Dnes sa pred 125 rokmi narodil rakúsko-americký filozof a zakladateľ fenomenologickej sociológie Alfred Schütz
VIEDEŇ – Alfred Schütz, (1899–1959) bol rakúsky filozof a sociálny fenomenológ , ktorého práca premostila sociologické a fenomenologické tradície.
Schutz je postupne uznávaný ako jeden z popredných filozofov sociálnych vied 20. storočia. Prácu Edmunda Husserla spojil so sociálnymi vedami a použil ju na rozvinutie filozofických základov sociológie Maxa Webera vo svojom hlavnom diele Fenomenológia sociálneho sveta . Veľká časť jeho vplyvu však vzišla z publikovania jeho Collected Papers v 60. rokoch 20. storočia.
Schutz sa narodil 13. apríla 1899 vo Viedni v Rakúsku ako jediné dieťa v židovskej rodine z vyššej strednej triedy.
V roku 1918 sa Schutz zapísal na Viedenskú univerzitu , kde získal právnický titul. V rokoch 1919 až 1920 sa zapísal aj na Viedenskú akadémiu medzinárodného obchodu so špecializáciou na medzinárodné právo. Počas svojho pôsobenia na Viedenskej univerzite, kde navštevoval prednášky Maxa Webera, Schutz dospel k záveru, že Weber nechal problém významu nevysvetlený. Ako poznamenal Helmut Wagner (1983), Schutzova fascinácia týmto problémom bola výsledkom jeho skúseností v boji v kombinácii s návratom do vyhladovanej a ekonomicky zdecimovanej Viedne.
Schutz sa oženil s Ilse Heimovou v roku 1926. Čiastočne preto, že bolo k dispozícii málo akademických pozícií, rozvinul si dobre zavedenú a prominentnú kariéru v medzinárodnom bankovníctve. Stal sa finančným riaditeľom viedenskej bankovej firmy Reitler and Company. Svoju akademickú prácu vykonával vo voľnom čase. Edmund Husserl ho raz opísal ako „bankára cez deň a filozofa v noci“.
Ludwig Mises.
V roku 1933 hrozba vzostupu Adolfa Hitlera v Nemecku spôsobila, že Schutz a ďalší viedenskí intelektuáli utiekli z Rakúska a hľadali azyl v spojeneckých krajinách. Schutz a jeho rodina sa presťahovali do Paríža v roku 1938 v politickom exile. Pokračoval v práci pre Reitler and Company ako medzinárodný právnik. V roku 1939 sa presťahoval do Spojených štátov amerických, kde sa na čiastočný úväzok stal členom fakulty The New School . Tam vyučoval sociológiu a filozofiu a pôsobil aj ako vedúci katedry filozofie. Schutzovi poskytla značnú pomoc jeho manželka Ilse, ktorá prepisovala jeho pracovné poznámky a listy z jeho nahratých diktátov. Schutz zomrel 20. mája 1959 v New Yorku vo veku 60 rokov. Posmrtne vyšli štyri zväzky Collected Papers spolu s návrhom druhej knihy, na ktorej pracoval pred svojou smrťou.
Schutz bol silne ovplyvnený Ludwigom von Misesom , Henrim Bergsonom , Williamom Jamesom a Edmundom Husserlom , ako aj Maxom Weberom .
Vychádzajúc z fenomenológie , Schutzovým hlavným cieľom bolo vytvoriť filozofický základ pre spoločenské vedy . Zatiaľ čo Schutzova práca bola paralelná s analýzou významov v sociálnych interakciách Georgea Herberta Meada , Schutz bol veľmi kritický voči Meadovmu behavioristickému prístupu. Hoci Schutz nikdy nebol Husserlovým žiakom, spolu s kolegom Felixom Kaufmannom intenzívne študovali Husserlovo dielo, aby našli základ pre Weberovu interpretačnú sociológiu a pre rakúsku ekonomickú teóriu.
