Svetová banka: Rebríček Doing Business skončil po škandále s jeho manipuláciou

WASHINGTON – Hodnotenie Svetovej banky Doing Business zničili tí, ktorí ho vytvorili. 

Svetová banka (World Bank – WB) oficiálne zastavila zostavovanie a zverejňovanie rebríčkov Doing Business (DB).

Dôvod tohto rozhodnutia by sa mohol stať najväčším škandálom v histórii svetových finančných inštitúcií. Vyšetrovanie WB ukázalo zámerné a nesprávne zlepšenie hodnotenia čínskej pozície v DB v roku 2018, Saudskej Arábie v roku 2020 a zhoršenia ratingu  Azerbajdžanu v roku 2020.

Tieto zmeny v hodnoteniach boli pod tlakom bývalého šéfa Svetovej banky Jim Yong Kim, šéfky Medzinárodného menového fondu Kristaliny Georgievovej a jedného z tvorcov hodnotenia Simeona Dyankova.

Proti nikomu nebolo vznesené obvinenie z korupcie. Povesť Doing Business, ktorou sa mnohé krajiny vrátane Slovenska riadili pri zlepšovaní investičnej klímy, bola zničená.

Kariéra šéfky Medzinárodného menového fondu (MMF) Kristaliny Georgievej, odmietajúcej obvinenia, je otázna.

Koniec Doing Business

Svetová banka oficiálne oznámila ukončenie zostavovania a publikovania ratingu Doing Business, za posledných 17 rokov najautoritatívnejšieho zloženého hodnotenia podmienok podnikania v jednotlivých jurisdikciách a megamestách sveta.

Medzinárodná finančná inštinúcia organizácia oznámila „pozastavenie“ zverejnenia hodnotenia DB už v júni 2020. Potom WB odkázala, bez uvedenia detailov,  na „nezrovnalosti“ v hodnoteniach rokov 2018 a 2020 z dôvodu porušenia metodiky DB a oznámila audit posledných piatich hodnotení.

Dozorná rada WB vo štvrtok oznámila ukončenie ratingu a výsledky vyšetrovaní – interných aj externých. Kvôli tomu Svetová banka bola najala americkú právnicku firma WilmerHale.

Interné vyšetrovania WB „nastolilo etické problémy týkajúce sa konania súčasných aj bývalých zamestnancov banky“. Správa WB o vnútornom audite naznačuje, že išlo o Čínu, Spojené arabské emiráty, Azerbajdžan a Saudskú Arábiu.

Najsilnejšie „deformujúce úpravy“ postihli Čínu – bez nich by sa krajina v roku 2018 umiestnila na 85. mieste, nie na 78. mieste. Saudská Arábia by sa v DB -2020 posunula iba o jednu pozíciu – zo 62. na 63. miesto. V prípade Azerbajdžanu bola úprava negatívna, zatiaľ čo v prípade SAE sa ukázala ako nevýznamná a neviedla k zmene pozície v ratingu.

Vo zvyšku krajín neboli zistené žiadne porušenia. Správa WilmerHale z 15. septembra je výrečnejšia, napriek tomu, že vyšetrovací právnici mali málo informácií, WB zaviedla postup ničenia všetkých informácií z „vládnych“ mobilných zariadení po prepustení zamestnanca zo skupiny.

Na základe niekoľkých rozhovorov uskutočnených od januára 2020 však spoločnosť WilmerHale zrekonštruovala údajný obraz manipulácie s hodnoteniami DB pred ich zverejnením. Potvrdilo sa, že sa porušujú zásady hodnotenia a etiku v jej širšom vnímaní.

Tri epizódy porušenia pravidiel

Prvým prvkom je nesprávne „vylepšenie“ hodnotenia ČĽR v DB-2018, v dôsledku ktorého v ňom Čína namiesto toho, aby sa prepadla v hodnotení na 85. miesto, aspoň neklesla.

Správa podrobne popisuje stretnutia prezidenta WB Kima s nemenovanými čínskymi predstaviteľmi, interné diskusie na najvyššej úrovni o budúcej „nespokojnosti“ Číny, vymenovanie Kristaliny Georgievovej (vtedajšej výkonnej riaditeľky WB) zodpovednej za „zlepšenie“ hodnotenia a pokusy o manipulovať s miestom ČĽR v DB …

Najprv bolo navrhnuté kombinovať Čínu s Hongkongom z hľadiska ukazovateľov- Súčasne by bolo potrebné samostatne zverejniť hodnotenie Macaa, o korom  WB jednoducho nezhromaždila niektoré údaje a táto myšlienka sa opustila. Potom cieľom bolo zvýšiť váhu čiastkových ratingov Pekingu a Šanghaja v ČĽR. To výrazne ovplyvnilo zvyšok svet. Potom sa využila skutočnosť, že právne predpisy ČĽR sú jedinečné, zpreto sa zmenili hodnotenie jednoduchosti začatia podnikania, získavania pôžičiek a platenia daní v celkovom poradí Číny. Bola implementovaná posledná možnosť.

Jeden z autorov hodnotenia DB Simeon Djankov. Hodnotenie DB vychádza z jeho spoločnej práce v roku 2002 s ekonómom Andrejo, Shleiferom a ďalšími spoluautormi.

