Republikáni neveria výsledkom volieb v štáte Arizona
NEW YORK – Prezident Joe Biden vlani v novembri prekvapujúco zvíťazil v Arizone. Stalo sa to len druhýkrát za sedemdesiatdva rokov, čo štát zvolil demokratického kandidáta do Bieleho domu. Spôsobila to aj mobilizácia Latinoameričanov a domorodých obyvateľov. Biden zvíťazil len s veľmi tesným náskokom 10 457 hlasov.
Republikáni spustili vyšetrenie s cieľom spochybniť výsledky. Voľba na vyšetrovateľa padla na poradenskú spoločnosť s názvom „Cyber Ninjas“ a ďalšie malé spoločnosti. Podľa medializovaných informácií má kontrakt hodnotu 150 000 dolárov a milióny dolárov zo súkromných darov.
Demokrati neúspešne žalovali vyšetrovanie. Súd ale aspoň nariadil, aby spoločnosť Cyber Ninjas musela zverejniť dokumenty o plánovanom postupe. Ukázalo sa, že zamestnanci spoločnosti špekulovali o útokoch organizovanej Antify na skúšku a fantazírovali o použití Národnej gardy proti nim. Hovorilo sa aj o UV svetle, pomocou ktorého sa mali preskúmať „podozrivé“ hlasovacie lístky.
New York Brennan Center for Justice a ďalšie organizácie pre občianske práva medzitým požiadali washingtonské ministerstvo spravodlivosti o vyslanie pozorovateľov do Arizony. Hlasovacie lístky sú koniec koncov chránené federálnym zákonom. Voliči v Arizone musia byť chránení pred pokusmi o manipuláciu. Organizácie obviňujú zamestnancov spoločnosti Cyber Ninjas okrem iného z nerešpektovania pravidiel pre prepočty. Je predpísané, že dvere do miestností, v ktorých sa počítajú hlasy, musia byť zamknuté. “Vyšetrovatelia vpustili do centra udalostí vo Phoenixe neoprávnené osoby,” informovali noviny Arizonská republika.
Zatiaľ čo guvernér štátu Doug Ducey je republikán, ministerka vnútra Katie Hobbsová je členkou Demokratickej strany. Pochybuje tiež o závažnosti procesu testovania. Cyber Ninjas zjavne nedodržiavajú minimálne priemyselné štandardy, lamentoval Hobbs. Líder arizonskej republikánskej strany Kelli Ward všetky obvinenia poprel. Vláda vo Washingtone by mala zostať mimo procesu – čokoľvek iné ohrozuje práva občanov štátu. Organizácie pre občianske práva nie sú ničím iným ako „partizánskymi útočnými psami“, ktoré sa snažia presadiť program demokratov, uviedol Ward. V polovici minulého týždňa mali skúšajúci opäť 100 000 hlasov. Procedúra by mala trvať do 18. mája.