V roku 1932 Schutzove snahy vyústili do jeho prvej vydanej knihy Der sinnhafte Aufbau der sozialen Welt („Zmysluplná štruktúra sociálneho sveta“), ktorá vyšla v angličtine ako Fenomenológia sociálneho sveta . Schutz tvrdí, že sociálna veda musí byť založená na analýze toho, čo Husserl nazýval „prirodzený postoj“, predpoklady, ktoré štruktúrujú každodenné vnímanie a činy v sociálnom svete. Schutz zachováva Weberovu koncepciu sociálnej vedy ako riadne oddanú princípu hodnotovej neutrality, ale aj hodnotovej relevantnosti, a že jej skúmania sa musia spoliehať na „ ideálne typy “. Techniku bracketingu, čerpanú z husserovskej fenomenológie , považoval za cestu presahujúcu obmedzenia analýzy ideálneho typu. Táto publikácia ho priviedla do povedomia Husserla, ktorého často navštevoval a dopisoval si s ním až do Husserlovej smrti v roku 1938. Napriek tomu, keď Husserl požiadal Schutza, aby sa stal jeho asistentom, nemohol prijať ponuku na univerzite vo Freiburgu dôvodov.
Schutzovou hlavnou oblasťou záujmu boli spôsoby, akými ľudia uchopujú vedomie druhých, zatiaľ čo žijú vo svojich vlastných prúdoch vedomia. Veľa hovoril o intersubjektivite v širšom zmysle, pričom ju používal vo vzťahu k sociálnemu svetu , konkrétne k sociálnej povahe poznania. Veľká časť jeho práce sa zaoberá „ svetom života “, v ktorom ľudia vytvárajú sociálnu realitu pod obmedzeniami už existujúcich sociálnych a kultúrnych faktorov a štruktúr. Veľmi sa zameral na „dialektický vzťah medzi spôsobom, akým ľudia konštruujú sociálnu realitu, a zatuchnutou sociálnou a kultúrnou realitou, ktorú zdedili od tých, ktorí ich v spoločenskom svete predchádzali“.
Alfred Schutz je tiež známy svojou vierou, že ľudia sa pokúšajú typizovať všetko; teda kategorizovať ľudí a veci, aby sme im lepšie porozumeli v kontexte spoločnosti. Veril, že rôzne typizácie, ktoré používame, informujú o tom, ako rozumieme ľuďom a objektom v sociálnom svete a ako s nimi interagujeme.
Schutzove teórie a koncepcie sú osvetlené prostredníctvom intenzívnej a dôslednej korešpondencie s harvardským učencom Talcottom Parsonsom , pričom diskusie sa sústredilo na význam pojmu „ sociálna činnosť “. Či korešpondenciu Schutz-Parsons možno charakterizovať ako „dialóg“ a nie ako „debatu“, analyzoval Rehorick (1980). Ďalší pohľad na základné rozdiely medzi Schutzom a Parsonsom poskytuje kritické preskúmanie pôvodnej korešpondencie, ktoré prinieslo tretí vedecký hlas – hlas Erica Voegelina . Táto diskusia ukazuje, že koncepčné a teoretické rozdiely medzi Schutzom a Parsonsom pramenia z rôznych „spôsobov poznania“, čo znamená zásadne odlišné orientácie na sociálne vedecké myslenie.
Schutzove spisy mali trvalý vplyv na sociálne vedy, tak na fenomenologické prístupy k sociológii , ako aj na etnometodológiu (prostredníctvom spisov Harolda Garfinkela ). Thomas Luckmann, silne ovplyvnený Schutzovou prácou ako jeho študent, nakoniec dokončil Schutzovu prácu o štruktúrach sveta života vyplnením jeho nedokončených poznámok po Schutzovej smrti. Ako uvádza Farganis (2011), Peter L. Berger , tiež Schutzov študent, bol pravdepodobne najznámejším žijúcim sociológom ovplyvneným Schutzom, najmä jeho vytvorením teórie sociálnej konštrukcie , ktorá vysvetľuje, ako procesy externalizácie , objektivizácie a internalizácia prispievajú k sociálnej konštrukcii reality. Berger a Luckmann pokračovali vo využití Schutzovho diela na ďalšie pochopenie ľudskej kultúry a reality prostredníctvom rozvoja novej formy sociológie poznania.
Fenomenológia je náuka o veciach tak, ako sa javia (teda javy ). Často sa tiež hovorí, že je skôr opisná ako vysvetľujúca: ústrednou úlohou fenomenológie je poskytnúť „jasný, neskreslený opis spôsobov, akými sa veci javia“.
