EU: ekonomika sa zotavuje, dôvera opäť hore

BRUSEL –  Ekonomiky krajín eurozóny získali dôveru po prekonaní vrcholu krízy spôsobenej pandémiou koronavírusu. Zodpovedajúci štatistický ukazovateľ dôvery vypočítaný Európskou komisiou rastie už piaty mesiac po sebe.

Na konci septembra je to stále o 30 percent menej ako pred krízou, ale nad očakávania analytikov. To okrem iného ovplyvňuje euro a prispieva k jeho posilneniu.

Niektorí ekonómovia sa zároveň domnievajú, že európska ekonomika vykazuje známky „únavy z zotavenia“, ktorá sa čoskoro skončí alebo aspoň spomalí. V tejto súvislosti Európska centrálna banka (ECB) očakáva, že posledné štatistiky budú odrážať negatívnu infláciu, a pripravuje sa na prijatie ďalších stimulačných opatrení, ktoré uľahčia menovú politiku.

Regulátor sa obáva, že najväčší program kvantitatívneho uvoľňovania (QE) v histórii, ktorý umožňuje nákup štátnych a podnikových dlhopisov rôznych krajín od komerčných bánk za 1,3 bilióna eur, nemusí stačiť.

Zlepšuje sa aj výkonnosť Švédska, ktoré je členom Európskej únie, ale nie je členom eurozóny. Národný ukazovateľ dôvery tejto krajiny tiež rastie päť mesiacov po sebe. Tamojšia centrálna banka predpovedá na tento rok pokles HDP o 3,6 percenta, čo je v rozpore s obavami skeptikov, ktorí nesúhlasili s politikou vlády upustiť od plnohodnotnej karantény.