Poistenie zmierni dopady boja s chorobami

BRATISLAVA – UNIVERSAL maklérsky dom: Poistná suma na pripoistenie závažných chorôb by mala byť nastavená tak, aby klientovi vykryla zvýšené náklady na liečbu, teda minimálne na výšku 1,5 ročného príjmu.

Rakovina je druhou najčastejšou príčinou úmrtí nielen vo svete, ale aj na Slovensku. Počet onkologických ochorení z roka na rok stúpa, dokonca v covidovom roku 2020 u nás po prvý raz presiahol hranicu 40-tisíc. V dôsledku pandémie COVID-19 sa však pozornosť sústreďovala najmä na boj s koronavírusom, takže sa podľa údajov Ministerstvo zdravotníctva zvýšil počet odkladov skríningovej diagnostiky, čím sa zvýšilo aj riziko nárastu počtu onkologických ochorení, ktoré sa nestihnú zachytiť v ranom štádiu. V Európe by podľa odhadov medzinárodných inštitúcií už teraz mohlo byť nediagnostikovaných až 1 milión prípadov rakoviny, pričom faktom tiež je, že jeden z piatich pacientov s rakovinou v EÚ v súčasnosti nedostáva adekvátnu liečbu, ktorú potrebuje. Ako však zároveň upozorňujú odborníci, odvrátenou stránkou mince je tvrdý finančný zásah do rodinného rozpočtu pacienta – nákladná liečba a výrazná strata príjmu v prípade dlhodobej PN, neplateného voľna či OČR pri starostlivosti o blízkeho. „Je potrebné si uvedomiť, že onkologické ochorenie, jeho následky, často trvalé, ako aj zdĺhavá liečba predstavujú významný zásah do rodinného rozpočtu. O to viac, ak je pacient aj živiteľom rodiny,“ upozorňuje Ivan Huspenina, garant pre životné poistenie spoločnosti UNIVERSAL maklérsky dom.

Tvrdý zásah do rozpočtu

Už v roku 2020 boli nádorové ochorenia najčastejšími, pre ktoré posudkoví lekári Sociálnej poisťovne uznali žiadateľom o invalidný dôchodok plnú invaliditu. „Pri mužoch dosahoval tento podiel 42,63 % a pri ženách až 64,52 %,“ spresňuje Ivan Huspenina. Po onkologických chorobách sú však ďalšími najčastejšími skupinami závažných chorôb na Slovensku bez ohľadu na pohlavie choroby obehovej sústavy, duševné poruchy, poruchy správania a choroby nervového systému. Vo všetkých prípadoch ide nielen o nákladnú liečbu, ale aj nákladnú starostlivosť. Často je totiž potrebná starostlivosť zo strany iného člena domácnosti, v prípade trvalej invalidity aj nákup drahých zdravotných pomôcok, prestavba bývania na bezbariérové a pod. Samozrejme, základom je prevencia a snaha o zdravý životný štýl, no i tak je v mnohých prípadoch ochorenie nepredvídateľné. Práve tu môže poistenie, presnejšie poistné plnenie pomôcť reálnu situáciu v prípade poistnej udalosti finančne zvládnuť.

Poisťovne síce neponúkajú samostatné poistenie pre prípad onkologického ochorenia, či iných závažných chorôb. No tieto sú kryté v rámci pripoistenia závažných chorôb,“ vysvetľuje Ivan Huspenina.

Poistenie by tak podľa odborníkov malo byť samozrejmosťou u každého, no najmä v prípade nízkopríjmových rodín. „Pripoistenie závažných chorôb určite odporúčam každému klientovi a v každom veku,“ konštatuje Ivan Huspenina.

Ako nastaviť poistenie

Hoci aj pred pandémiou sa Slováci poisťovali na krytie závažných ochorení, ako podotýka odborník, záujem o poistenie sa nielen mierne zvýšil, no zvýšil sa aj záujem o revíziu, teda kontrolu zmlúv životných poistení. Práve od správneho nastavenia poistky totiž závisí aj poistné krytie. Revíziu aj vzhľadom na rastúcu infláciu je potrebné robiť pravidelne, najlepšie raz do roka, a určite aspoň raz za 4-5 rokov.

Poistná suma by mala byť nastavená tak, aby klientovi  vykryla zvýšené náklady na liečbu, to znamená, že ju odporúčame na minimálne výšku 1,5 ročného príjmu,“ vysvetľuje Ivan Huspenina.

Odborník odporúča k tomuto pripoisteniu aj pripoistenie PN, kedy je klient pri takej vážnej chorobe doma a prichádza dlhodobo k strate príjmu. „Poistná suma by mala byť nastavená tak, aby dokázala vykryť túto stratu príjmu,“ podotýka.

Samozrejme je dôležité, vzhľadom k štatistikám nárastu počtu invalidov na Slovensku a hlavne kvôli diagnózam, ktoré spôsobujú invaliditu, mať aj pripoistenie invalidity, a to nad 40 %.

Momentálne neexistuje špeciálne pripoistenie na preplácanie onkologickej liečby v zahraničí. „No riešením môže byť práve pripoistenie kritických chorôb, ktoré môže slúžiť klientovi na to, aby si sám zaplatil takéto liečenie zo sumy, ktorú dostane pri takomto ochorení,“ vysvetľuje Ivan Huspenina. V takom prípade by však podľa neho malo byť pripoistenie nastavené na vyššiu poistnú sumu, ako je 1,5 ročný príjem.