Bol  v tom čase poradom pani Georgievovej, predsedom vlády Bulharska, Rektor Ruskej ekonomickej školy v Moskve, členom Petersen Institute, založil centrum Ideas42 a teraz pracuje na London School of Economics.

Podieľal sa  tejto epizóde a podobnej „opravy“ hodnotenia Saudskej Arábie v databáze DB-2020 . Otázkou bolo, ako posúdiť zmeny v systéme platenia DPH.

Z iniciatívy pána Dyankova sa zlepšilo skóre reforiem (ako aj skóre SAE s rovnakou reformou) a v dôsledku toho Saudská Arábia predstihla svojho ideologického rivala Jordánska v rebríčku „Najlepších 10, ktorí zlepšili pozícia v DB.

Tyran a buran

V tretej epizóde, o ktorej sa hovorilo v auguste 2019 počas prípravy DB-2020, pán Dyankov podľa WilmerHale svojvoľne odmietol vziať do úvahy výsledky mnohých reforiem v Azerbajdžane, pretože zorganizoval „externý audit“ údaje, údajne zisťujúc, že ​​reformy tam boli „zmrazené“.

V prípade Azerbajdžanu sa Simeon Dyankov podľa týchto údajov odvolával na určitý nevyslovený „protokol Uzbekistanu“ – zo správy nepriamo vyplýva, že pred časom v jednej zo správ tím DB urobil rozhodnutie na základe ich úvahy o „zmrazení“ (neuznaní) údajov. pochádzajúcich z tejto krajiny.

Je potrebné poznamenať, že aj zástupcovia ruskej vlády neoficiálne informovali médiá o rokovaniach so Svetovou bankou, v ktorých uviedli možnosť „neuznania“ reforiem tímom DB v Ruskej federácii, najmä v oblasti zvyky – zrejme to bola bežná prax.

Správa WilmerHale nikoho neobviňuje z korupcie, naznačuje však možné dôvody toho, čo sa deje.

Toto je dočasný status pobytu niektorých zamestnancov WB, ktorí plnili príkazy zo strachu z prepustenia (pre niektorých z nich, ktorí nemajú americké občianstvo, by to znamenalo potrebu okamžite opustiť Washington, kde by mohli pracovať desaťročia), prax zmlúv o „úhrade“ (RAS) banky s bohatými krajinami a otázky konfliktu záujmov pri audite a externom dohľade nad zostavovaním DB.

V prieskumoch WilmerHale zároveň množstvo zamestnancov poukázalo na „nepriateľské“ komentáre Simeona Dyankova, pričom ho takmer jednomyseľne označili za „tyrana“ a „burana“, ktorý v hodnotiacom tíme vytvoril „toxickú atmosféru“. Zjavne si uvedomujúc, že ​​v skutočnosti hovoríme o osobe, ktorá v skutočnosti prišla s Doing Business, sa WB rozhodla, že po tom, čo sa stalo, nie je možné napraviť povesť ratingu: DB je mŕtvy.

Pripomienky

Vyšetrovanie WB viedol Američaa Davida Malpassa, ktorý nahradil pána Kim v roku 2019, Kristalina Georgieva nahradila Christine Lagarde, súčasnú šéfku Európskej centrálnej banky, ako šéfku MMF súčasne. Pripomeňme, že súčasný post šéfa MMF nie je najvyšší z tých, o ktorých Kristalina Georgieva tvrdila: v roku 2016 sa počas práce v Európskej komisii uchádzala o post generálnej tajomníčky OSN (Bulharsko nahradilo svojho obľúbeného kandidáta, vedúceho UNESCO Irina Bokova, ktorá mala povesť „proruského“ kandidáta), ale voľby prehrala.

V dôsledku súčasných udalostí môže dlhodobý konflikt medzi MMF (a v menšej miere WB) so Spojenými štátmi prepuknúť s obnovenou energiou.

Kristalina Georgieva už uviedla, že zásadne nesúhlasí so závermi Svetovej banky o svojom tlaku na svojich zamestnancov s cieľom zlepšiť obchodné hodnotenie Číny. Ostatní účastníci škandálu zatiaľ neposkytli ďalšie pripomienky. Americké ministerstvo financií vo štvrtok uviedlo, že problémy s DB sú “vážne”.

Všimnite si to, že pripomienky k DB, a najmä na prax „uznávania“ alebo „neuznávania“ reforiem a „koordinácie“ zmien v údajoch s národnými vládami, rastú už mnoho rokov – v spolupráci so Simeonom neboli urobené žiadne zvláštne tajomstvá Dyankovov tím.

Je tiež možné, že Rusko bude vtiahnuté do konfliktu, s ktorým majú Jim Yong Kim, Kristalina Georgieva a Simeon Dyankov dlhoročnú kariéru, nehovoriac o skutočnosti, že nielen vedenie MMF a Svetovej banky, ale aj vláda ČĽR, ktorá je priamo obvinená z vyvíjania tlaku na medzinárodné inštitúcie.

Vyšetrovanie WilmerHale navyše nebolo dokončené: spoločnosť v správe uvádza, že ide o výsledok štúdie „prvej stopy“ (čo sa stalo a prečo). Správa o „druhej ceste“ bude informovať vedenie WB o názore právnikov na to, kto bude niesť právnu zodpovednosť za to, čo sa stalo; ešte nie je pripravený.