Veľký brat pozerá na to, čo nemáš v sieti pozerať

Čína má svoj veľký firewall, teda bezpečnostné rozhranie, ktoré bráni obyvateľom krajiny v Internete sledovať to, čo by nemali. Turecko zablokovala celý sektor internetu, vrátane YouTube, takmer desať rokov, takže až do minulého mesiaca.  Rusko bolo v blokovaní internetu doposiaľ výnimkou, napísal týždenník Newsweek.

“Väčšina z toho nie je, pokiaľ ide o to, čo je pravdepodobné, že bude konfrontácii historického významu, ruská vláda prijala prvý vážny útok na slobodu siete.” – píše Newsweek,. Ruský intrenetový regulátor Roskomnadzor zablokoval komunikačný program Telegram. Prečo je na vine? Odmietol zachovávať údaje o ruských užívateľoch a nesprístupnil kód programu tajným službám. Vďa tomu sú dodnes údaje prenášané cez komunikačný program zašifrované.

Pokus o zablokovanie Telegramu sa však rýchlo zmenil na frašku. Akonáhle regulátor zablokoval jedného poskytovateľa internetu, telegram sa prepol na iný, píše autor.  Podľa telegramu jeho aktívne publikum počas dvoch týždňov blokovania kleslo o nie viac ako 3%; podľa štátnej monitorovacej spoločnosti Medialogy o 76,5%. “Bez ohľadu na skutočné čísla sa tento konflikt zmenil na súťaž medzi ruským štátom a technicky zdatnými občanmi,” poznamenáva autorka. Avšak priaznivci Telegram sa obávajú, že to “nie je bitka, že Kremeľ môže dovoliť stratiť pred všetkými,” hovorí IT konzultant z Moskvy Vladimir Markov. “V stávke sú kariéry úradníkov, (Telegram) zahnabil úradníkov Roskomnadzor a Federálnej bezpečnostnej služby … urobia všetko pre to, aby potrestali túto neposlušnosť.” – vraví.

Telegram je cloudová služba instant messaging, zameraná na rýchlosť a bezpečnosť, ktorá je dostupná prostredníctvom open source pre klientov mobilných zariadení s operačnými  systémami  Android, iOS, Windows Phone a Firefox OS, pre osobné počítače s operačnými systémami Microsoft Windows, OS X a Linux a pre webové prehliadačeUžívatelia si môžu zasielať správy, fotografie,  videá a súbory ľubovoľných formátov veľkosti až 1,5 GB, vytvárať skupiny až do 10 000 užívateľov a kanály pre ľubovoľný počet užívateľov.

Aplikáciu Telegram uvedli na trh 14. augusta 2013 najprv pre mobilné zariadenia Apple. Vyvinula ju americká firma Digital Fortress spolu Pavlom Durovom, zakladateľom ruskej sociálnej siete VKontakte. Na prenos správ je použitý dátový protokol MTProto, ktorého autorom je Nikolaj Durov, brat Pavla Durova. Obaja bratia začali Telegram vyvíjať v roku 2012 ako výskumný projekt, ktorého význam vzrástol v júni nasledujúceho roka, keď Edward Snowden odovzdal novinárom informácie o tajných programoch Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) Spojených štátov.

Obľuba telegramom sa rýchlo zvyšovala zo 100 000 aktívnych užívateľov denne v októbri 2013, kedy bola vydaná alfa verzia pre druhú platformu Android, na 15 miliónov o päť mesiacov později.Další prudký nárast užívateľov telegramy, ktorý umožňuje použitie šifrované výmeny správ, nastal v septembri 2014 po hrozbe Pak Kun-hje, prezidentky Južnej Kórey, že bude stíhať osoby, ktoré o nej šíria lži a ohováranie cez elektronické médiá vrátane chatu, a aktívnym monitoringom internetu juhokórejskými úrady. Počas siedmich dní pribudlo v Južnej Kórei 1,5 milióna užívateľov telegramy, takže celkový počet užívateľov na celom svete dosiahol hodnotu 50 miliónov.V roku 2015 sa počet užívateľov, ktorí aspoň raz za mesiac použili Telegram, ustálil na 60 miliónoch. Počet prijatých správ za deň sa však zvýšil z jednej miliardy vo februári 2015 na 12 miliárd v septembri toho istého roku. Vo februári 2016 dosiahol počet aktívnych používateľov za mesiac už 100 miliónov, pričom sa každý deň registrovalo 350 tisíc nových užívateľov a denne bolo doručené 15 miliárd správ.