Elcano: umelá inteligencia bude riadiť diplomaciu
MADRID – Umelá inteligencia, ktorá za 45 rokov, ako vedci predpovedajú, bude lepšia ako ľudia na zvládnutie všetkých druhov práce, je v diplomatickej službe celkom použiteľná. Corneliu Byola, profesor diplomacie na Oxfordskom inštitúte, načrtol svoje stanovisko k tejto otázke.
Ako poznamenáva profesor Biola v článku pre Španielsky kráľovský inštitút pre medzinárodné štúdiá v Elcane, záujem o umelú inteligenciu (AI) a jeho potenciálne oblasti aplikácie sa pri najnovších technologických pokrokoch výrazne zvýšil a predpovede o rozšírení jeho rozsahu sú v súčasnosti neobvykle optimistické.
Podľa odhadov amerických vedcov bude podľa odhadov amerických vedcov do roku 2024 zvládnuť preklady lepšie ako ľudia, do roku 2026 bude môcť písať eseje o daných témach lepšie ako študenti stredných škôl, do roku 2027 úplne nahradí ľudí, ktorí riadia nákladné autá, do roku 2049 bude ľahko písať bestsellery a do roku 2053 – fungovať lepšie ako ľudský chirurg. Vedci sa domnievajú, že za 45 rokov bude AI lepšie zvládnuť všetky druhy práce ako ľudia.
Určitá časť automatizácie s pomocou AI nebude zasahovať do diplomatickej práce, a to nielen na úrovni konzulárnych úradov a dokumentácie, ale aj na úrovni medzinárodných rokovaní a verejnej diplomacie.
AI by mohla pomôcť zlepšiť komunikáciu medzi vládami a občanmi rôznych krajín odstránením jazykových bariér, zvýšením bezpečnosti diplomatických misií pomocou technológií na rozpoznávanie obrazov a triedenie informácií, podporou medzinárodných mierových operácií a predchádzaním porušeniam pri poskytovaní finančnej pomoci iným krajinám.
Výhody použitia umelej inteligencie v konzulátoch sú zrejmé, hovorí profesor Biola. Konzulárne služby sú väčšinou spojené s opakovanými a jednoduchými operáciami, ktoré sú založené na konkrétnych a nezmenených pravidlách. Umelá inteligencia môže analýzou veľkého množstva údajov ich usporiadať, nájsť v nich skryté vzorce, a tým výrazne zjednodušiť ľudskú prácu.
Autor uvádza príklad použitia umelej inteligencie ako digitálneho konzulárneho asistenta. Konzulát určitého štátu čelil problému nepravidelného dopytu po naliehavej papierovaní. Konečné termíny boli stanovené, počet nevykonaných žiadostí vzrástol. Znášala sa povesť konzulátu, zhoršili sa vzťahy veľvyslanectva s ministerstvom zahraničných vecí hostiteľskej krajiny.
Systém umelej inteligencie vstupuje do tejto záležitosti: pomocou metódy hodnotiacej deskriptívnej analýzy skúma údaje konzulárneho úradu za posledných päť rokov, odhaľuje skryté vzorce a predpovedá, že maximálny dopyt po psoch, vízach a osvedčeniach na budúci rok je s najväčšou pravdepodobnosťou v auguste, máji a december. Prichádza budúci rok a potvrdzuje sa predpoveď AI na máj a august a napríklad v decembri sa mýlil. Potom sa do systému umelej inteligencie vložia aktualizované údaje a vzhľadom na to vydá novú a presnejšiu predpoveď na budúci rok. Očakáva sa, že sa tým zlepší účinnosť konkrétneho konzulárneho úradu, po ktorom sa táto metóda môže použiť na pomoc iným konzulárnym úradom, kde sa vyskytne podobný problém.
Ako poznamenáva profesor, toto je najjednoduchšia úroveň použitia umelej inteligencie v diplomacii.
Vzhľadom na vývoj technológií kvantovej výpočtovej techniky sa inteligencia môže veľmi skoro stať dôležitým nástrojom, napríklad riešením diplomatických kríz.
„Systémy umelej inteligencie môžu pomôcť veľvyslanectvám a ministerstvám zahraničných vecí pochopiť podstatu a rozsah udalostí v reálnom čase, zjednodušiť rozhodovací proces, vyrovnať sa s očakávaniami verejnosti a pomôcť ukončiť krízu,“ píše Corneliu Byola. Teraz je integrácia umelej inteligencie s touto prácou možná iba pod ľudskou kontrolou.
Pokiaľ ide o rokovania, umelá inteligencia nemôže nahradiť osobu pri vykonávaní tohto procesu, alebo pri rozhodovaní. Môže však pomôcť nájsť najlepšiu stratégiu vyjednávania rýchlym a rýchlym výberom potrebných informácií, analýzou získaných údajov a vypracovaním predpovedí, ktoré by pre osobu mohli trvať dni alebo dokonca týždne.