Goldman Sachs očakáva, že najlepšia svetová mena nigérijská naira, predĺži svoje rekordné preteky

NEW YORK – Oživenie prichádza po prudkom poklese spôsobenom dvoma devalváciami.
Podľa ekonóma Goldman Sachs Group Inc., nigérijská naira by mohla rozšíriť zisky, ktoré z nej urobili tento mesiac najvýkonnejšiu menu na svete, za predpokladu, že politici zostanú v kurze.Naira vzrástla v apríli voči doláru o 12 %, čo sa pridalo k 14 % nárastu v marci. Prílev kapitálu a rastúce úrokové sadzby jej pomáhajú zotaviť sa z výrazných strát spôsobených dvomi devalváciami od júna po tom, čo vláda uvoľnila devízové ​​kontroly.V jednej fáze tieto devalvácie vymazali 71 % jeho hodnoty, ale nedávne oživenie zaznamenalo nárast sadzby na 1 230 za dolár pri poslednom oficiálnom uzávierke, z rekordného minima z 8. marca 1 627.Ekonómovia Goldmanu, ktorí vo februári predpovedali, že naira v roku 2024 posilní na 1 200 za dolár, teraz veria, že po sérii opatrení centrálnej banky by mohla stúpnuť nad túto úroveň.Zahŕňali zvýšenie sadzieb o 600 bázických bodov na stretnutiach vo februári a marci, ako aj ďalšie kroky zamerané na zmiernenie nedostatku dolárov na miestnom trhu, ktorý podnecoval volatilitu a nútil spoločnosti využívať paralelný trh.“Pravdepodobne by to mohlo pokračovať; videli by sme pokračovanie pohybu smerom k 1 000 a možno dokonca pod 1 000,” povedal Andrew Metheny z Goldman v rozhovore. Od Februárovej predpovede Goldmana prešlo „šesť týždňov a naďalej zostávajú v kurze, takže je to povzbudivé,“ povedal.Americký veriteľ stále zachováva svoju 12-mesačnú predpoveď nairy na úrovni 1200 za dolár kvôli neistote ohľadom schopnosti úradov udržať tempo reforiem, hoci teraz vidí riziká pre tento optimistický výhľad.

 

Devízové ​​opatrenia sú súčasťou odvážnych krokov, ktoré podnikol prezident Bola Tinubu od prevzatia moci v máji s cieľom ukončiť roky ekonomickej stagnácie v Nigérii.

Reformy, ktoré zahŕňali odstránenie dotácií na pohonné hmoty, viedli k 28 rokom rastúcej inflácie a kríze životných nákladov, ktorá obyčajným Nigérijčanom spôsobila vážne ťažkosti.

Pád nairy po rokoch umelo udržiavanej centrálnou bankou na oficiálnom trhu výrazne prispel k vysokej inflácii. Naira sa však v posledných týždňoch trochu spamätala.

Podľa Umara Salisua, obchodníka s menami so sídlom v Lagose, sa vo štvrtok na paralelnom alebo neoficiálnom trhu obchodovala za 1,188 za dolár, čo je nárast z 1,195 za dolár predchádzajúci deň.

Sadzba odrážala miernu prémiu vo výške 3 % do oficiálneho uzávierky v pondelok, čo je posledný deň, za ktorý sú dostupné údaje pred trojdňovým sviatkom v Nigérii.

Zjednotenie dvoch výmenných kurzov je výslovným cieľom Tinubu a ďalším ukazovateľom doterajšieho úspechu reformy je zmenšenie rozdielu medzi oficiálnym kurzom a kurzom na paralelnom trhu, ktorý bol začiatkom tohto roka až 30 %.

Nové vedenie

Guvernér centrálnej banky Olayemi Cardoso, ktorý nastúpil do úradu v septembri, agresívne pracoval na zvýšení nigérijských nákladov na pôžičky, aby prilákal zahraničný kapitál a odstránil domáci rozdiel s dolárovými cenami.

Nahradí Godwina Emefieleho, ktorého prezident odvolal krátko po nástupe Tinubu k moci a odvtedy bol obvinený z celého radu údajných zločinov. Emefiele vinu popiera a proces s ním pokračuje.

Najbližšie zasadnutie výboru pre menovú politiku sa uskutoční 21. mája. Keďže inflácia vo februári dosiahla 31,7 % ročne, centrálna banka bude nútená opäť zvýšiť sadzby zo súčasnej úrovne 24,75 %.

Cardoso však bude čeliť odporu zo strany podnikov, pričom Asociácia výrobcov Nigérie sa vo vyhlásení sťažuje, že zvyšovanie sadzieb „znižuje prístup k finančným prostriedkom, investície do výroby a konkurencieschopnosť“.

Matheny z Goldmanu si tiež vyhradil posúdenie, či centrálna banka zachová súčasnú pozíciu menovej politiky, hoci poznamenal, že ďalšie zvyšovanie sadzieb nemusí byť potrebné, ak sa inflácia stabilizuje a začne klesať.

“Existujú otázky o tom, ako bude táto stratégia sociálne udržateľná,” povedal. “Nemáme veľkú dôveru, že sa budú držať tohto kurzu. Centrálna banka len začína znovu získavať svoju autoritu.”