Fenomenológia vznikla u Edmunda Husserla , ktorého Alfred Schutz študoval a dokonca sa s ním aj stretol. Za fenomenológiou je veľa predpokladov, ktoré pomáhajú vysvetliť jej vznik. Po prvé, odmieta koncepciu objektívneho výskumu: fenomenológovia by radšej zoskupili predpoklady prostredníctvom procesu nazývaného fenomenologická epocha . Po druhé, fenomenológia verí, že analýza každodenného ľudského správania poskytne človeku komplexné pochopenie prírody. Tretím predpokladom je, že by sa mali skúmať a vypočúvať osoby, nie jednotlivci. Sociologicky povedané, je to čiastočne preto, že osoby môžu byť lepšie pochopené jedinečnými spôsobmi, ktorými odrážajú a symbolizujú spoločnosť, v ktorej žijú. Po štvrté, fenomenológovia uprednostňujú zhromažďovanie capta alebo vedomých skúseností pred tradičnými údajmi. Napokon, fenomenológia sa považuje za orientovanú na objavovanie, a preto fenomenológovia zhromažďujú výskum pomocou metód, ktoré sú oveľa menej obmedzujúce ako v iných vedách.
Sociálna fenomenológia
Sociálna fenomenológia sa zaoberá tým, ako ľudia využívajú bežné, každodenné interakcie na vytváranie pocitu reality a intersubjektivity. Väčšina Schutzových prác sa týkala metód používaných na konštrukciu reality prostredníctvom každodenných skúseností. Sociálna konštrukcia reality a etnometodológia sú disciplinárnymi rozšíreniami nad rámec sociálnej fenomenológie Alfreda Schutza.
Ako poznamenáva Farganis (2011), fenomenologická sociológia je charakterizovaná ako obzvlášť subjektívna, pretože kladie dôraz na chápanie reality skôr cez perspektívu konajúceho subjektu než cez šošovku vedeckého pozorovateľa. AlfredS chutz a iní sociologickí fenomenológovia sa namiesto pokusu o odhalenie a zdokumentovanie sociálnych štruktúr, ktoré ovplyvňujú náš sociálny svet, snažia nielen identifikovať obsah nášho vedomia súvisiaceho s našou koncepciou sociálnej reality každodenného života, ale aj to, ako táto realita nadobudne podobu, v akej je.
V podstate sa Schutz a sociálni fenomenológovia zaoberajú predovšetkým udalosťami každodenného života alebo tým, čo Schutz nazýva svetom života, „ intersubjektívnym svetom, v ktorom ľudia vytvárajú sociálnu realitu a sú obmedzení už existujúcimi sociálnymi a kultúrnymi štruktúrami vytvorenými ich predchodcov.” V tomto svete sú vzťahy medzi sociálnym a prírodným svetom tým, čo prichádza do úvahy. Do hry vstupuje existencia zmyslu, no väčšina ľudí jednoducho akceptuje svet taký, aký je, a nikdy neuhádnu koncept alebo problém významu Schutz sa ešte viac ponorí do špecifických vzťahov, ako je rozdiel medzi intímnymi vzťahmi zoči-voči a vzdialenými a neosobnými vzťahmi.
Štyri časti sveta života
Schutzovo rozdelenie Husserlovho lebensweltu (pozemského „ sveta života “) na štyri odlišné podsvety je možno jeho najvplyvnejším teoretickým príspevkom. Teória sveta života je taká, že sociálna skúsenosť vytvára svet, ktorý je rozdelený medzi:
- sociálna realita, ktorá bola priamo zažitá; a
- sociálna realita, ktorá je na horizonte priamej skúsenosti.
Prvý pozostáva z umweltu („prostredia“), prostredia definovaného prostredníctvom vnímania a pôsobenia agentov. To druhé sa týka prostredia spoločníkov alebo spoluobčanov; človeka, ktorý „zdieľa so mnou spoločenstvo priestoru a spoločenstvo času“.
Naproti tomu tých, ktorých Schutz nepovažoval za svojich blížnych, zaradil do troch tried:
- svet súčasníkov ( mitwelt );
- svet predchodcov ( vorwelt ); a
- svet nástupcov ( folgewelt ).
