SWF: majetok stúpa vďaka rastu cien ropy

Majetok štátnych fodnov bohatstva  (SWF) vzrástlol v marci  2018 medziročne o 13 percent na 7,45 bilióna dolárov.  To  bolo podporené silným výkonom na globálnych akciových trhoch, uvádza to  správa poskytovateľa výskumu Preqin. 

V predchádzajúcich dvoch rokoch došlo k pomalému rastu alebo aj stagnácii hodnoty aktív SWF.  s nízkymi úrokovými sadzbami, nízkymi cenami ropy a volatilnými akciovými trhmi, ale globálne akcie sa v roku 2017 vrátili približne o 20%, čím sa zvýšili finančné prostriedky. Bohatstvo v sektore zostalo koncentrované, pričom 10 najväčších fondov spravovalo 5,49 bilióna USD, čo predstavuje celkovo 74% celkových aktív SWF. Rast sa však rozširoval, pričom 71% fondov zaznamenalo zvýšenie aktív za posledných 12 mesiacov, čo je nárast o 51% pred rokom.

Pokiaľ ide o SWF financované z príjmov z uhľovodíkov, ako sú ropa a zemný plyn, ktoré tvoria 51% celkového kapitálu priemyslu, oživenie cien ropy za posledných 12 mesiacov pomohlo doplniť pokladne. Niektoré štáty závislé od ropy museli v predchádzajúcich rokoch čerpať z fondov peniaze, aby zmenšili mínusy rozpočte.