Expert Národnej univerzity Uzbekistanu: Znižovanie chudoby programom Organizácie turkických štátov
Problém chudoby v globálnom pokrytí je naliehavým problémom na celom svete.
Boj proti chudobe sa zdá byť jednou z hlavných úloh sociálno-ekonomickej politiky každého štátu.
Vedci a odborníci z rôznych oblastí sa zhodujú na tom, že za chudobou nie vždy stoja ekonomické dôvody a často za kvalitou a životnou úrovňou obyvateľstva, nižšími príjmami a neschopnosťou uspokojovať svoje základné potreby práve vznik armády a rozšírenie tzv. vojenské a politické konflikty, zhoršovanie životného prostredia.
Problematika znižovania chudoby je neustále v centre pozornosti globálnej agendy z hľadiska rozvoja a posilňovania hospodárskej spolupráce, čo vždy vedie k rozvoju spoločných riešení a stratégií na zlepšenie kvality a životnej úrovne obyvateľstva.
V tomto smere je jednou z úloh Organizácie turkických štátov vytváranie priaznivých podmienok pre obchod a investície, voľný pohyb tovaru, kapitálu, služieb, technológií a zjednodušenie finančných a bankových operácií.
Uzbekistan dôsledne rozvíja spoluprácu s krajinami Rady turkicky hovoriacich štátov, predovšetkým so susednými krajinami. A v tomto smere je veľmi dôležité posilniť hospodársku spoluprácu, rozvíjať obchod, podnikanie a prilákať investície. Na minulých samitoch Organizácie turkických štátov v rokoch 2019 – 2021 predložil Uzbekistan v tomto smere niekoľko iniciatív, najmä založenie Fóra mladých podnikateľov a usporiadanie stretnutia v Uzbekistane. V dňoch 19. – 21. septembra 2021 sa v Taškente uskutočnilo prvé Fórum mladých podnikateľov turkicky hovoriacich krajín za účasti viac ako 250 mladých predstaviteľov podnikateľských kruhov členských štátov, ako aj 5. stretnutie ministrov Mládež a šport členských štátov ATC.
Organizácia turkických štátov pre Uzbekistan je z dlhodobého hľadiska platformou pre efektívnu a plodnú spoluprácu a veľký potenciál, ktorý sa ešte len musí realizovať, najmä v zlepšovaní populácie členských štátov tejto organizácie. UTC je primárne vytvárané na základe spoločných historických, kultúrnych, etnických väzieb členských štátov, ale dochádza aj k intenzívnej akcelerácii posilňovania a prehlbovania vzájomne výhodnej spolupráce v ekonomickej sfére. Odborníci poznamenávajú, že v rámci tejto organizácie obchodné a hospodárske vzťahy, investičná spolupráca a priemyselná spolupráca dosahujú novú úroveň. Treba poznamenať, že tieto oblasti sú prioritnými oblasťami spolupráce medzi Uzbekistanom a krajinami UTC. Úspešný rozvoj spoločných projektov členských krajín UTC, ktoré zvyšujú efektivitu obchodnej a hospodárskej spolupráce, výrazne zlepšuje spoluprácu pri zvyšovaní životnej úrovne obyvateľstva týchto krajín. Medzi tieto projekty patrí medzinárodný obchodný prístav Alyat pôsobiaci v Azerbajdžane, Dostlug v Kazachstane, prístav Kuryk v Aktau, železnica Baku-Tbilisi-Kars, automobilový koridor Andijan-Osh-Kashgar.
Prezident Uzbekistanu Shavkat Mirziyoyev vo svojich prejavoch na summitoch UTC neustále zdôrazňuje potrebu posilňovania interakcie medzi obchodnými štruktúrami.
Na tento účel fungujúca obchodná a priemyselná komora Turkov, ktorá je pridruženým orgánom UTC, prispieva k posilneniu spolupráce medzi podnikateľskými kruhmi tureckých štátov, a to predovšetkým prostredníctvom interakcie obchodných a priemyselných komôr členských krajín. . Zahŕňa Národnú konfederáciu podnikateľov (zamestnávateľov) Azerbajdžanu, Národnú komoru podnikateľov Kazachstanu, Obchodnú a priemyselnú komoru Kirgizska, Úniu komôr a komoditných búrz Turecka a Obchodnú a priemyselnú komoru Uzbekistanu, Obchodná a priemyselná komora Maďarska. Okrem interakcie podnikateľských kruhov komora prispieva k posilňovaniu a rozvoju priemyselnej a poľnohospodárskej výroby a priťahuje investície.
V Uzbekistane je rozvoj podnikania jedným zo strategických usmernení na zvýšenie sociálno-ekonomického potenciálu obyvateľstva, vrátane opatrení na zníženie chudoby.
Spolupráca v rámci UTC v tomto smere je dôležitou agendou, keďže práve spoločné projekty, rozhodnutia, otvorenosť interakcii môže priniesť nové kolo v riešení problematiky zvyšovania kvality života obyvateľov členských krajín tejto organizácie.
Viktoria Alexejeva, autorka je profesorka Národnej univerzity Uzbekistanu, doktorka filozofie v sociologických vedách.