Doktorov: O kampani a voľbe prezidenta USA, napísané exkluzívne len pre Finančné noviny

FOSTER CITY – Chcel by som si pomyslieť, že rok 2020 je záverom druhého desaťročia, ale nie začiatkom tretieho. Tento rok obohatil Ameriku, ale chcel by som aby to zostalo v minulosti a neprenášalo sa do budúcnosti. Je jasné, že získané skúsenosti nemôžu byť zabudnuté.

Voľby boli 3. novembra 2020. Kandidát Demokratickej strany sa stal V poradí 46. prezidentom USA. História prezidentov tu má magickú dĺžku. O tom, že je víťazom volieb si dovolil vyhlásiť až 8. novembra 2020. Spoločnosť prijala túto výhru a príslušné mocenské štruktúry ho vyzvali k tomu, aby prevzal moc. Má už ochranu podľa prezidentského protokolu v meste Wilmington, kde v štáte Delaware býva. Má aj dodatočnú ochranu.

Súčasný prezident USA Donald Trump nesúhlasil s výsledkami volieb, ale to nemôže súčasne ovplyvniť akt odovzdania moci. Dňa 20. januára 2020 bude podľa Ústavy Spojených štátov bude na schodoch Kapitolu inaugurácia prezidenta, ktorý bude bývať v svojej rezidencii – Bielom dome.

Nie je to prvá prezidentská kampaň, ktorú sledujem. Bolo to v rokoch 2008, 2012 a 2016. Toto je štvrtý maratón. Bol najzložitejší a najmenej predpovedateľnejší. Všetko sa dialo v podmienkach pandémie koronavírusu, ktorá bola dramatickým pozadím boja o funkciu prezidenta a sťažovala a niekedy menila tradičné formy priebehu kampane. Tá narušovala mechanizmy účasti vo voľbách, ktoré sa vytvárali desiatky rokov. Zmenila sa organizácia kľúčového dňa Dňa volieb. Pandémia bola jadrom politických programov kandidátov na prezidenta a miestom ich hlavného slovného prenia.

Koncom prvého týždňa novembra v krajine ochorelo na koronavírus 10 miliónov ľudí a zomrelo 238 000 ľudí.

Pandémia zmenila takmer všetky najdôležitejšie aspekty života spoločnosti: prácu, život, rekreáciu, komunikáciu
s rodinou a ostatnými, lekársku starostlivosť a vzdelávací systém. Je ťažké si predstaviť, že toto všetko, a najmä choroba a smrť príbuzných a iných, neovplyvnili volebné správanie Američanov. Vzhľadom na najsilnejšiu ideologickú polarizáciu americkej spoločnosti je však potrebné predpokladať, že významná časť republikánskych voličov pokračovala a nepovažuje COVID-19 za nebezpečnejší ako chrípka.
Podľa organizácie Gallup tak v lete, keď už boli lekárom a laickej verejnosti jasné všetky negatívne stránky pandémie, boli republikáni skeptickí ohľadom informácií o smrteľnosti tejto choroby. Demokrati inklinovali
k domnienke, že počet obetí úmrtia na COVID-19 nebol hlásený správne, zatiaľ čo republikáni verili, že bol nadhodnotený. A je príznačné, že prvou prioritou Bidena bolo vypracovanie programu boja proti pandémii.

Bidenovo víťazstvo nemožno považovať za zdrvujúce je však nepochybne presvedčivé. Zatiaľ nie sú spočítané všetky odovzdané hlasovacie lístky, ale v nedeľu ráno 8. novembra hlasovalo za Bidena viac ako 75 miliónov voličov, zatiaľ čo okolo 71 miliónov hlasovalo za Trumpa. Rozdiel 4 milióny je dosť výrazný. Dôležitejšie však je,
že demokratický kandidát získal viac ako 270 volebných hlasov potrebných na víťazstvo, čo odráža hlasy štátov; Biden a viceprezidentka Kamala Harris zabezpečili podporu 290 voličov, 214 voličov bolo na strane tandemu Trump-Pence.

Príchodom, dalo by sa povedať, je návrat Bidena do Bieleho domu, kde pracoval s Barackom Obamom osem rokov, nielen výmena jedného prezidenta za druhého, nielen dokončenie republikánskej vlády a začiatok demokratickej vlády,
tu odborníci – historici, novinári – očakávajú inú politickú situáciu filozofia, ktorá viac zodpovedá duchu doby
a potrebám nových ľudí. Je ťažké povedať, do akej miery bude Biden schopný splniť svoj sľub byť prezidentom všetkých Američanov, ale som si istý, že sa o to bude usilovať, pretože rozumie lepšie, hlbšie ako Trump, čo to znamená.

Začiatkom júna, po vražde afroameričana Georga Floyda políciou v Minnesote, sa krajinou prehnala vlna demonštrácií a pogromov. Pripomínajúc, čo sa stalo v auguste, na demokratickom zjazde vo svojom hlavnom prejave Biden uviedol, že Donald Trump „uvrhol Ameriku do tmy“, prebudil v spoločnosti „príliš veľa hnevu, príliš veľa strachu, príliš veľa nezhôd“ a sľúbil, že ukončí túto dobu.

V zahraničnej politike sa Trump vrátil k starému¸ predvojnovému modelu izolacionizmu a Amerika a mnohé krajiny
z toho stratili. Biden je jedným z popredných odborníkov na zahraničnú politiku USA a pokúsi sa získať späť miesto vo svetovej politike. Trump svojimi prejavmi a praxou svojej politiky preukázal nedostatočné pochopenie aktuálnosti globálnych environmentálnych problémov a úlohy vedy pri harmonizácii vzťahov medzi človekom
a prírodou, a teda predovšetkým jeho pomalosti a nerozhodnosti v boji proti pandémii koronavírusov.
Naopak, Biden vo svojich predvolebných vyhláseniach aj vo svojom prvom príhovore k ľudu od volieb, ktorý predniesol vo svojom prejave vo Wilmingtone v Delaware, uviedol, že je potrebné bojovať za ochranu prírody,
čo považuje za najdôležitejšiu podmienku pre zdravie národa. V tomto významnom prejave pre túto krajinu Biden uviedol: „V pondelok vymenujem skupinu popredných vedcov a odborníkov ako prechodných poradcov, ktorí majú pomôcť uskutočniť plán Biden-Harrisovej dohody do 20. januára 2021. Tento plán bude vedecky podložený, súcitný, empatický a starostlivý. “

V rovnakom prejave Biden vyjadril nádej na koniec temnej éry démonizácie v Amerike a čas na uzdravenie krajiny.

Barack Obama je prvým americkým prezidentom nového storočia, rád by som dúfal, že Joe Biden bude úspešne pokračovať v ceste krajiny do 21. storočia.

Boris Doktorov, Foster City, California, USA

Písané exkluzívne pre Finančné noviny.