FAO: napätia trhu, reakcie na obezitu, rast dopytu
Predpokladá sa, že celosvetový dopyt po poľnohospodárskych výrobkoch sa v najbližšom desaťročí zvýši o 15%, pričom sa očakáva, že rast poľnohospodárskej produktivity sa bude mierne zvyšovať, čo spôsobí, že ceny hlavných poľnohospodárskych komodít upravených infláciou zostanú na úrovni súčasnej úrovne alebo pod ňou. Hovorí to výročná správa Organizácie pre hospodársku spoluprácu (OECD) a rozvoj a Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).
Tohtoročné vydanie Výhľadu poľnohospodárstva OECD-FAO, poskytuje konsenzuálne hodnotenie 10-ročných vyhliadok na trhy s komoditami z poľnohospodárstva a rýb na národnej, regionálnej a globálnej úrovni. „Globálne poľnohospodárstvo sa vyvinulo do veľmi rôznorodého sektora, s operáciami, od malých živobytných fariem až po veľké nadnárodné podniky,“ uviedol generálny riaditeľ FAO José Graziano da Silva a generálny tajomník OECD Angel Gurría. Spolu s poskytovaním potravín dodali dnešní poľnohospodári „dôležitých správcov prírodného prostredia a stali sa výrobcami obnoviteľnej energie“.
Očakáva sa, že priame emisie skleníkových plynov z poľnohospodárstva budú v najbližšom desaťročí rásť ročne o približne 0,5 percenta, čo je pod úrovňou 0,7 percent za posledných 10 rokov a pod predpokladanou mierou rastu produkcie – čo svedčí o klesajúcej intenzite uhlíka.
Zároveň sa objavujú nové neistoty, ktoré sú nad rámec bežných rizík, ktorým čelí poľnohospodárstvo. Patrí sem pretrvávanie obchodného napätia, šírenie chorôb rastlín a zvierat, rastúca odolnosť voči antimikrobiálnym látkam, regulačné reakcie na nové techniky šľachtenia rastlín a čoraz extrémnejšie klimatické udalosti. Neistoty zahŕňajú aj vyvíjajúce sa stravovacie preferencie vzhľadom na otázky zdravia a udržateľnosti a politické reakcie na alarmujúce celosvetové trendy v obezite.
Populačný rast, urbanizácia a životný štýl
Celosvetovo sa predpokladá, že využívanie obilnín pre potraviny v priebehu výhľadového obdobia vzrastie o približne 150 miliónov ton, čo predstavuje nárast o 13%, pričom ryža a pšenica predstavujú väčšinu expanzie. Najdôležitejším faktorom predpokladaného rastu spotreby potravín v základných výrobkoch je populačný rast, ktorý by mal najrýchlejšie rásť v subsaharskej Afrike a južnej Ázii.
Očakáva sa, že najchudobnejšie regióny očakávajú pomalý rast príjmov, a teda len malé zlepšenie ich nutričného stavu,“ varoval asistent generálneho riaditeľa FAO pre ekonomický a sociálny rozvoj Máximo Torero. „Zistenia poukazujú na celkový pokles podvýživy; pri súčasných úrovniach zlepšenia by sme však zostali ďaleko od dosiahnutia cieľa programu Nulový hlad do roku 2030. “
„Výhľad jasne ukazuje, že obchod je rozhodujúci pre globálnu potravinovú bezpečnosť,“ povedal riaditeľ OECD pre obchod a poľnohospodárstvo Ken Ash. „Regióny, ktoré zažívajú rýchly populačný rast, nemusia byť nevyhnutne tie, v ktorých je možné udržateľne zvýšiť produkciu potravín, preto je nevyhnutné, aby všetky vlády podporovali otvorené, transparentné a predvídateľné poľnohospodársko-potravinárske trhy.“ V správe sa uvádza, že sa predpokladá zvýšenie úrovne spotreby cukru a rastlinného oleja, čo odráža pokračujúci trend smerom k pripraveným a spracovanejším potravinám, najmä v mnohých rýchlo sa rozvíjajúcich krajinách s nízkymi a strednými príjmami. Obavy z zdravia a blahobytu budú medzičasom pravdepodobne narúšať početné krajiny s vyššími príjmami smerom k nižšej spotrebe červeného mäsa a posunu od rastlinných olejov k maslu.
Využívanie biopalív
Okrem toho sa predpokladá, že dopyt po kŕmnych plodinách prevýši rast produkcie zvierat v krajinách, v ktorých sa odvetvie živočíšnej výroby vyvíja z tradičných výrobných systémov na komerčné, zatiaľ čo využívanie poľnohospodárskych komodít ako východiskovej suroviny na výrobu biopalív sa očakáva najmä v rozvojových krajinách. , Obchod s poľnohospodárskymi a rybárskymi komoditami by sa mal v nasledujúcom desaťročí rozšíriť na približne 1,3% ročne, pomalšie ako v uplynulom desaťročí (priemer 3,3%), keďže sa očakáva spomalenie rastu celosvetového dopytu po dovoze. Na strane vývozu sa predpokladá, že Latinská Amerika aj Európa zvýšia predaj na zahraničné trhy.