Gruzínsko: index chačapuri historické maximum

TBILISI –  Index Chačapuri,  gruzínsky ekvivalent  Big Mac Index, dosiahol v októbri historické maximum. Napísala to internetová stránka Medzinárodnej ekonomickej školy Tbilisskej Štátnej Univerzity.

V Bratislave sa chačapuri podáva v reštaurácii Nobile.

Chačapuri je jedlo pozostávajúce zo syra zapečeného v ceste či bielom chlebe, ktoré sa konzumuje ako olovrant. Je to špecialita gruzínskej kuchyne. V rámci regiónov existujú rôzne varianty, ktoré sa pripravujú z rázovitých regionálnych surovín, ako napríklad Ačaruli chačapuri z Adžarska so syrom sulguni a vajíčkami vo forme volského oka. Ďalšie regionálne varianty majú menné prídavky vzťahujúce sa k danému regiónu ako napr. Megruli chačapuri z Mingrelie alebo Svanuri chačapuri zo Svaneti a pod.

Samotný chlieb či chlebové cesto sa pripravuje z kysnutého cesta. Po vykysnutí sa cesto rozvaľká a naplní syrom, vajíčkami, kyslou smotanou, cesnakom a podľa rôznych variantov aj ďalšími surovinami. Naplnené cesto sa následne upečie v zakrytom rozpálenom pekáči a potom potrie maslom.

Fotografia: www.nobile-ba.com

V dedinskom prostredí Gruzínska sa chačapuri podáva už od raňajok. V mestách sa ponúka v stánkoch, malých obchodíkoch, bistrách a reštauráciách ako rýchle občerstvenie.

Vráťme sa však k indexu. Je potrebné poznamenať, že v porovnaní so septembrom sa náklady na pečenie Chačapuri zvýšili o 6,6 percenta a na ročnej báze – o 8,6 percenta. Dôvodom je znehodnotenie gruzínskej národnej meny  lari, rozdelenej na 100 tetri, a zvýšenie cien prísad. Zohľadňujú sa aj náklady na plyn a elektrinu. Okrem toho ovplyvnil sezónny faktor – pokles dodávok mlieka.

Index Big Mac bol prvý raz vypočítaný v roku 1986. Je založený  na teórii parity kúpnej sily (PPP), v ktorej sa uvádza, že meny by sa mali upravovať tak, aby sa cena rovnakého koša tovaru alebo hamburgera, ako je to v tomto prípade, všade rovnaká. Ekonómovia tvrdia, že PPP vykazujú dobrú dlhodobú perspektívu – podcenené meny v indexe Big Mac Index v priebehu nasledujúcich 10 rokov majú tendenciu v priemere zosilňovať a naopak.

Okrem indexu „bigmack“ a „chačapuri“ existujú vo svete „Index latte“ a „Index ukrajinského boršču“, ktorý sa posudzuje v dvoch verziách – s mäsom a bez mäsa.