Posledné dve reprezentujú minulosť a budúcnosť, zatiaľ čo súčasníci zdieľajú spoločenstvo času, ak nie priestoru, a líšia sa od predchodcov a nástupcov, pretože je možné, aby sa stali blížnymi alebo spoločníkmi. [1] : xxvii
Schutz sa zaujímal o zdokumentovanie prechodu od priamej k nepriamej skúsenosti a sériu skúseností medzi tým. Chcel tiež zmapovať progresívnu anonymizáciu súčasníkov ( mitwelt ) , ktorá bola meradlom zvyšujúcej sa anonymity „môjho neprítomného priateľa, jeho brata, ktorého mi opísal, profesora, ktorého knihy som čítal, poštový úradník, kanadský parlament, abstraktné entity ako samotná Kanada, pravidlá anglickej gramatiky alebo základné princípy jurisprudencie.“ AlfredSchutz tvrdil, že čím viac človek ide do súčasného sveta, tým anonymnejší sa súčasní obyvatelia stávajú, pričom najanonymnejšie sú artefakty akéhokoľvek druhu, ktoré majú význam, kontext a naznačujú, že existujú neznámi ľudia.
Vo svojich neskorších spisoch Schutz skúmal, ako sú každodenné sociálne skúsenosti, ktoré sa týkajú týchto dimenzií, najčastejšie prepojené v rôznych stupňoch anonymity. Napríklad:
[Ak] vo vzťahu tvárou v tvár s priateľom diskutujem o článku v časopise, ktorý sa zaoberá postojom prezidenta a Kongresu k Číne, som vo vzťahu nielen s možno anonymným súčasným autorom článku, ale aj so súčasnými individuálnymi alebo kolektívnymi aktérmi na sociálnej scéne označenými pojmami „prezident“, „kongres“, „Čína”
Vybraná bibliografia
Príspevok Alfreda Schütza k sociologickej teórii. Dilbar Alieva, Miroslav Tížik, Vydavateľstvo Slon, 2013.
Kniha prvýkrát vo väčšom rozsahu predstavuje slovenským a českým čitateľom dielo významného sociológa 20. storočia Alfreda Schütza a prináša vôbec prvé preklady jeho textov. Prvú časť Schützove sociologické inšpirácie pre dnešok tvoria autorské príspevky, z ktorých tri úvodné (D. Alieva, I. Šrubař a I. Hanzel) sú viac zamerané na analýzu teoretického obsahu a potenciálu fenomenologickej sociológie a na jej prípadnú reflexiu vo vtedajšej a dnešnej sociológii. Ďalšie autorské štúdie (H. Kubátová, D. Alieva, D. Kostlán a M. Tížik) sa usilujú o aplikáciu Schützovej fenomenologickej koncepcie na skúmanie konkrétnych sociologických problémov.
Spoločným znakom obidvoch typov autorských príspevkov je schopnosť prepájať teóriu s bežnými problémami súčasného života. Výber prekladov Schützových štúdií tvorí druhú časť publikácie Vybrané štúdie Alfreda Schütza. Štúdie Každodenná a vedecká interpretácia ľudského konania, Tvorba pojmov a teórií v sociálnych vedách a Problém transcendentálnej intersubjektivity u Husserla sú kľúčovými teoretickými a metodologickými textami fenomenologickej sociológie. Eseje Cudzinec, Navrátilec, Dobre informovaný občan a Don Quijote a problém reality tvoria čitateľsky najpríťažlivejšiu časť Schützovej tvorby, ktorá sa v posledných rokoch teší mimoriadnej vydavateľskej pozornosti.
1932 : Der sinnhafte Aufbau der sozialen Welt: eine Einleitung in die verstehende Soziologie . Viedeň: J. Springer.
1941 : “Koncept Williama Jamesa o prúde vedomia fenomenologicky interpretovaný.”
1942 : “Schelerova teória intersubjektivity a všeobecná téza alter ega.” Filozofia a fenomenologický výskum.
1944 : “Cudzinec.” American Journal of Sociology.
1945 : “O viacerých realitách.” Filozofia a fenomenologický výskum.
1948 : “Sartrova teória alter ega.” Filozofia a fenomenologický výskum.
1951 : “Výber medzi akčnými projektmi.” Filozofia a fenomenologický výskum.
1953 : “Nápady Edmunda Husserla, zväzok II.” Filozofia a fenomenologický výskum.
1953 : “Die Phänomenologie und die fundamente der Wissenschaften. (Ideas III Edmund Husserl: A Review.)” Filozofia a fenomenologický výskum 13:506–14.
