Lavrov: Rusko nemení kritický postoj k roku 1968

Rusko nemení postoj k vojenskej okupácii niekdajšieho Československa z roku 1968, povedal Sergej Lavrov na stretnutí s Lajčákom v Petrohrade. Návrh ruského zákona, ktorý by uznal účastníkov invázie za vojnových veteránov, je podľa neho individuálnou iniciatívou jedného poslanca. Finančné noviny to predpokladali pre niekoľkými dňami. Komentár k danej téme je tu.

Zákon o priznaní účasníkov operácie Dunaj vojnovými veteránmi navrhol Jurij Sineľščikov, poslanec Komunistickej strany Ruskej federácie ruskej v Dume, teda v parlamente. Najväčším politickým klubom v Dume je frakcia strany Jednotné Rusko. Má 340 poslancov (75,6%). Na ňou nasledujú Komunistická strana Ruskej federácie s 43 poslancami (9,6%), Liberálno-demokratická strana s 39 poslancami (8,9%), Spravodlivé Rusko (5,1%) a dvaja poslanci mimo politických kluboch (0,4%).

Ruský premiér Dmitrij Medvedev vyhlásil, že je potrebné nájsť vzájomne prospešné body spolupráce pre pripojenie Slovenska k Nord Stream – 2. Agentúra TASS ho cituje:„Chápeme záujem Slovenska o to, čo sa stane s tranzitnými príjmami v prípade zmiznutia existujúcej tranzitnej správy a dodávok z Ruska do Európy cez Ukrajinu. Ale to, čo som povedal pánovi predsedovi … – musíme nájsť súvislosti a vzájomne prospešné body spolupráce. Spojenie Slovenska s plynovodom Nord Stream 2, ako aj s tureckým prúdom, a táto diskusia medzi našimi kolegami, ministrami, už prebieha a dnes sme o tom hovorili. Partneri zo Slovenska sa na tom podieľali, “- povedal Medvedev po rozhovoroch s predsedom vlády SR.

Peter Pellegrini sa zúčastnil na na tohtoročnom Sankteterburgskom fóre. Celé plenárne rokovanie si môžete pozrieť tu.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.