Čokoláda bude drahá, všetko závisí od cien kakaa
LONDÝN – Vďaka nárastu cien o tretinu sa kakao stalo jednou z najlepších investícií v prvom polroku.
Ceny kakaa, kľúčovej zložky obľúbených sladkostí na svete, sú najvyššie za posledných takmer štyridsať rokov. Prispieva k tomu silný dopyt, nedostatok svetovej produkcie a zlé predpovede počasia v západnej Afrike, ktorá je najväčším pestovateľom kakaa na svete.
Podkladové futures kontrakty na kakao v Londýne v tomto roku poskočili o viac ako 32 %, čím sa kakao stalo jednou z najvýkonnejších investícií na svete v prvej polovici roka, pred indexom Nasdaq Composite. Podľa poskytovateľa údajov FactSet dosiahli najvyššiu úroveň minimálne od roku 1985.
Nárast cien futures na kakao pravdepodobne ešte viac zvýši už aj tak vysoké ceny čokolády, ktorá sa dlho považovala za dostupný luxusný tovar. Podľa chicagskej spoločnosti Circana, ktorá sa zaoberá prieskumom trhu, čokoláda v USA od roku 2021 zdražela o viac ako 20 %.
V minulosti veľké nadnárodné korporácie podnikli rôzne kroky na boj proti vysokým cenám: zmenšili veľkosť čokoládových tabuliek, nahradili kakaové maslo, ktoré dodáva čokoláde bohatú krémovú štruktúru, palmovým olejom alebo inými prísadami a v mnohých prípadoch zvýšili ceny.
Svetový dopyt po kakau v sezóne, ktorá sa končí 30. septembra, prevýši produkciu o 142 000 ton, čo zodpovedá približne 355 miliónom libier čokoládových tyčiniek. Podľa Medzinárodnej organizácie pre kakao budú zásoby na konci sezóny o 8 % nižšie ako v minulom roku a dosiahnu 1,6 milióna ton. Obchodníci a analytici uviedli, že obavy z poveternostného javu El Niňo, ktorý zvyčajne znižuje produkciu kakaa v západnej Afrike, udržiavali ceny na vysokej úrovni.
Konflikt na Ukrajine tiež vyvolal nárast cien hnojív, čo prinútilo výrobcov znížiť ich používanie, čo malo negatívny vplyv na produkciu kakaa. Na Pobreží Slonoviny bola zaznamenaná nízka kvalita, čo malo za následok menšie a menej hodnotné bôby. Podľa Medzinárodnej organizácie pre kakao sa v tomto roku urodilo v priemere 120 kakaových bôbov na 100 g, pričom vývozcovia preferujú 80 až 100 kakaových bôbov na 100 g.
K 4. júnu sa dodávky kakaových bôbov na Pobrežie Slonoviny, ktoré je najväčším svetovým producentom, medziročne znížili o 4,8 % na 2,1 milióna ton. Drvenie kakaových bôbov, ktoré sa považuje za barometer dopytu po čokoláde, zároveň v minulom roku prekonalo objemové rekordy v Ázii a Európe.
Okrem toho sa objavujú nové obavy o dodávky. Európska únia minulý týždeň zaviedla najprísnejšie pravidlá na svete týkajúce sa ťažby dreva, ktoré dávajú spoločnostiam 18 mesiacov na to, aby sa pripravili na preukázanie pôvodu kakaa a šiestich ďalších komodít dovážaných do obchodného bloku.
EÚ, ktorá dováža viac ako polovicu svetových kakaových bôbov, v podstate od 31. decembra 2020 zakazuje dovoz kakaa, okrem hovädzieho dobytka aj sóje a palmového oleja, ktoré boli vyrobené zo surovín vyprodukovaných na odlesnenej pôde.
Vysoké ceny v minulosti podnietili výrobcov na Pobreží Slonoviny a v Ghane, ktoré spolu produkujú približne 60 % svetovej produkcie kakaových bôbov, aby vyrúbali lesy a vysadili viac stromov. Teraz, v dôsledku právnych predpisov EÚ, trh nebude môcť reagovať tak, aby rýchlo rozšíril výrobu.
Ako uviedol Alex Assanwo, výkonný tajomník Iniciatívy Pobrežia Slonoviny a Ghany pre kakao, problémom je, že spoločnosti ešte musia nájsť spôsob, ako preukázať úplný súlad s novými pravidlami.