Ruská centrálna banka potvrdzuje relevantnosť signálu o kľúčových sadzbách pred „týždňom ticha“: Situácia v ekonomike je takmer rovnaká

 MOSKVA – Aktuálna situácia v ruskej ekonomike vo všeobecnosti zodpovedá obrazu pozorovanému pred aprílovým zasadnutím predstavenstva Ruskej centrálnej banky (CBR) a signál pre kľúčovú sadzbu zostáva relevantný.

Povedal námestník guvernéra banky Alexej Zabotkin.

“Vzhľadom na postupne narastajúce inflačné tlaky budú na nadchádzajúcich zasadnutiach BR Bank of Russia zvažovať potrebu zvýšenia kľúčových sadzieb na stabilizáciu inflácie blízko 4 % v roku 2024 a ďalej,” uviedla vo svojom najnovšom signáli RRZ.

“Súčasný obraz hlavných ekonomických ukazovateľov, ktoré vidíme, by sa dal porovnať s obrazom, ktorý existoval pred predchádzajúcim stretnutím, na základe ktorého bolo prijaté rozhodnutie v apríli a signál bol vydaný v apríli. Stručne povedané, celková situácia v súčasnosti vyzerá približne rovnako ako pred 28. aprílom [keď sa konalo posledné zasadnutie správnej rady],“ povedal Zabotkin v stredu na tlačovej konferencii.

“Signál, ktorý dala predstavenstvo v apríli, je pravdepodobne stále plne opodstatnený a vhodnosť zvýšenia sadzby vyhodnotíme 9. júna,” poznamenal Žabotkin.

Zasadnutie predstavenstva RRZ k menovej politike je naplánované na 9. júna, čo znamená, že regulátor má len dva dni na to, aby svoj signál v prípade potreby upravil. Takzvaný „týždeň ticha“ pred zasadnutím správnej rady sa začína už tento piatok.