Dnes Deň nezávislosti Spojených štátov amerických

Deň nezávislosti je deň, keď Spojené štáty v roku 1776 prijali Deklaráciu nezávislosti.

Tou vyhlásili nezávislosť Spojených štátov od Veľkej Británie; v Spojených štátoch sa oslavuje 4. júla.

Väčšina Američanov označuje tento sviatok jednoducho jeho dátumom – 4. júl. Sviatok sprevádzajú ohňostroje, sprievody, grilovačky, karnevaly, jarmoky, pikniky, koncerty, bejzbalové zápasy, rodinné stretnutia, politické prejavy a ceremónie a iné verejné a súkromné podujatia, ktoré sú v Spojených štátoch zvykom. Deň nezávislosti je americký sviatok.

Deň nezávislosti je sviatok s vlasteneckými predstaveniami. Podobne ako iné letné oslavy sa najčastejšie oslavuje pod holým nebom. Je to federálny sviatok, takže v tento deň nepracujú všetky nepodstatné federálne inštitúcie (napríklad pošta USA a federálny súd USA). Mnohí politici sa v tento deň zviditeľňujú prejavmi na verejných podujatiach, v ktorých chvália dedičstvo, zákony, históriu, spoločnosť a ľudí svojej krajiny.

Rodiny často oslavujú Deň nezávislosti piknikom alebo grilovačkou s priateľmi, ak je to jeden víkend, alebo sa v niektorých rokoch, keď 4. júl pripadá na sobotu alebo nedeľu, a preto sa odkladá na nasledujúci pondelok, stretávajú na predĺženom víkende s rodinou. Výzdoba (napr. stuhy a balóny) je zvyčajne červená, biela a modrá – farby americkej vlajky. Sprievody sa najčastejšie konajú ráno, zatiaľ čo ohňostroje sa odpaľujú večer v parkoch, na výstaviskách alebo na námestiach miest.

Ohňostroj často sprevádzajú vlastenecké piesne, ako sú národná hymna “The Star-Spangled Banner”, “God Bless America”, “America the Beautiful”, “America”, “This Land is Your Land” a “Stars and Stripes Forever”. Niektoré piesne sa spievajú len na určitých územiach, napríklad “Yankee Doodle” v severovýchodných štátoch alebo “Dixie” v južných štátoch. Niekedy sa pripomínajú piesne o vojne za nezávislosť alebo anglo-americkej vojne z roku 1812.

Slávnostné ohňostroje sa konajú v mnohých štátoch ako verejné predstavenia. Aj mnohí Američania si za vlastné peniaze pripravujú vlastné ohňostroje. Z bezpečnostných dôvodov niektoré štáty zakázali vlastné ohňostroje alebo obmedzili zoznam povolených veľkostí a druhov zábavnej pyrotechniky.

Prvá delostrelecká salva v každom štáte sa nazýva “salva jednoty” – odpaľuje sa 4. júla na poludnie na každej vojenskej základni, ktorá má funkčné delostrelectvo.

V roku 2009 sa v New Yorku konal najväčší ohňostroj v krajine, počas ktorého sa použilo 22 ton pyrotechniky.

Hymna USA “The Star-Spangled Banner” v podaní rockovej skupiny Jimmi Hendrix Experience. (Woodstock 1969)