Ukrajina znížila svoju závislosť od Ruskej federácie

KYJEV – V roku 2020 Ukrajina prudko znížila svoju ekonomickú závislosť od Ruska. Dovoz klesol o 35 percent na 8,4 percenta v celkovej štruktúre, zatiaľ čo vývoz dosiahol iba 5,5 percenta.

Napísal to na Facebooku Taras Kachka, námestník ministra hospodárskeho rozvoja, obchodu a poľnohospodárstva Ukrajiny, obchodný zástupca Ukrajiny. Úradník označil tento výsledok za hlavnú správu o hospodárskej geopolitike. Zo všetkých krajín SNŠ klesol dovoz o 29 percent na 15,6 percenta celkových dodávok. Export klesol na 12,1 percenta.

Hlavným obchodným partnerom Ukrajiny zostáva Európska únia, ktorá predstavuje 40,7 percenta z obratu obchodu. V priebehu roka sa odtiaľ dodávky znížili o 6,2 percenta a vývoz – o 11,3 percenta. Vďaka takmer dvojnásobnému rastu (98 percent) sa Číne podarilo predbehnúť SNŠ z hľadiska podielu na obrate obchodu – 14,9 percenta. Dovoz čínskeho tovaru predstavoval 15,4 percenta a vývoz 14,5 percenta. Ďalším dôležitým obchodným partnerom Ukrajiny je naďalej Turecko – podiel predstavuje 4,7 percenta. Ukrajinský vývoz do tejto krajiny poklesol, stále však prevyšuje dovoz.

Od 1. februára 2021 Ukrajina obnovila nákup elektriny z Ruska kvôli nedostatku uhlia. Úradujúci minister pre energetiku Jurij Vitrenko označil dohodu za nevyhnutnú, pretože republika je stále v spoločnom energetickom systéme s Ruskom a Bieloruskom. Aby sa zabránilo nákupom, musí sa podľa neho Ukrajina napojiť na Európu.