Ekonomika KĽDR sa minulý rok prepadla o 4,5% HDP

PCHJONGJANG – Severokórejská ekonomika zaznamenala rekordný pokles HDP. Podľa agentúry Yonhap sa v roku 2020 znížilo o 4,5 percenta.

Výpočty však vykonala  južnokórejská centrálna banka Korea Bank, pretože takéto údaje od samotnej Kórejskej ľudovodemokratickej republiky neexistujú.

Podľa odhadov Bank of Korea bola príčinou poklesu kombinácia viacerých faktorov. Po prvé, úlohu zohrali zlé poveternostné podmienky. Za druhé, ekonomika bola v dôsledku pandémie koronavírusu pod tlakom prísnych obmedzení a zatvárania hraníc. Sankcie OSN mali navyše negatívny vplyv na HDP.

Začiatkom júla hovorca juhokórejského ministerstva zjednotenia Lee Young Yoo oznámil, že Severná Kórea čelí v dôsledku pandémie COVID-19 ekonomickým problémom. Išlo o zvýšenú volatilitu výmenných kurzov a cien komodít.

Samotný šéf KĽDR Kim Čong-un hovoril o „veľkej kríze“ v krajine kvôli koronavírusu. Podľa jeho názoru úradníci „zanedbali implementáciu dôležitých rozhodnutí“, ktoré mali zaistiť „bezpečnosť štátu a jeho občanov“.

Severokórejský vodca Kim Čong-un v júni  kritizoval vysokých predstaviteľov za chybu počas pandémie koronavírusu a zanedbávanie povinností. Informovala o tom agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na Severokórejskú centrálnu telegrafnú agentúru (TsTAK).

Podľa neho sa v rámci celonárodných protiepidemických snáh stal vážny incident, ktorý predstavuje „ohrozenie bezpečnosti ľudí a krajiny“. Severokórejský vodca tiež poznamenal, že úradníci budú čeliť „vážnym následkom“.

„Generálny tajomník vážne kritizoval experimenty, zvyk riešiť všetky problémy za päť minút a zastarané myslenie, ktoré sa u vysokých úradníkov vyskytujú všade,“ uvádza sa v správe.

V polovici júna Kim Čong-un v pléne Ústredného výboru Kórejskej robotníckej strany oznámil možnú hrozbu hladomoru v krajine. Podľa neho tajfún v roku 2020 ohrozil potravinovú sebestačnosť krajiny. Už predtým vyzval stranu a obyvateľov krajiny, aby boli pripravení na novú „ťažkú ​​kampaň“. Takto krajina nazýva obdobie hospodárskej krízy a hrozného hladomoru v rokoch 1990.