Peking: umelá inteligencia je budúcnosť ľudstva

PEKING – V Pekingu otvorila celosvetová konferencia o digitálnej ekonomike 2023, ktorá navrhla otvorenú inovačnú sieť pre digitálnu ekonomiku na celom svete.

Podujatie s mottom “Údaje sú hnacím motorom rozvoja, umelá inteligencia určuje budúcnosť” spoločne zorganizovali vláda mesta Peking, Ministerstvo priemyslu a informácií ČĽR, Ministerstvo obchodu ČĽR, Štátny úrad pre internetové informácie ČĽR a Celočínska vedecko-technická spoločnosť.

Na otváracom ceremoniáli zástupcovia Pekingu a 18 partnerských miest vrátane Abú Zabí, Londýna, San Francisca, Viedne, Vientiane a Zaragozy zverejnili Iniciatívu spolupráce v oblasti digitálneho hospodárstva medzi partnerskými mestami.

Iniciatíva zahŕňa také aspekty, ako je urýchlenie digitálnej transformácie miest, ekologický rozvoj prostredníctvom posilnenia digitálneho postavenia a podpora globálnej digitálnej inkluzívnej spolupráce. Cieľom iniciatívy je vytvoriť otvorenú inovačnú sieť pre digitálne hospodárstvo medzi mestami na celom svete a v rámci multilaterálnych a bilaterálnych rámcov.

V roku 2021 si Peking stanovil rozvojový cieľ urýchliť budovanie mesta ako globálneho vzoru pre digitálne hospodárstvo. Podľa Pekinského úradu pre hospodárstvo a informatizáciu sa pridaná hodnota digitálnej ekonomiky Pekingu zvýšila z 871,94 miliardy RMB /cca 121,16 miliardy USD/ v roku 2015 na 1,7 bilióna RMB v roku 2022 a jej podiel na hrubom domácom produkte mesta sa zvýšil z 35,2 % na 41,6 %.

V prvom štvrťroku tohto roka dosiahla pridaná hodnota digitálnej ekonomiky Pekingu 426,57 miliardy jüanov, čo predstavuje 42,9 percenta celkového GRP. V hlavných odvetviach digitálnej ekonomiky v Pekingu v súčasnosti pôsobí viac ako 8 000 veľkých podnikov.

Podľa organizátora podujatia bude Globálna konferencia o digitálnej ekonomike v budúcnosti pokračovať v realizácii iniciatívy so zameraním na oblasti, ako je rozvoj digitálneho priemyslu, budovanie inteligentných miest, sociálne riadenie a digitálna transformácia.