1953 : “Zdravý rozum a vedecká interpretácia ľudského konania.” Filozofia a fenomenologický výskum.
1954 : “Tvorba koncepcie a teórie v spoločenských vedách.” Journal of Philosophy.
1957 : “Epistemológia a etika Maxa Schelera: I.” Prehľad metafyziky.
1958 : “Epistemológia a etika Maxa Schelera: II.” Prehľad metafyziky.
1959 : “Type a Eidos v Husserlovej neskorej filozofii.” Filozofia a fenomenologický výskum.
1962–66 : Collected Papers I: The Problem of Social Reality , edited MA Natanson a HL van Breda. Dordrecht: Martinus Nijhoff Publishers .
Zozbierané listy II . Studies in Social Theory , edited by A. Brodersen. Dordrecht: Martinus Nijhoff Publishers.
Zozbierané referáty III. Štúdie z fenomenologickej filozofie , editori I. Schutz a A. Gurwitsch . Dordrecht: Martinus Nijhoff Publishers.
1967 : Fenomenológia sociálneho sveta . Evanston, IL: Northwestern University Press.
1970 : Úvahy o probléme relevantnosti , editoval R. Zaner. New Haven, CT: Yale University Press.
1970 : O fenomenológii a sociálnych vzťahoch: vybrané spisy , editoval Helmut R. Wagner. Chicago: University of Chicago Press.
1971 : Das Problem der Relevanz . Frankfurt nad Mohanom: Suhrkamp .
1972 : Gesammelte Aufsätze: Band I. Das Problem der Sozialen Wirklichkeit Preložili B. Luckmann a RH Grathoff. Dordrecht, Holandsko: Martinus Nijhoff Publishers.
1972 : Gesammelte Aufsätze: Band II . Studien zur Soziologischen Theorie , preložil A. von Baeyer a upravil A. Brodersen. Dordrecht: Martinus Nijhoff Publishers.
1972 : Gesammelte Aufsätze: Band III . Studien zur Phänomenologischen Philosophie , preložil A. von Baeyer a upravil I. Schutz. Dordrecht: Martinus Nijhoff Publishers.
1973 : The Structures of the Life-World [ Strukturen der Lebenswelt ], s Thomas Luckmann , preložili RM Zaner a HT Engelhardt , Jr. Evanston, IL: Northwestern University Press.
1976 : “Fragmenty o fenomenológii hudby.” Hudobný muž 2:5–72.
1977 : Zur Theorie sozialen Handelns: Briefwechsel Alfred Schutz, Talcott Parsons , editoval WM Sprondel. Frankfurt nad Mohanom: Suhrkamp.
1978 : The Theory of Social Action: The Correspondence of Alfred Schutz and Talcott Parsons , edited by R. Grathoff . Bloomington: Indiana University Press.
1982 : Životné formy a štruktúra významu [ Lebensformen und Sinnstruktur ], preložil HR Wagner. Londýn: Routledge & K. Paul.
1985 : Alfred Schutz, Aron Gurwitsch: Briefwechsel, 1939-1959 , editoval Ludwig Landgrebe . Mníchov: W. Fink.
- 1989 : Philosophers in Exile: the Correspondence of Alfred Schutz and Arona Gurwitsch, 1939-1959 , preložil JC Evans a upravil R. Grathoff. Bloomington, IN: Indiana University Press.
1996 : Collected Papers IV , editovali H. Wagner, G. Psathas a F. Kersten. Dordrecht: Kluwer Academic Publishers .
2010: Zur Methodologie der Sozialwissenschaften. Werkausgabe Alfred Schütz, 4: Hrsg.: Jochen Dreher, Thomas Eberle, Gerald Sebald. UVK-Verlag: Konstanz, ISBN 9783896697455.
2011 : Relevanz und Handeln 2.Gesellschaftliches Wissen und politisches Handeln. Werkausgabe Alfred Schütz, 6; Hry: Andreas Göttlich, Gerald Sebald, Jan Weyand. UVK-Verlag: Konstanz, ISBN 9783896697424.
2013: Schriften zur Literatur. Werkausgabe Alfred Schütz; 8; Hrsg.: Michael D. Barber a Jochen Dreher. UVK-Verlag: Konstanz, Mníchov; ISBN 9783896697400.
(Spracované podľa verejne dostupných zdrojov)