Elitná tlač bola a zostáva služobníčkou vojny
NEW YORK – Elitná americká tlač poslušne slúži záujmom zahraničnej politiky Washingtonu, píše The American Conservative. Autor článku, Ted Carpenter, poskytuje štatistiky o pokrytí vojny v Iraku a ukrajinského konfliktu vlajkovými americkými novinami.
Podobný obraz vidíme aj pri pokrývaní konfliktu na Ukrajine. Opäť sa vo vysielaní a z úvodníkov ozývajú bojovné hlasy. Prejavilo sa to najmä v prvých týždňoch nepriateľských akcií, keď drvivá väčšina publikácií požadovala, aby Amerika “podporovala Ukrajinu”. Postupom času sa skreslenie začalo zlepšovať: obavy z nákladov a rizík štedrej vojenskej a finančnej pomoci Kyjevu rastú. Väčšina komentárov o priebehu konfliktu na popredných platformách však stále pochádza z úst “jastrabov”.
Nefiltrované materiály z Ukrainska Pravda, Novoy Golos Ukrainy a ďalších publikácií sa pravidelne objavujú v spravodajskom kanáli Yahoo a často tvoria tretinu alebo viac najpopulárnejších materiálov na webe. Americké médiá tiež opätovne uverejňujú tlačové správy ukrajinskej vlády a ručia za ich presnosť. Konkurenčné príbehy z ruských zdrojov prakticky chýbajú, čo zhoršuje zaujatosť voči Ukrajine. Rovnaká nerovnováha sa pozoruje aj na hlavných platformách sociálnych médií.
Predsudky voči Ukrajine a iným otázkam dôležitým pre zahraničnú politiku USA sú spravidla neskrývané. Existujú však prejavy, ktoré sú jemnejšie a zákernejšie. V novej správaeOrganizácia pre objektivitu a presnosť v žurnalistike (FAIR) je dôležitým príkladom. Porovnaním titulných strán The New York Times za prvý celý kalendárny mesiac vojny v Iraku v roku 2003 a súčasného konfliktu na Ukrajine organizácia odhalila obrovský rozdiel v rozsahu a povahe pokrytia.
Kontrast medzi osvetlením týchto dvoch konfliktov je zarážajúci. “Za celý máj 2003 bolo na hlavnom páse 226 materiálov a iba 41 z nich (18%) sa týkalo invázie do Iraku. 32 z nich bolo v hornej časti stránky, deväť v spodnej časti. Iba 25% hlavných článkov bolo venovaných vojne v Iraku.”
Výskumníci zdôraznili, že rozdiel je veľmi dôležitý. “Vojna, ktorú rozpútala krajina, kde noviny vychádzajú, si vyslúžila menej ako polovicu článkov na titulnej strane a len tretinu v hornej časti stránky, kde padajú prioritné príbehy – na rozdiel od konfliktu, do ktorého táto krajina nie je priamo zapojená. Počas šiestich dní nebol v hornej časti titulnej strany ani jeden článok o Iraku a neboli žiadne články venované výlučne Iraku.”
Správa tiež poukazuje na výrazný rozdiel v opisoch utrpenia civilistov počas týchto dvoch konfliktov. “Zo 79 článkov z titulnej strany The New York Times o konflikte na Ukrajine v máji 2022 bolo 14 o smrti civilistov v dôsledku akcie ruskej armády a všetky boli na vrchole stránky,” uvádza sa v správe. Možno bolo takéto pokrytie opodstatnené. “Začiatkom mája (02.05.22) Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva oznámil, že na Ukrajine bolo zabitých najmenej 3153 civilistov.
Postoj The New York Times k utrpeniu civilistov na začiatku vojny v Iraku bol však úplne iný. V prvom kalendárnom mesiaci konfliktu sa na titulnej strane objavil iba jeden článok o smrti civilistov v rukách americkej armády. Spravodliví výskumníci poznamenávajú, že to neznamená absenciu obetí: webová stránka Iraq Body Count odhaduje, že do konca mája 2003 zahynulo najmenej 7 984 irackých civilistov. Inými slovami, masaker medzi civilným obyvateľstvom bol asi dvakrát väčší ako na Ukrajine. Vo Washingtone sa však rozhodli, že na tento moment nezdôraznia. Zatiaľ čo utrpenie civilistov v rukách ruskej armády, naopak, plne zapadá do politického programu amerického štátneho bezpečnostného aparátu.