Fake, falošná správa, polopravda, lož 5. diel

Rozhovory sú vždy zákerné. Keď bezohľadný novinár potrebuje konkrétnu odpoveď alebo vyhlásenie, môže kvôli tomu upraviť slová partnera, manipulovať s nimi alebo ich úprimne prepísať. Preto sa už ekonóm Koichi Hamada dávno snaží skontrolovať všetky svoje citácie pred publikovaním v tlači. Zdalo sa mu, že v prípade televíznych alebo rozhlasových rozhovorov je takéto skreslanie náročnejšie. napísal, že sa mýlil. Napísal to pred časom stránke Project Syndikate. 

Ekonóm napísal ako ho zástupcovia japonskej televíznej stanice, spojenej s novinami liberálnej zaujatosti, ho požiadali o rozhovor s cieľom diskutovať o stratégii hospodárskej reformy predsedu vlády Shinzo Abe, známeho ako “Abenomika”. Rozhovor trval približne hodinu a jeho odpovede sa príležitostne používali v programe, ktorého hlavnou témou bola diskusia na okrúhlom stole v štúdiu.

Abenomika je neologizmus používaný na popis hospodárskej politiky vlády japonského premiéra Shinza Abeho, ktorá sa začal v roku 2012. Termín je zostavený kombináciou mena premiéra Japonska “Abe” so slovom “economy”. Abenomika je navrhnutá na oživenie stagnujúcej ekonomiky Japonska, ktorá bola počas rokov 1990, 2000 a 2010 rokov vystavená deflácii. Vo všeobecnosti opatrenia tejto politiky nie sú nové: hlavnou metódou abenomiky je umelá devalvácia jenu zdvojnásobením peňažnej zásoby v krajine. Druhé opatrenie spôsobuje kritiku od mnohých ekonomických odborníkov, ktorí sa obávajú vypuknutia nových medzinárodných valových vojen, ako aj zlyhania samotného Japonska, ktorého verejný dlh je 2,5-krát vyšší ako jeho HDP.

Výsledok bol neočakávaný. Nie, samozrejme japonský ekonóm, nebol naozaj šokovaný tým, že všetci účastníci tejto debaty popreli nedávne pokroky “abenomika a prilepený k podivné názoru, že menová politika nemôže stimulovať hospodársky rast, ale môže náhle spôsobiť hyperinfláciu. Takéto vyhlásenia sa pravidelne objavujú napriek tomu, že v USA, Európe a Japonsku sa ekonomika naďalej zotavuje na základe menovej politiky a podmienok nízkej inflácie. Skreslenie jeho slov bolo však veľmi významné. V rozhovore som zdôraznil úspech Abenomicy. Povedal som, že silný trh práce a rast zisku z podnikania bude jedným z dlhodobých pozitívnych dôsledkov Abenomiky, aj keď administratíva Abe čelí politickým ťažkostiam. Z celého rozhovoru boli do programu zahrnuté len dve minúty, ktoré hovorili o možných politických ťažkostiach a nie o veľkých úspechoch Abenomiky.

Vytváranie falošných správ

V uplynulých rokoch, veľká pozornosť je venovaná “vytváraniu falošných správ” – očividných dezinformácií, ktoré sú široko distribuované prostredníctvom, hlavne sociálnych sietí alebo iných on-line platforiem. Ale moja nová skúsenosť naznačuje ďalšie nebezpečenstvo: tendenčné správy, že úprava v súlade s určitou stratégiou umožňuje skryte vyjadriť názory novinár, redaktora a moderátora. Takéto správy, ktoré sa nachádzajú aj v tradičných médiách, môžu byť veľmi škodlivé napríklad pre politických vodcov. Nie je pochýb o tom, že politické posty Abeho sú ohrozené hrozbou takej tendenčnej žurnalistiky.

Napríklad pred niekoľkými mesiacmi hovoril Abe pred divákom v Akihábare, okrese Tokio. Viacerí ľudia prítomní na tomto stretnutí sa jasne pokúšali sabotovať jeho prejav, neustále pískali a kričali niečo. Nakoniec Abe zvolal: “Nechcem odvolávať sa na tých, ktorí kričí ako vy!”. Nasledujúci deň mnoho médií citovalo jeho slová, pričom neposkytovalo žiadne informácie o správaní davu. V dôsledku toho mali čitatelia pocit, že ich predseda vlády kričali proti japonským občanom brutálne a úplne bez dôvodov.

Podobné deformácie boli poznačené správami o vypočutí v japonskom parlamente, ktoré sa týkali vyšetrovania obvinení pôvodne predložených bývalým námestníkom ministra školstva a vedy Kihei Maekava. Tvrdil, že Abe údajne zasahuje do rozhodovacieho procesu, aby otvoril nové veterinárne oddelenie na univerzite, ktorú riadi jeho blízky priateľ. Tieto obvinenia boli odmietnuté nielen samotným Abe; Tatsuo Hatta, ktorý predtým pôsobil na univerzite v Osake a Moriyuki Kato, bývalý guvernér prefektúry Ehime, uviedla pod prísahou, že tento proces rozhodovania bolo spravodlivé a zákonné.

Pseudo-škandál

Avšak, mnoho médií, vrátane dvoch popredných novín – “Asahi” a “Mainichi”, pokračovali hovoriť o tomto pseudo-škandále, ignorovali svedectvo Hatta a Kato, ale hojne citovali obvinenia Maekawa. Takéto tendenčné správy môžu ľahko nastaviť voličov proti vodcovi krajiny. Našťastie pre Japonsko, jeho voličov sa nepodarilo oklamať.

V Spojených štátoch naopak tendenčné publikácie, najmä v sociálnych sieťach, majú jednoznačne silný vplyv na voličov a zvyšujú politickú polarizáciu na bezprecedentnú úroveň. Platí to najmä pre prezidenta Donalda Trumpa, ktorý pravidelne kritizuje médiá (hoci najčastejšie neodôvodnene), ako pokrývajú prácu svojej administratívy.

Trump, je sám známy šírením pochybných správ, nie je nevinná obeť tendenčnej tlače. Súčasná situácia v americkej politike však podčiarkuje potrebu voličov vo všetkých krajinách, aby mali prístup k úplným a objektívnym informáciám o tom, čo sa deje vo vlastnej krajine a vo svete. Iba potom budú skutočne pripravení, ako to vyžaduje demokratický systém, aby sa ako kolektív v budúcnosti rozhodli.