Indonézia: štátny rozpočet naplnia tí najbohatší

JAKARTA – Indonézske úrady sa rozhodli rozšíriť daňový systém pridaním ďalších platieb pre veľmi bohatých občanov krajiny. Týmto spôsobom chce vláda zarobiť viac peňazí na národné environmentálne projekty, píše Bloomberg.

Tento týždeň indonézske ministerstvo financií predstavilo niekoľko kľúčových daňových reforiem. Podľa šéfa rezortu Srí Mulyaniho Indravatiho musí krajina znížiť rozpočtový deficit zo vlaňajších šesť na tri percentá zo zákonom stanoveného limitu HDP. Plánujú doplniť štátnu pokladnicu na úkor ľudí s vysokými príjmami a veľkých znečisťujúcich podnikov.

„Cieľom daňovej reformy nie je len výber výnosov, ale aj vytvorenie udržateľného rozpočtu. Celý svet takto pracuje s ohľadom na rastúce rozpočtové deficity. Toto je vynútený krok, ktorý je potrebné robiť opatrne, “uviedol minister Indravati.

Pre obyvateľov, ktorí ročne zarobia viac ako 5 miliárd rupií (349 tisíc dolárov), sa plánuje zavedenie 35-percentnej dane z príjmu. Teraz sú všetci daňoví poplatníci rozdelení do štyroch skupín so sadzbami od 5 do 30 percent. Inovácia má veľký potenciál. Podľa správy poradenskej firmy Knight Frank sa počet bohatých ľudí v Indonézii v nasledujúcich piatich rokoch zvýši.

Uhlíková daň, ktorú sa vláda chystá uvaliť na palivový, automobilový, celulózový a papierenský priemysel, cement, elektrinu a petrochemický priemysel, pomôže Indonézii znížiť emisie skleníkových plynov a získať prostriedky na environmentálne a sociálne programy krajiny.

Indonézske ministerstvo financií tiež uvažuje o diferenciácii dane z pridanej hodnoty pre základné a luxusné tovary. Teraz všetko podlieha paušálnej 10-percentnej tarife ryža, kukurica, pitná voda, elektrina. Finančné služby sa nezdaňujú.

Medzi ďalšie zdroje doplňovania rozpočtu ministerstvo financií vidí daň pre digitálne spoločnosti a odvody z elektronických transakcií. Indonézia začala od roku 2020 vyberať DPH z tovarov a služieb zahraničných spoločností predávaných v krajine prostredníctvom online platforiem. Teraz sa daň vyberá z produktov 65 organizácií, vrátane spoločností Google a Amazon.

V rámci zmiernenia daňovej politiky zvažujú indonézske orgány novú amnestiu pre daňových poplatníkov. Organizáciám, ktoré od roku 2019 skrývajú majetok, bude ponúknuté splácanie dlhov pri súčasných sadzbách dane z príjmu bez sankcií. Predchádzajúca daňová amnestia sa uskutočnila v roku 2016, počas ktorej bolo odhalených 336 miliárd dolárov nelegálneho majetku. Dodgeri z roku 2019, ktorí nesplatili svoj dlh počas amnestií v roku 2016, budú musieť zaplatiť daň presahujúcu maximálnu sadzbu.

Platby za luxus a za znečistenie životného prostredia sú v mnohých krajinách sveta úplne bežnými mechanizmami daňovej regulácie. Začiatkom mája predložili poslanci frakcie Spravodlivé Rusko návrh zákona, podľa ktorého krajina od roku 2022 navrhuje zaviesť samostatnú daň pre majiteľov drahých nehnuteľností, jácht a súkromných lietadiel. Ekonóm HSE Jevgenij Kogan kritizoval návrh zákona a zdôraznil, že je potrebné „neškrtiť“ bohatých, ale dať chudobným ľuďom príležitosť zarobiť si peniaze.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.