Doteraz politická strana Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Nová väčšina, Zmena zdola a Kresťanská únia nepresadila on line termín u lekára z ankety

BRATISLAVA – Najväčšia politická strana vedená Igorom Matovičom nepresadila objednávanie k lekárom elektronicky.

Vedenie politickej strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Nová väčšina, Zmena zdola a Kresťanská únia skúmalo medzi občanmi či sa stotožnia s ich návrhmi, ktoré budú realizovať po parlamentných voľbách. Celkom to bolo jedenásť otázok.  Tretia otázka znela nasledovne: Súhlasíte s tým, aby zdravotné poisťovne umožnili ľuďom sa pohodlne a bezplatne objednať k ľubovoľnému lekárovi na jednom telefónnom čísle či webe?

Hlasovalo 66 095 obyvateľov Slovenskej republiky. S návrhom politickej strany súhlasilo 95% ľudí, ktorí odpovedali na anketu na internetovom portáli www.rozhodni.to.  Zdravotnú poisťovňu riadia ľudia, ktorí boli nominovaní politickým zoskupením Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Nová väčšina, Zmena zdola a Kresťanská únia. Želanie vedenia strany a obyvateľov nesplnilo.

Zakladateľom hnutia Obyčajní ľudia je bývalý podnikateľ Igor Matovič (1973). Hnutie sa formovalo postupne z malej občianskej iniciatívy až po relevantnú parlamentnú stranu. Jej vznik sa datuje od roku 2010.

Zároveň začal organizovať referendum s názvom Po prstoch politikom , ktoré obsahovalo desať otázok namierených proti niektorým právomociam politikov, klientelizmu a korupcii. Práve boj s korupciou, klientelizmom, nepotizmom a takzvanou partokraciou sa stal nosnou myšlienkou hnutia. Od zberu podpisov k vypísaniu referenda neskôr upustili a z hry vypadla aj alternatíva, počítajúca so založením vlastnej strany Obyčajní ľudia.

Nepotizmus, je pojem pochádzajúci z latinského slova nepos = synovec. je rodinkárstvo  označuje systém obsadzovania funkcií, v ktorom sú preferovaní príbuzní, prípadne priatelia či iné – napríklad obchodne spriaznené osoby,  oproti ostatným, nezriedka lepšie kvalifikovaným kandidátom. Kritikou rodinkárstva sa zaoberali aj médiá v socialistickom zriadení.

Vráťme sa Igorovi Matovičovi. Pred parlamentnými voľbami 2010  jemu a ďalším členom hnutia prišla ponuka od Richarda Sulíka zo strany Sloboda a Solidarita (SaS), na obsadenie niekoľkých miest na kandidátke jeho strany. Sulík bol líder SaS, čo bola nová strana, ktorá hľadala tváre, ktoré by umiestnila na svoju kandidátku.

Pôvodný plán bol získanie 7 pozícií naprieč celou kandidátkou. Neskôr sa objavuje druhá a konečná varianta, ktorá počíta so 4 kandidátmi a na posledných štyroch miestach. Už vtedy bola hlavnou myšlienkou hnutia, aby o personálnom obsadení parlamentu rozhodovali ľudia a nie stranícke centrály.Obyčajnými ľuďmi sa preto stávajú okrem Matoviča, Erika Jurinová, Jozef Viskupič a Martin Fecko.

Dnes sú hlavnými myšlienkami najväčšej politickej strany zákaz prerušenia tehotenstva, uväznenie osôb podozrivých z trestných činov a naháňanie mafie, ktorú si vymysleli.