Novinár Viktor Kyjanica mi bude veľmi chýbať

ALMA ATA – Dnes nás opustil jeden z najvýznamnejších  kazašských novinárov Viktor Kyjanica. Poznali sme sa osobne.

Bývali sme na internáte Dom ašpirantov a stážistov (DAS) na ulici Švernika v Moskve. Volali sme ho aj Dom aktívneho sexu (DAS). S Viktorom som sa stretol pred pandémiou na šesťdesiatych narodeninách nášho spoločného priateľa, absolventa Fakulty žurnalistiky Moskovskej štátnej univerzity M. V. Lomonosova a jej súčasného lektora sociológie Pavla Razina. Sedeli sme a diskutovali v Dome novinárov v Moskve, ktorý vedie ďalší z mojich spolužiakov Vjačeslav Umanovskij. Hovorili sme dlho. Viktor Kyjanica zostane v mojom srdci zapísaný ako veľmi vzdelaný, kultivovaný a priateľský človek. Pán novinár!

Kijanica Viktor Vitalievič sa narodil 4. júla 1964 v Almaty. Vyštudoval žurnalistiku na Moskovskej štátnej univerzite Lomonosova.

Svoju novinársku kariéru začal ako korešpondent denníka Komsomoľskaja pravda. Začiatkom devätdesiatych rokov pracoval ako korešpondent novín Moskovskije Novosti v Kazachstane a Strednej Ázii a potom ako korešpondent pre časopis „Ogoňok“ v Kazachstane. V rokoch 1997-1998 zastával post šéfredaktora televíznej spoločnosti Gala-TV, v roku 1998 sa stal šéfom programu „Zheti kun“ alebo 7 dní, čo je týždenný prehľad udalostí televíznej stanice„Chabar“.

V rokoch 1998-1999 viedol Kyjanica tlačovú službu predsedu vlády a potom tlačovú službu Centra pre styk s verejnosťou vzdelávacieho fondu Nursultana Nazarbajeva (2000-2001). Následne sa stal vedúcim oddelenia vzťahov s verejnosťou pre prepravu ropy a zemného plynu CJSC (2001-2002).

V rokoch 2002-2003 bol generálnym riaditeľom Komsomolskaja Pravda LLP v Kazachstane, potom s krátkou prestávkou pracoval v tlačovej službe národného podniku KazMunayGas.

V roku 2005 sa stal šéfredaktorom novín „Krajina a svet“ (2005). Bol poradcom Veľvyslanectva Kazašskej republiky v Ruskej federácii.

Jeho posledným postom bol post šéfredaktora novín „Komsomoľskaja pravda – Kazachstan.

Viktor Kyjanica je laureátom súťaže „Altyn zhuldyz“, Zlatá hviezda, nevládna cena za žurnalistika nositeľom ceny prezidenta Kazašskej republiky v oblasti masmédií za aktívne komplexné vysvetľovanie a spravodajstvo o činnosti hlavy štátu (2019), akademik Akadémie žurnalistiky Kazašskej republiky.

A tento august keď som sa dostal do mesta Alma Ata,  chcel som si kúpiť knihu Al Farabi. Viktor Kyjanica postavil celý obchod s knihami do pozoru. Vyhrabal mi jeho knihu spod podlahy. Vďaka nemu mám v osobnej knižnici knihu Logika Al Fabarí. Vypili sme kávu s vodou. Doniesol mi krásne cukríky.  Sľúbil som mu občas napísať niečo o Európe. Nepodarilo sa. Už ho neuvidím. COVID-19 dostal druhý raz. Viktor, odpočívaj v pokoji. Dnes som si trochu poplakal. Zbohom!

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.