Vladimír Zelenskij pozval Vladimíra Putina

Prezident Ukrajiny Vladimír Zelenský vyzval svojho ruského partnera Vladimíra Putina, aby sa stretol v Minsku. O tom v pondelok 8. júla 2019, povedal počas video správy zverejnenej na stránke na Facebooku.

„Chcem sa odvolať na ruského prezidenta Vladimíra Putina. Potrebujete hovoriť? Poďme. Budeme diskutovať o tom, kto je na Kryme a kto nie je v Donbass, “povedal a dodal, že podľa jeho názoru by bol bieloruský prezident Alexander Lukašenko„ rád keby ich uvidel v hlavnom meste Minsku

Hlava štátu zdôraznila, že nemení žiadne diplomatické formáty a neodmieta ich. „Navrhujeme hovoriť, pretože potrebujete hovoriť? Naozaj? “Povedal Zelenskij.

Poznamenal, že samit by sa mohol uskutočniť prostredníctvom sprostredkovania americkým prezidentom Donaldom Trumpom, nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, britskou premiérkou Theresom May a francúzskym lídrom Emmanuela Macrona.

Dňa 1. júla oficiálny hovorca Kremľa Dmitrij Peskov komentoval možnosť stretnutia Vladimíra Putina s Vladimírom 0Zelenským. Povedal, že ruský prezident je pragmatický v medzinárodných záležitostiach. „Pravdepodobne nie je potrebné stretnutie kvôli stretnutiu – na dosiahnutie výsledku je potrebné stretnutie,“ povedal.

V júni ukrajinský prezident nazval prvú frázu, s ktorou by začal stretnutie s ruským kolegom. Odpovedal na relevantnú otázku novinárov a povedal, že bude venovať pozornosť územnej príslušnosti Krymu a Donbassu. “Na začiatok, Donbass a Krym sú Ukrajina,” citoval ukrajinský líder svoje budúce slová.