Arsen Avakov v rezignácii napísal: “Porúčam sa!

KYJEV – V Ukrajine rezignoval minister vnútorných vecí Arsen Avakov. Písomnú rezignáciu podpísal slovami:”Mám tú česť!” Do slovenského jazyka sa tento frazeologický obrat prekladá ako “Porúčam sa!”

S jeho menom sa spájali korupčné škandály a väzby na organizovaný zločin. V minulosti sa pohádal s niekdajším prezidentom Gruzínska Michailom Saakašvili. Povedal, že mu dokáže že je zlodej. Poznamenal, že vláda je zdrojom korupcie. Na konci hádky Arsen Avakov hodil do Michaila Saakašvili pohár s minerálnou vodou. Prezident Petro Porošenko bol nútený rozpustiť rokovanie Rady pre reformy.

Na Ukrajine v minuosti opakovane boli protesty, ktorých účastníci požadovali odvolanie šéfa ministerstva vnútra. Obzvlášť podobné akcie sa uskutočnili v júni 2020. Demonštranti obvinili Avakova z neúspechu reformy zákona a vyčítali mu aj prestrelku v meste Brovary. Na tejto prestrelke sa zúčastnilo asi 100 ľudí, ministerstvo vnútra uviedlo, že k nej došlo „z dôvodu rozdelenia toku pasažierov vo verejnej doprave“.

Po incidente prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenský požiadal Avakova o vysvetlenie s tým, že to, čo sa deje v Brovaroch, „pripomínalo 90. roky“. Rada rada profilový výbor odporučil, aby poslanci zvážili rezignáciu Avakova, ale potom sa Zelenský postavil proti takémuto rozhodnutiu.

V máji tohto roku prezident povolil Avakovovo prepustenie, ak sa ukáže, že osoby zapojené do vraždy novinára Pavla Sheremeta sú stíhané nezákonne. Sheremet bol zabitý pri výbuchu v Kyjeve v roku 2016. Podľa orgánov činných v trestnom konaní bola vražda spáchaná s cieľom destabilizovať spoločensko-politickú situáciu na Ukrajine. Z účasti na trestnom čine sú podozriví Andrey Antonenko, Julia Kuzmenko, Yana Dugar, Vladislav a Inna Grishchenko.