FT: G7 zavedie strop cien ruskej ropy 5. decembra

Krajiny G7 sú pripravené dohodnúť sa na obmedzení cien nákupov ruskej ropy s cieľom obmedziť príjmy Ruskej federácie z exportu a schopnosť financovať vojenskú operáciu na Ukrajine. Napísal denník The Financial Times.

Ministri financií z USA, Spojeného kráľovstva, Francúzska, Nemecka, Talianska, Kanady a Japonska tento krok formálne schvália na virtuálnom stretnutí v piatok popoludní, podľa piatich predstaviteľov oboznámených s rozhovormi.

Obmedzenie príde súčasne s vlastným embargom EÚ na dovoz ruskej ropy. Dvaja predstavitelia uviedli, že opatrenie vstúpi do platnosti 5. decembra pre ropu a 5. februára pre ropné produkty.

Cenový strop podporuje Európska komisia, ale potrebuje podporu členských štátov EÚ. Predstavitelia tiež uviedli, že na to, aby bola čo najefektívnejšia, bude potrebná podpora tretích krajín, ako je India, ktoré nakupujú veľké objemy ruskej ropy.

Ceny energií vyskočili po tom, čo sa vo februári na Ukrajine začalo ruské NWO, nasledovali západné sankcie voči Moskve a pokusy krajín zastaviť nákup ruskej ropy. Zvýšenie cien poskytlo Ruskej federácii neočakávaný vývoz.

V júni sa G7 dohodli, že preskúmajú spôsoby, ako obmedziť príjmy Moskvy bez zvyšovania svetových cien.

Odvtedy americkí predstavitelia pracujú na nachádzaní konsenzu v G7 o kontúrach obmedzenia a o tom, ako by sa malo zaviesť. Vedúci predstavitelia ropného priemyslu a niektorí vládni predstavitelia G7 vyjadrili skepticizmus ohľadom toho, ako bude obmedzenie fungovať a či ho prijme dostatok krajín.

Rusko vo štvrtok pohrozilo, že zastaví predaj ropy ktorejkoľvek krajine, ktorá prijme mechanizmus cenového stropu.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v piatok uviedol, že tento krok by bol “absurdným rozhodnutím” a “viedol k významnej destabilizácii ropných trhov”, uviedla agentúra Interfax.