FOCUS: ďalší sfušovaný výskum verejnej mienky

.BRATISLAVA – GLOBSEC si objednal výskum verejnej mienky v agentúre FOCUS, ktorý sa týkal vojenského konfliktu Ruskej federácie na Ukrajine.

Otázka výskumu znela nasledovne: Ako by ste chceli, aby sa vojna na Ukrajine skončila? Odpovede boli nasledovné.

Určite víťazstvom Ruska 9%
Asi radšej víťazstvom Ruska 10%
Je mi to jedno 24%
Neviem, alebo neodpovedal 10%
Asi radšej víťazstvom Ukrajiny 20%
Určite víťazstvom Ukrajiny 27%

 

A teraz sa zamyslime nad metodológiou výskumu. Predstavme si, že by niekto mal odpovedať na otázku. Chcete byť pred svadbou pannou? Odpovede by mali znieť nasledovne.  Určitej by som chcela byť pannou. Ďalšia verzia by znela nasledovne. Asi radšej by som chcela byť pannou. Čo to znamená?

Asi tak by som chcela byť pannou a možno a nebyť pannou. Asi radśej byť pannou, alebo radšej nebyť pannou. Ešte lepšia verzia je neviem, či chcem byť pannou, alebo som neodpovedala.

Respondenti sa prikláňajú k tomu, že sú za víťazstvo Ukrajiny by mohlo byť mierne pozitívne a teda je to 27 %a rezolútne je za víťazstvo 20 %.

Vojenský konflikt medzi Ruskou federáciou a Ukrajinou nepredpokladá jednoduché riešenia, a teda odpovede kto a ako vyhrá v danom konflikte. Bude to úplné ustúpenie všetkých okupovaných Ukrajine? Odstúpi Ruská federácia Donbas a aj Krym?

Veľmi mnoho  reálnych vzťahov na fronte, môže vyvolávať veľmi veľa odpovedí, ktoré mnohí obyvatelia Slovenska ani len nemôžu poznať. Preto sa dá povedať, že daný výskum je narýchlo zbúchaná akože sociologická  ” fušerina “.