V Uzbekistane násilne, ale zadarmo holia mužov

TAŠKENT / BRATISLAVA – Koncom minulého týždňa v hlavnom meste Uzbekistanu Taškent, na jednom z najväčších trhov s elektronikou, Malika (Flash Drive), zaútočili na skupinu mužov s bradami. Portál Ozodlik uvádza citáciu očitých svedkov. Podľa BBC Ouzbeka zadržiavanie pokračovalo ďalšie dni.

Príslušníci orgánov činných v trestnom konaní v uniforme a civilnom oblečení zadržali desiatky (podľa odhadov BBC asi sto) mužov s bradou, vzali ich na 4. policajné oddelenie okresu Shaikhantakhur, donútili ich oholiť si brady a potom ich prepustili.

Obchodník s domácimi spotrebičmi zadržaný políciou povedal, že útok začal v popoludňajších hodinách. Podľa neho polícia hrozila trestami, ak si neholilia svoje brady. Tí, ktorí súhlasili, boli prepustení a tí, ktorí začali odporovať, zostali na policajnej stanici. Spravodajca BBC Avaz Tokhirov bol svedkom zatknutia.

Zamestnanec Qamar Jamoliddin Muhammadjon, ktorý bol tiež ten deň zadržaný pri odchode z trhu, na svojej stránke Facebook tvrdí, že na policajnom oddelení boli dve dlhé rady mužov a chlapcov s bradou – zvonku aj zvnútra. „Tam zaznamenali údaje zadržaných a vyfotografovali ich. Fotografovali ma. V ďalšej kancelárii sme hovorili. Tam mi povedali, že si musím oholiť svoje bradu, samozrejme, nesúhlasil som. ““ Policajt nepreukázal uzbeckému mužovi zákon zakazujúci nosiť brady, oznámil však, že „nedodržiava zákonné požiadavky dôstojníka“ a dodal: „Môžete si oholiť bradu a potom sa sťažovať, kdekoľvek chcete.“

Príspevok spôsobil rezonanciu v uzbeckom sektore Facebooku, ostatní používatelia siete začali Muhammadjona aktívne podporovať. „Hovoríme o demokracii, ľudských právach a slobodách v novej politike moderného Uzbekistanu! Ale prečo nedovoliť človeku nosiť brady alebo hidžáby na základe jeho náboženského presvedčenia? “- tvrdí Muhammad Salom, moslim žijúci v Rusku, je rozhorčený.

V duchovnej správe moslimov v Uzbekistane sa poukázalo na nezákonný útlak občanov, ktorí nosia bradu, ktorá je sunnitským moslimom. Zadržaní požadovali vysvetlenie od hlavného odboru vnútorných vecí (GUVD) mesta Taškent, ale stále ich nedostali, tlačová služba GUVD tiež odmietla komentovať tento útok. Hovorca ministerstva vnútra Kutbiddin Burkhonov sľúbil, že tak urobí v pondelok 26. augusta.

Podobný postup existuje v susednom Tadžikistane, kde boli bradatí muži opakovane zadržiavaní, odvedení do kancelárie a brady boli oholené násilím, a nedávno zastavili vydávanie pasov pre bradatých mužov mladších ako 60 rokov. Podobné prípady sa vyskytli v Turkménsku, kde je prísne zakázané nosiť brady pre mužov do 40 rokov. Polícia pravidelne vykonáva razie a zadržiava mladých ľudí s bradami a potom ich oholí priamo na oddelení.