ECB: prvé kroky eurozóny k digitálnym peniazom

FRANKFURT NAD MOHANOM – Európska centrálna banka (ECB) urobila prvé kroky k virtuálnej mene a schválila projekt na vytvorenie digitálneho eura.

ECB je presvedčená, že v ére internetu by mali mať Európania pohodlný prístup k bezpečným peniazom – píše sa to na oficiálnych webových stránkach organizácie. V tlačovej správe ECB uvádza, že v nasledujúcich dvoch rokoch bude prebiehať štúdia, ktorá určí zásady vývoja a distribúcie virtuálnej meny EÚ. Výsledky experimentov uskutočnených ECB a bankami eurozóny za posledných deväť mesiacov v tom výrazne pomôžu.

Plány regulačného orgánu spočívajú v tom, aby sa digitálne euro stalo ľahko použiteľným a aby ho podvodníci nemohli zneužiť, a to zatiaľ neprekáža technologickým prekážkam. Virtuálne euro bude navyše ekologickejšie ako iné kryptomeny. ECB tvrdí, že vykonanie desiatok tisíc transakcií za sekundu si vyžaduje mnohonásobne menej energie ako napríklad bitcoin.

Konečné rozhodnutie o uvedení do obehu však ešte nebolo prijaté a bude oznámené neskôr. Digitálna možnosť v žiadnom prípade nenahradí fyzické peniaze, ale ich doplní.

Elektronické peniaze (iné názvy: e-peniaze, elektronická hotovosť, elektronická mena, digitálne peniaze, digitálna hotovosť, digitálna mena) sú peniaze, ktoré sa vymieňajú výhradne elektronicky. Využívajú sa hlavne pri používaní počítačových sieti, internetu. Elektronický prevod peňazí (EFT), kreditné či debetné karty sú príkladom elektronických peňazí.

Technicky sú elektronické peniaze reprezentáciou, alebo systémom debetov a kreditov, používaných najmä na výmenu hodnoty s iným systémom alebo samotným systémom, na ktorom sa nachádzajú.

Niektoré súkromné organizácie, ako napríklad Americká armáda, používajú svoju vlastnú súkromnú menu nazývanú Eagle Cash. Súkromná mena môže byť na zvýšenie bezpečnosti krytá zlatom, potom hovoríme o zlatých elektronických peniazoch. Systém elektronických peňazí môže byť úplne krytý zlatom, čiastočne krytý alebo vôbec nemusí byť krytý zlatom.

Veľa systémov predáva elektronické peniaze priamo svojim koncovým používateľom ako napríklad PayPal, Payza a Web Money, ale niektoré, ako napríklad e-Gold, na to využívajú výlučne tretie strany nazývané digital currency exchangers. Digital currency exchangers sú nezávislí obchodníci, ktorí obchodujú na trhoch a vymieňajú elektronické peniaze za nekryté peniaze (teda peniaze, ktoré majú hodnotu na základe prísľubu vlády alebo si ich vláda vyžaduje napr. pri platení daní).

So vznikom elektronických peňazí sa otvorilo veľa nových možností ako napríklad Ripple monetary system. Je to projekt, ktorý vyvíja distribuovaný systém elektronických peňazí, ktorý bude nezávislý od lokálnej meny. Vynorilo sa aj veľké množstvo otázok napríklad so zabezpečením proti krádeži, inflácií a podobne.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.