Credit Susse: milardári majú skoro celé Rusko

Na 10% najbohatších Rusov pripadá 82% celkového bohatstva v Rusku. Tieto údaje sú v ročnej Globálnej správe o bohatstve, ktorú pripravila švajčiarska banka Credit Suisse.

V kapitole o Rusku (s názvom “Obraty šťastia”) analytici poukazujú na to, že kvalita údajov o bohatstve v Rusku je rozporuplná: neexistujú štúdie o blahobyte domácností ani oficiálne informácie o nefinančných aktívach a pasívach. Podľa správy, pokiaľ ide o koncentráciu bohatstva, Rusko prekonalo Spojené štáty, jeden z lídrov v tomto ukazovateli. V USA 10% najbohatších občanov predstavuje 76% osobných prostriedkov. Rusko tiež obíslo Čínu: tam 10% najbohatších občanov vlastní 62% bohatstva.

Credit Suisse poznamenáva, že vysoká koncentrácia bohatstva v Rusku je pozorovaná na pozadí veľkého počtu miliardárov. Banka počíta s 74 ľuďmi s miliardami štátov. Ruský Forbes v roku 2018 v Rusku počíta s miliardou miliardárov

Osobné bohatstvo Rusov, pokiaľ ide o dospelého obyvateľstva na obyvateľa do polovice roku 2018, bolo 19 997 dolárov, vypočítala úverová organizácia. Zároveň sa stredná úroveň bohatstva na jedného obyvateľa ukázala byť výrazne nižšia a dosiahla výšku 2.739 USD.