Ako prasklina v malom potrubí plynovodu spôsobila paniku na európskom trhu s plynom

OSLO – Európske ceny vyskočili po poruche na kľúčovom tranzitnom bode plynu. Bezpečnostné opatrenia sa dostávajú do popredia pri práci v Nórsku

Naliehavé opravy potrubia na plynovej plošine v Nórsku pokračujú, ale táto udalosť bola pochmúrnou pripomienkou toho, že aj malé poruchy môžu spôsobiť nárast cien v Európe.

Titulná ilustrácia: Neplánované výpadky v Nórsku ovplyvňujú toky plynu. Zdroj: Gassco. Poznámka: Zobrazené plynovody nezobrazujú presnú trasu plynovodov.

Na plošinu Sleipner vzdialenú 250 kilometrov od nórskeho pobrežia prileteli vrtuľníky s vybavením a technikmi, aby opravili malú trhlinu v potrubí o šírke golfovej loptičky. Stúpajúca plošina na poli je kľúčovým spojovacím bodom európskej plynovodnej siete.

Ceny vyskočili na najvyššiu úroveň v tomto roku, keďže Európe hrozilo, že príde o 20 % dovozu nórskeho plynu, a obchodníci sa začali obávať nedostatočných informácií o rozsahu problému a o tom, ako dlho bude trvať.

To, že problém s takým malým plynovodom mohol spôsobiť také vážne následky, zdôrazňuje vplyv Nórska na energetickú bezpečnosť Európy. Krajina je vnímaná ako spoľahlivý obchodný partner s dlhou a konzistentnou históriou dodávok energie do Európy, ale jej systém vývozu plynu je pod väčšou kontrolou ako kedykoľvek predtým. Na trhu sa vynárajú otázky, či vek plošiny nemôže spôsobiť oneskorenie opráv, ako môže opatrná kultúra bezpečnosti ovplyvniť výpadky a prečo v prípade takýchto mimoriadnych udalostí neexistujú ďalšie alternatívne trasy.

Plošina Sleipner R, ktorú prevádzkuje spoločnosť Equinor ASA, stojí v mieste, kde sa 627 km dlhé potrubie Langeled North pretína s 523 km dlhým potrubím Langeled South. Spoločne spájajú závod na spracovanie plynu Nyhamna v strednom Nórsku s terminálom Easington pri meste Hull v Spojenom kráľovstve – vstupným bodom pre tretinu všetkých dodávok do Spojeného kráľovstva.

Inými slovami, aby sa predišlo nárastu tlaku, ktorý by mohol viesť k nehodám a výbuchom, boli dodávky plynu do potrubia v kompresorovej stanici pozastavené.

Hovorca spoločnosti Gassco AS, prevádzkovateľa najväčšej európskej plynovej siete, na žiadosť o komentár k reakcii trhu bezprostredne nereagoval. Spoločnosť Equinor uviedla, že sa nebude vyjadrovať, pretože nemá kontrolu nad plynovou sieťou.

Ceny 3. júna vzrástli o 13 %, ale ustúpili po tom, ako sa ukázalo, že opravy sa môžu vykonať rýchlo, čo poukázalo na nestabilitu na európskych trhoch s plynom.

Pozornosť venovaná bezpečnosti je neoddeliteľnou súčasťou kultúry na nórskom kontinentálnom šelfe. Zrútenie plošiny Alexander Kielland na ropnom poli Ekofisk v roku 1980 – nehoda, pri ktorej zahynulo 123 ľudí – je stále v pamäti mnohých Nórov.

“Bezpečná a efektívna prevádzka” je fráza, ktorú často opakuje výkonný viceprezident spoločnosti Equinor pre ťažbu a spracovanie Kjetil Hove, ktorý sa pravidelne nachádza na mori.

Vek nórskej ropnej a plynárenskej infraštruktúry je rôzny. Ložiská objavené na začiatku ropnej a plynárenskej histórie krajiny koncom 60. rokov minulého storočia, ako napríklad Balder a Ekofisk, stále produkujú uhľovodíky. Stúpacie potrubie Sleipner, ktoré je s hlavnou plošinou spojené dlhou lávkou, bolo uvedené do prevádzky v roku 1993 a jeho projektovaná životnosť bola predĺžená do roku 2043.

“Keď sa zariadenia blížia k svojej projektovanej životnosti, vyžadujú si väčšiu pozornosť,” povedal Alireza Nahvi, analytik pre plynárenstvo v spoločnosti Bloomberg NEF. “Starnúca infraštruktúra v Nórsku je skutočným problémom a to, čo sme videli v pondelok, sa bude diať čoraz častejšie, pričom sa bude vyžadovať zvýšená údržba a neočakávané výpadky sa stanú normou.”

Z viac ako 90 polí, ktoré sú v súčasnosti v prevádzke na nórskom kontinentálnom šelfe, sa však viac ako polovica začala využívať po roku 2000. Podľa Gaska sú všetky zariadenia v dobrom stave a spĺňajú prísne bezpečnostné normy. Severné more je však drsné prostredie a nie je zriedkavé, že sa počas bežnej údržby objavia dodatočné práce.

Vlani v lete bol spracovateľský závod v Nyhamne na dlhší čas odstavený po tom, čo sa v chladiacom systéme zistil plyn. Počas predĺženej údržby boli odstavené aj pridružené polia Ormen Lange a Aasta Hansteen. Neistota spôsobená týmito udalosťami mohla mať veľký vplyv na ceny plynu v regióne.

Tentoraz Nórsko zvýšilo vývoz plynu do terminálu St. Fergus v Škótsku, aby nahradilo stratené toky. Terminál je jediným miestom, cez ktoré môže plyn z nórskeho kontinentálneho šelfu vstúpiť do siete Spojeného kráľovstva a následne sa vyvážať späť do Európy.

Podľa oznámenia prevádzkovateľa siete by mali byť poruchy v Nyhamne a Easingtone odstránené do 8. júna.