AstraZeneca spustila výrobu v Ruskej federácii, v tom istom podniku ako sa vyrába aj Sputnik V

PUŠČINO – V meste Puščino v Moskovskej oblasti, sa začala výroba vakcíny proti koronavírusu AstraZeneca. Oznámil to prvý námestník ministra priemyslu a obchodu Ruska Vasilij Osmakov, uvádza agentúra TASS. Výrobou sa zaoberá farmaceutická spoločnosť R-Pharm.

Ten istý podnik vyrába aj vakcínu Sputnik,ktorú kritizovali viacerí občania Slovenskej republiky bez vzdelania v oblasti bunkovej mikrobiológie.

Podľa Osmakova bude používanie domácich vakcín na domácom trhu pokračovať. “V dôsledku návalu dopytu podporujeme našu famaceutiku a výrobu vakcín vo vlastných zariadeniach,” uviedol prvý námestník minista. AstraZeneca minulý rok podpísala dohodu s Ruským štátnym fondom priamych investícií o spoločnom výskume.

V polovici marca 2021 mnohé krajiny v Európe a vo svete prestali používať vakcínu AstraZeneca kvôli zlým hodnoteniam očkovaných občanov. O niekoľko dní neskôr Európska agentúra pre lieky zmiernila obavy úradov a uznala očkovaciu látku za účinnú a bezpečnú. Uprostred škandálu bola vakcína premenovaná z AstraZeneca na Vaxzevria.

Jedna z najnovších štúdií ukázala, že ruská vakcína Sputnik V bola proti kmeňu delta koronavírusu účinnejšia ako AstraZeneca a čínsky Sinopharm. Analýzu vykonali argentínski vedci na základe štúdie 309 vzoriek plazmy ľudí, ktorí sa zotavili z koronavírusu.

Akciovú spoločnosť  R-Pharm založil v roku 2001 ruský podnikateľ Alexey Repik. Spoločnosť sa špecializuje na vývoj, výrobu a dodávku liekov pre ústavnú a špecializovanú lekársku starostlivosť do zdravotníckych výskumných centier, nemocníc, klinických nemocníc a zdravotníckych zariadení v Rusku.

Portfólio R-Pharm zahŕňa lieky rôznych farmaceutických skupín pre nemocničnú a špecializovanú starostlivosť vrátane onkologických, hematologických, kardiologických, imunologických, antibakteriálnych, antivírusových liekov používaných pri transplantácii orgánov, liečbe sklerózy multiplex a diabetes mellitus.

V roku 2014 R-Pharm získala závod Pfizer v Nemecku a prevádzka sa začala v USA a Japonsku. V roku 2015 R-Pharm rozširuje svoju prítomnosti vo svete, otvára nové pobočky v Kazachstane, Bielorusku a Azerbajdžane. V roku 2016 bola v závode na výrobu hotových liekových foriem R-Pharm v meste Jaroslavľ otvorená linka na výrobu terapeutických bielkovín. V tom istom roku sa začala výstavba spoločného rusko-azerbajdžanského farmaceutického podniku Hayat Pharm LLC.

V roku 2017 japonská spoločnosť Mitsui & Co., Ltd. získava 10% podiel v spoločnosti R-Pharm