Kazachstan: AIFC podpíše dohodu s OneWeb

NURSLUTAN – Medzinárodné finančné centrum Astana (AIFC) oznámilo plány na spoluprácu s globálnou komunikačnou spoločnosťou OneWeb so sídlom v Londýne s cieľom urýchliť širokopásmové pripojenie v Kazachstane. Informovala o tom tlačová služba AIFC 27. januára. Napísal o tom denník  The Astana Times.

Cieľom dohody, ktorú podpísali guvernér AIFC Kairat Kelimbetov a generálny riaditeľ OneWeb Adrian Steckel na Svetovom hospodárskom fóre v Davose, je zlepšiť realizáciu programu Digitálny Kazachstan a ďalšie iniciatívy.

„Som veľmi rád, že sa AIFC a OneWeb stali strategickými partnermi, a my to vidíme ako základ na vybudovanie a rozvoj širšieho partnerstva s Kazachstanom. Vláda Kazachstanu, rovnako ako spoločnosť OneWeb, vidí význam premostenia digitálnej priepasti a umožnenia digitalizácie jej hospodárstva pomocou inovatívnych a moderných satelitných technológií, “uviedol Steckel.

Spoločnosť OneWeb plánuje zapojiť miestnych telekomunikačných operátorov medzi svojich distribučných partnerov, aby zabezpečila univerzálne, vysokorýchlostné širokopásmové pripojenie typu optických vlákien naprieč súkromným a verejným sektorom vrátane podnikov, škôl, nemocníc a štátnych služieb.

„S potešením podpisujem memorandum o porozumení s OneWeb a AIFC sa teší na to, že do Kazachstanu prinesieme inovatívne projekty tým, že ponúkneme najlepšie prostredie na založenie podniku a pomôžeme zvýšiť investície. Toto je prvý krok mnohých, ktorý pomôže rozvoju našej ekonomiky, “povedal Kelimbetov.

Cieľom partnerstva je poskytnúť prvé širokopásmové satelitné širokopásmové pripojenie s nízkou latenciou v krajine a vytvoriť technické centrum na podporu poskytovania komunikačných služieb OneWeb v strednej Ázii. Kazašské centrum bude jedným z projektov, ktoré sa zvažujú vďaka existujúcej vesmírnej komunikačnej infraštruktúre. OneWeb zvažuje založenie spoločného podniku v jurisdikcii AIFC.

Spoločnosť sa zaviazala podporovať ambície Kazachstanu digitalizovať svoje hospodárstvo, aby sa stala priekopníkom nových technológií satelitnej komunikácie a rozvíjala svoju povesť inovatívnej krajiny, najmä v oblasti nových vesmírnych technológií a sektora satelitnej komunikácie.

Spoločnosť OneWeb spustila svoju prvú dávku satelitov obiehajúcich okolo Zeme vo februári 2019. Ďalšie spustenie je naplánované na začiatok februára z kazašského kozmodrómu Baikonur. Súčasne bude spustených viac ako 30 družíc, aby sa vybudovala prvá fázová konštelácia 650 satelitov spoločnosti, nasledovaná ďalšími fázami s cieľom dodať ďalšiu kapacitu a uspokojiť dopyt zákazníkov prostredníctvom siete globálnych bránových staníc a škály užívateľských terminálov.

Kazašská vláda plánuje do roku 2022 poskytnúť vysokorýchlostné širokopásmové pripojenie v celej krajine ako súčasť digitálneho Kazachstanu. Plánuje rozšírenie telekomunikačných sietí a poskytovanie satelitného širokopásmového prístupu do 6 600 vidieckych oblastí.