Čo zlé sa stalo na svetových trhoch v roku 2022
Biliónové straty na globálnych akciových trhoch, hystéria na dlhopisových trhoch, prudko rastúce meny a komodity a kolaps niekoľkých kryptomenových impérií.
Rok 2022 mohol byť najbúrlivejším rokom v histórii, a to kvôli niekoľkým dôvodom. Samozrejme, je užitočné pozrieť sa na súčty, ale aj tak nepomôžu urobiť si úplný obraz.
Globálne akcie skutočne stratili 14 biliónov dolárov a sú pripravené ukončiť svoj druhý najhorší rok v histórii, no v tom istom čase sa úrokové sadzby zvýšili takmer 300-krát a trhy zaznamenali tri nárasty o 10 % alebo viac, takže volatilita je nepredvídateľná.
Vojenský konflikt na Ukrajine a náhla inflácia boli hlavnými hnacími silami, keď sa globálne ekonomiky zotavovali z pandémie, no Čína zostáva vydaná na milosť a nemilosť koronavírusu. Americké štátne dlhopisy a nemecké dlhopisy, referenčné hodnoty pre globálne úverové trhy a tradičné aktíva na použitie v časoch problémov, stratili v dolárovom vyjadrení 16 % a 24 %.
Jeffrey Gundlach z DoubleLine Capital, prezývaný „kráľ dlhopisov“ na trhoch, povedal, že podmienky sú niekedy také hrozné, že jeho tím prakticky nebol schopný obchodovať celé dni.
Dráma sa odohrala, keď bolo jasné, že globálna ekonomika sa kvôli COVID opäť nezastaví a najmocnejšia centrálna banka na svete, americká centrálna banka, to so zvýšením úrokových sadzieb myslela vážne.
Výnos 10-ročného Treasury vyskočil z menej ako 1,5 % na 1,8 %, čo spôsobilo, že globálny akciový index MSCI len v januári stratil 5 %.
Teraz je výnos 3,68 %, akcie klesli o 20 % a ropa vzrástla o 80 %, kým sa všetko zmenilo. Fed zvýšil sadzby o 400 bp. p., a Európskou centrálnou bankou – o rekordných 250 bp. aj keď minulý rok povedal, že tentoraz pravdepodobne nezmení svoju pozíciu.
Devízový trh
Inflácia v Turecku a problémy s menovou politikou skolabovali líru o ďalších 28 %, no akciový trh krajiny vykazuje najlepší výkon na svete.
Egypt, ktorý sa ocitol v tiesni, devalvoval menu o viac ako 36 %. Ghanský cedi sa prepadol o 60 %, keďže krajina po Srí Lanke nesplácala svoje záväzky. Napriek výraznému poklesu z júnových maxím je ruský rubeľ vďaka kapitálovým kontrolám stále druhou najziskovejšou menou na svete. Hoci spočiatku sa to zrútilo po začatí vojenského konfliktu na Ukrajine.
Výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov vyskočili o viac ako 100 bp. atď. a libra stratila 9 % za niekoľko dní: veľké trhy len zriedka vidia zmeny takéhoto rozsahu.
Problémy v technologickom sektore
Prudký nárast sadzieb tiež obral technologických gigantov o 3,6 bilióna dolárov. Facebook a Tesla stratili viac ako 60 %, zatiaľ čo Google, kontrolovaný Alphabetom, respektíve Amazon, klesol o 40 % a 50 %.
Čínske akcie zaznamenali oneskorené zotavenie na základe známok bezprostredného zvrátenia nulovej politiky COVID, ale zostali o 25 % nižšie, pričom vládny dlh v tvrdej mene rozvíjajúcich sa trhov neustále klesal po prvý raz v histórii. Počiatočné verejné ponuky a predaj dlhopisov tiež poklesli takmer vo všetkých krajinách okrem Blízkeho východu, pričom komodity boli už druhý rok po sebe najziskovejšou triedou aktív.
Suroviny zdraželi
Nárast cien plynu o viac ako 50 % je najlepším výkonom v tejto skupine, aj keď je to do značnej miery spôsobené udalosťami na Ukrajine, kde ceny v jednom momente vyleteli až o 140 %. Rastúce obavy z recesie spolu s plánom Západu prestať nakupovať ruskú ropu znamenajú, že Brent stratil všetkých 80 % získaných späť v prvom štvrťroku, rovnako ako pšenica a kukurica.
Na trhu s kryptomenami je situácia ešte chaotickejšia. Bitcoin končí v roku 2022 bez podpory lacných peňazí a nízkych úrokových sadzieb.
Najväčšia kryptomena stratila 60 % svojej hodnoty, zatiaľ čo širší kryptotrh sa zmenšil o 1,4 bilióna dolárov v dôsledku kolapsu impéria FTX Sama Bankmana-Frieda, Celzia a údajne „stabilných coinov“ terraUSD a Luna.