Bloomberg: ceny solárnych panelov rastú

NEW YORK – Výroba solárnych panelov pre obnoviteľnú energiu sa stala po prvý raz za desaťročie nerentabilnou. Ceny polysilikónu, kľúčovej suroviny pre zdroje „zelenej“ elektriny, prudko vyskočili uprostred pandémie koronavírusov, píše Bloomberg.

Cena kľúčového materiálu pre solárne panely sa za posledný rok zvýšila štvornásobne. Ceny solárnych modulov sa od začiatku roku 2021 zároveň zvýšili o 18 percent, zatiaľ čo za predchádzajúce desaťročie sa im podarilo poklesnúť o 90 percent. Ceny polysilikónu dosiahli 25,88 USD za kilogram, čo je nárast o 6,19 USD v porovnaní so situáciou pred rokom, tvrdí medzinárodná spoločnosť PV Insights, ktorá sa venuje solárnemu fotovoltaickému výskumu.

Polysilikón, ktorý bol hlavnou príčinou krízy v solárnom energetickom priemysle, je jedným z najhojnejších materiálov na Zemi. Najčastejšie sa nachádza v plážovom piesku. Rast cien bol spôsobený skutočnosťou, že solárny priemysel sa snažil pokryť očakávaný nárast dopytu po paneloch a výrobcovia polysilikónu nestihli vyprodukovať taký objem surovín.

Vysoké ceny surovín podľa odborníkov z americkej banky Roth Capital Partners budú do konca roku 2022. Rast nákladov na polysilikón ohrozuje realizáciu environmentálnych projektov na zavedenie solárnej energie v Indii a Spojených štátoch. Rastúce ceny solárnych panelov môžu donútiť energetických gigantov v Číne odložiť niektoré svoje projekty o rok, uviedli analytici z priemyselného portálu Solarzoom.

Zvyšovanie cien ocele, hliníka a medi a dopravné náklady to ešte zhoršujú. “Žiadna zo spracovateľských spoločností nie je v súčasnosti ziskových a všetci znižujú produkciu,” uviedol Xiong Haibo, viceprezident spoločnosti Canadian Solar.

Energetický gigant Vena Energy plánuje využiť rastúcu cenu polysilikónu na zlepšenie účinnosti solárnych panelov. Riaditeľ spoločnosti uviedol, že v tomto roku sa neočakávajú žiadne oneskorenia v ich programoch obnoviteľnej energie v Japonsku, na Taiwane, v Austrálii a Indii.

Pandémia koronavírusu vyvolala rast cien takmer všetkých druhov tovarov. Nedostatok polovodičových čipov v dôsledku vysokého dopytu po elektronike na začiatku odstávok v roku 2020 spôsobil zastavenie globálnej výroby elektromobilov a odvtedy poháňa infláciu v automobilovom priemysle. V Rusku môže nedostatok mikroobvodov narušiť program digitalizácie vládnych štruktúr v dôsledku problémov s dodávkou serverov.