Dotácia za nepoužívanie automobilov na benzín

LONDÝN – Britské úrady zaplatia majiteľom automobilov až tri tisíce libier, ak odmietnu používať svoje autá s benzínovými a naftovými motormi, píše The Times.

Vláda chce Britov stimulovať k prechodu na vozidlá, ktoré nebudú toľko znečisťovať životné prostredie. Platby sú plánované ako súčasť nového programu na zníženie závislosti veľkých miest od automobilov. To by malo viesť k zníženiu preťaženia ciest a zlepšeniu kvality ovzdušia. Majiteľom automobilov bude ponúknuté, aby sa vzdali prepravy na dva roky. Na oplátku im budú peniaze prevedené na kartu, bude možné ich minúť na platby za verejnú dopravu, taxíky, zdieľanie automobilov, prenájom bicyklov, elektrických skútrov. Úrady očakávajú, že k tejto iniciatíve sa postupne pripoja aj súkromné ​​podniky.
Už skôr vyšlo najavo, že francúzske úrady zaplatia kupujúcim ojazdených elektromobilov ďalších tisíc eur. Dotácia na nové elektrické vozidlá bude vo výške šesťtisíc eur. Krajina si stanovila cieľ predať v roku 2021 100 000 zelených automobilov. Predaj elektrických vozidiel v Európe rastie tak rýchlo, že v blízkej budúcnosti bude tento región podľa expertov schopný v tomto ukazovateli prevziať vedenie z Číny.