EUROSTAT: kľúčovým dodávateľom ropných produktov Ukrajine je poľský koncern PKN Orlen

VILNIUS / LUXEMBOURG / BUDAPEŠŤ – Najviac ropných produktov ako je nafta, benzín a iné výrobky dodáva na Ukrajinu PKN Orlen.

Orlen S. A., predtým poľsky  Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna, PKN Orlen S. A.,  bežne známa ako  Orlen , je poľská nadnárodná rafinéria ropy a maloobchodný predajca benzínu so sídlom v meste Płock v Poľsku.  Medzi dcérske spoločnosti spoločnosti patria hlavné ropné a plynárenské spoločnosti v Českej republike a Litve, Unipetrol a Orlen Lietuva .

Vyplýva to z údajov Eurostatu. Štatistický úrad Európskej únie, skrátene a hovorovo Eurostat, je hlavný štatistický úrad EÚ so sídlom v Luxemburgu. Je formálne podriadený Komisii. Jeho úlohou je pripravovať štatistické dáta pre potreby EÚ a harmonizovať štatistickú metodiku vo všetkých členských krajinách

Orlen Lietuva je dcérskou spoločnosťou poľského PKN Orlen a vlastní ropnú rafinériu Mažeikiai, ako aj závod na spracovanie ropy v Litve. Je to jediná ropná rafinéria v pobaltských štátoch. Rafinéria v Litovsku sídli v regióne Okresnej samosprávy Mažeikiai Nachádza na severozápade Litvy , na rieke Venta. Administratívnym centrom okresu Mažeikiai je mesto Mažeikiai.

Václav Lávička, autor českého denníka Hospodářské noviny napísal, že ” Ukrajina v minulosti dovážala väčšinu motorového paliva z Ruska a Bieloruska. Potom, čo bola koncom minulého februára napadnutá, je odkázaná takmer výhradne na dovoz odinakiaľ.”

Nie je to tak

Tento názor prebral z nemeckého  denníka Handelsblatt. Pred troma dňami písala poľská novinárka, dopisovateľka denníka Handelsblatt o zvyšujúcich sa exportoch palív z Maďarska a Turecka. Je síce pravda, že cez Maďarsko sa o trochu viac prepravilo, ale stále kľúčovým exportérom je poľská firma PKN Orlen.

Navyše palivá nevyváža MOL, ale rôzni obchodníci využívajúci infraštruktúra  MOLu, teda produktovod. Pred troma dňami písala poľská novinárka o zvyšujúcich sa exportoch palív z Maďarska a Turecka. Je síce pravda, že cez Maďarsko sa o trochu viac prepravilo, ale stále kľúčový exportéri sú Poliaci.

MOL Group je akciová spoločnosť a nadnárodný koncern so sídlom v Maďarsku pôsobiaci v oblasti  spracovania ropy, zemného plynu a skvapalneného zemného plynu (LNG). Vlastní 3 rafinérie, 2 petrochemické podniky a každý deň spracuje približne 120 000 barelov ropy. Pôsobí viac ako v tridsiatich krajinách.

Prameň MOL.

Ukrajinci spotrebúvajú na bojisku, kde čelia ruskej agresii, stále viac nafty, čím nároky na dovoz stúpajú, oznámila kyjevská Štátna colná správa. Podľa nemeckého denníka Handelsblatt odvolávajúceho sa na jej správu maďarský ropný a plynárenský koncern MOL zvýšil počas tohtoročného prvého polroka export nafty na Ukrajinu dvojnásobne. Absolútny objem nie je známy.

Spoločnosť MOL, kde drží štvrtinu akcií maďarský štát, má v porovnaní s konkurentmi výhodu v tom, že jej Európska komisia udelila do konca tohto roka výnimku z embarga EÚ na dovoz ruskej ropy. Maďari tak môžu naďalej spracovávať ruskú ropu vo svojich rafinériách.

Turecko, ale aj India, či Čína ktoré sa k protiruským sankciám nepripojilo, nakupuje ruskú ropu so zľavou, následne ju spracováva a produkty s vysokými ziskmi exportuje.

Ropa. Prameň: www.pexels.com

Budapešť chce požiadať Brusel, aby platnosť výnimky z ropného embarga voči Rusku predĺžil až do konca roku 2024. Podľa ministra zahraničia Pétera Szijjártóa koncern MOL potrebuje ďalší rok, aby mohol dokončiť technologické zmeny v bratislavskom Slovnafte. Tie mu umožnia výrazne obmedziť dovoz ruskej ropy Urals a nahradiť ju inými druhmi.

Prečo to nie je tak?

Pri zásobovaní ukrajinského trhu zohráva dôležitú úlohu niekoľko dodávateľov. Dve krajiny, ktoré dodávajú najväčší objem paliva, sú Bulharsko a Poľsko. V období od mája 2022 do mája 2023 Ukrajina nakúpila celkovo takmer 1 577,81 kt motorovej nafty z Poľska s prepravou cez Poľsko a 842,57 kt motorovej nafty z Bulharska, pričom 190,79 kt produktu sa v rovnakom období vyviezlo na Ukrajinu cez Maďarsko. Okrem produktu dodávaného cez maďarský produktovod českí a slovenskí traderi dodali na Ukrajinu v období od roku 2022 do mája 2023 ďalších 64,11 kt resp. 100,29 kt motorovej nafty. Tretím najväčším dodávateľom bola Litva, odkiaľ Ukrajina počas uvedených dvanástich mesiacov nakúpili celkovo 583 kt nafty.

Maďarský ropný koncern MOL sprostredkoval minulý rok prepravu nafty cez Maďarsko na Ukrajinu reverzným tokom cez Eastern pipeline – Východný produktovod. Táto prepravná trasa vedie cez Maďarsko a umožňuje, aby sa na Ukrajinu dostali malé či veľké objemy produktov pochádzajúcich z Českej republiky a Slovenska. MOL umožnil prepravu ropy pre nezávislých obchodníkov.

Rafinéria v poľskom meste Plock. Prameň: ORLEN.

Objem nafty dodávanej na Ukrajinu je veľmi premenlivý, keďže pravidelne vznikajú problémy v logistike, dostupnosti produktov a plánovaní.

Kapacita ukrajinskej strany pri preberaní nafty dopravenej cez maďarský produktovod vykazuje značné výkyvy. podľa údajov Eurostatu predstavoval objem v januári tohto roka 45,16 kt, vo februári 4,88 kt, v marci 0 kt, v apríli 2,36 kt a v máji 26 kt. Okrem toho v roku 2023 českí a slovenskí traderi/obchodníci predali na Ukrajine ďalších 22,52 kt a 14,30 kt nafty prostredníctvom iných prepravných trás.

Ukrajina nedostatok pohonných hmôt nepociťuje, aj keď útoky skomplikovali zásobovanie energiami. Ale je to preto, že mnohé podniky museli kvôli vojne obmedziť, či dokonca zastaviť výrobu.

Ako v minulosti napísala agentúra Bloomberg, Ruská federácia predáva ropu do Indie. India vyváža benzín do USA.  Naftu z Ruskej federácie dováža Saudská Arábia. Okrem iného sa ruská ropa prekladá z tankerov na iné tankery v neutrálnych vodách, alebo mieša s inými druhmi ropy neďaleko Singapúru.

Titulná fotografia: Rafinéria AB „ORLEN Lietuva“. Prameň ORLEN.