Dnes sa Moldavsko ocitá v žumpe politickej krízy

Moldavsko vstúpilo dnes 8. júna 2019 do akútnej fázy politickej krízy. Proruskí socialisti, na čele s prezidentom Igorom Dodonom, súhlasili s prozápadným blokom ACUM, aby vyšiel v jednotnom fronte proti oligarchu Vladimírovi Plachotňukovi, ktorý ovláda krajinu, a jeho Demokratickej strane.

Demokrati sa snažia zabrániť. Žiadajú rozpustenie parlamentu a rezignáciu pána Dodona, ktorý bol obvinený z kolaborňacie s Moskvou. Parlament, kde sa socialisti a ACUM zhromaždili, aby prijali zákony proti oligarchovi a vymenovali dočasnú vládu, je bez energie. Igor Dodon povedal, že nepodpíše dekrét o rozpustení parlamentu a stanovení dátumu predčasných volieb.

Politická kríza v Moldavsku, ktorá začala hneď po februárových parlamentných voľbách kvôli tomu, že sa kľúčové strany nemohli dohodnúť na vytvorení väčšiny a vytvorení vlády, dnes vstúpila do záverečnej fázy. Pro-ruskí socialisti a prozápadný blok ACUM, čo sú strany „Platforma Dôstojnosť a Pravda“ a „Akcia a Solidarita“, ktoré už dlho, ale bez úspechu, prerokovali spoločné akcie proti vodcovi Demokratickej Strany kontrolujúcej oligarchu krajiny Vladimíra Plachotňuka, zrazu oznámili kompromis. Napriek protichodným geopolitickým postojom sa socialistická strana a ACUM 8. júna rozhodli vytvoriť situačnú koalíciu, ktorá by prijala balík protigauligistických zákonov a vymenovala dočasnú vládu, ktorá sa bude zaoberať oslobodením “zabaveného štátu”.

Pripomeňme, že Moskva predtým otvorene obhajovala vytvorenie takejto koalície za deoligarchizáciu moci v Moldavsku. Oznámil to v Kišiňove 3. júna 2019 podpredsedom vlády Dmitrijom Kozakom zodpovedným za moldavský smer.

Demokrati, ktorých vymenovaní sú v čele všetkých mocenských štruktúr, ako aj súdy, vrátane ústavného súdu (CC), sa snažia zabrániť vzniku aliancie. Budova parlamentu, kde sa stretávajú odporcovia Demokratickej strany, je bez energie a legislatívny sekretariát a ďalší technickí pracovníci nešli do práce. Ústavný súd pod kontrolou Demokratickej strany oznámil, že termín na vytvorenie koalície uplynul 7. júna, čo znamená, že parlament by mal byť rozpustený a parlamentné voľby sa budú konať v krajine. Toto rozhodnutie ústavného súdu je pokusom predstaviť konanie socialistov a ACUM, aby vytvorili koalíciu a vytvorili dočasnú vládu ako nelegálnu.

Útok začal na prezidenta Igora Dodona. Dnes ráno, podpredseda Demokratickej strany, najbližší spojenec pána Plahotniuc, Andrian Candu, povedal, že krajina by mala mať predčasné voľby nielen pre parlament, ale aj pre hlavu štátu. Pán Candu povedal, že socialisti rokovali so svojou stranou až do poslednej. Podľa neho však zlyhali, pretože Igor Dodon navrhol dokument s podmienkami, ktoré demokrati nemohli akceptovať: strany museli uznať zachovanie neutrality Moldavska, odolať priaznivcom myšlienky zjednotenia s Rumunskom, zjednotiť Moldavsko a Podnestersko prostredníctvom federalizácie a tiež iniciovať rokovania o obchodných otázkach v trojstrannom formáte: Moldavsko – Rusko – EÚ.