Čo týždeň dal: začiatok sezóny výsledkov podnikov

NEW YORK – Začiatok výsledkovej sezóny prekvapil negatívne. Väčšina akciových indexov klesala.

V pondelok boli akciové trhy v Spojených štátoch zatvorené. V Európe sa obchodovalo s nižšími objemami a futures na indexy S&P 500 a Nasdaq 100 klesli každý minimálne o 0,2 %. Makro situácia ostáva najdôležitejším fundamentom. Hoci sa zdá, že inflácia v USA dosiahla svoj vrchol, agresívne sprísňovanie politiky zo strany Federálneho rezervného systému a ďalších centrálnych bánk predstavuje riziko, že globálna ekonomika sa dostane do recesie, ktorá by mohla poškodiť hospodárske výsledky podnikov. Svetová banka minulý týždeň prispela k týmto vyhliadkam a varovala pred jedným z najvýraznejších hospodárskych spomalení, aké sme zažili za posledných päť desaťročí. Hospodárske výsledky boli tento týždeň kľúčovým katalyzátorom a trh sa na to pripravoval už v pondelok. Bitcoin po náraste počas víkendu v pondelok stagnoval.

V utorok sa začal prejavovať strach z prichádzajúcich hospodárskych výsledkov spoločností. Index S&P 500 uzavrel v červených číslach prvýkrát za posledných päť dní. Priemyselný index Dow Jones Industrial Average klesol najviac za posledný mesiac, problémom bol finančný sektor. Z 33 spoločností z indexu S&P 500, ktoré doteraz zverejnili výsledky, 25 prekonalo očakávania analytikov. Aj keď je sezóna ešte len na začiatku, tento začínajúci trend zaostáva za prekvapeniami z predchádzajúcich štvrťrokov. Spoločnosť Goldman Sachs Group Inc. v utorok klesla najviac za posledný rok. Počas obchodovania klesla až o 8 % po tom, ako oznámila, že príjmy z poplatkov za investičné bankovníctvo sa počas posledných troch mesiacov roka 2022 prepadli takmer o polovicu. V porovnaní s tretím štvrťrokom sa znížil objem nových obchodov. Zároveň prudko vzrástli náklady, ktoré boli spôsobené kompenzáciami pre zamestnancov a banka vyčlenila viac prostriedkov na krytie úverov.

Bank of Japan ponechala v stredu hlavné smerovanie svojej politiky na nezmenenej úrovni, zápornú úrokovú sadzbu ponechala na úrovni -0,1 % a cieľ pre 10-ročné výnosy v rámci programu kontroly krivky výnosov na úrovni 0 %. Centrálna banka uviedla, že bude pokračovať v rozsiahlom nákupe dlhopisov a v prípade potreby nákupy flexibilne zvýši, čím dala najavo pokračovanie kontroly výnosovej krivky. Predstavitelia banky zverejnili prognózy inflácie. Neočakávajú výrazné zvýšenie inflácie nad ich dlhodobý cieľ 2 %. Jen sa po zverejnení rozhodnutia oslabil o viac ako 2 % na 131,58 za dolár, výnosy 10-ročných referenčných dlhopisov sa po obedňajšej prestávke prepadli o viac ako 10 bázických bodov pod 0,4 % a akcie vzrástli o viac ako 2 %. Index S&P 500 klesol o 1,6 %, čo je najhorší pokles za posledný mesiac a technologický Nasdaq 100 prerušil sedemdňovú rally.

Vo štvrtok vystúpila na diskusnom fóre v meste Davos Christine Lagardeová. Uviedla, že inflácia zostáva príliš vysoká a sľúbila, že predstavitelia centrálnej banky nepoľavia v úsilí vrátiť infláciu na cieľovú úroveň. Členovia Rady guvernérov Francois Villeroy de Galhau a Klaas Knot v Davose zopakovali, že Lagardovej poznámky z minulého mesiaca o potrebe pohybu sadzieb o pol bodu v najbližšom období zostávajú v platnosti aj dnes. Podľa záznamu zo zasadnutia zverejneného vo štvrtok veľký počet predstaviteľov pôvodne uprednostňoval na poslednom decembrovom zasadnutí krok o 75 bázických bodov pred krokom o pol bodu, na ktorom sa nakoniec dohodli. Makro údaje z USA boli vo štvrtok rozporuplné, výstavba nových domov v USA v decembri klesla už štvrtý mesiac po sebe. Na druhej strane počet žiadostí o dávky v nezamestnanosti minulý týždeň nečakane klesol, čím sa dostal na najnižšiu úroveň od septembra a podporil tak silný trh práce v USA.

Počas piatku americké akcie stiahli časť svojich tohto týždňových strát, pretože nálada v sektore technológií sa zlepšila a komentáre predstaviteľov Federálneho rezervného systému zmiernili obavy z príliš agresívnych politických krokov. Index S&P 500 vzrástol prvýkrát po štyroch dňoch. Všetky z 11 sektorov boli v zelených číslach. Technologický Nasdaq 100 posilnil o viac ako 2 %. V centre pozornosti boli hospodárske výsledky. Z 55 spoločností z indexu S&P 500, ktoré doteraz oznámili výsledky, len dve tretiny prekonali odhady analytikov, pričom v posledných niekoľkých štvrťrokoch bolo zaznamenaných 80 % pozitívnych prekvapení. Spoločnosť Alphabet rástla po zverejnení plánu zrušiť 12 000 pracovných miest. Rástol aj Netflix po tom ako oznámil lepšie ako očakávané údaje o počte predplatiteľov. Banka Deutsche Bank AG chce zvýšiť veľkosť bonusov pre svojich obchodníkov s cennými papiermi, reaguje tak na zmenu výkonností medzi obchodníkmi a upisovateľmi dlhopisov, ktorým sa tento rok bonusy znížia.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku rast čínskej ekonomiky v 4. štvrťroku, ktorý sa spomalil na 2,9 % z 3,9 % v minulom období. Čínski predstavitelia majú v marci na výročnom parlamentnom zasadnutí oznámiť cieľ rastu HDP na rok 2023. Pôjde o prvé takéto stretnutie od októbra 2022, keď prezident Si Ťin-pching upevnil svoju moc. Indikátor ekonomického sentimentu ZEW pre Nemecko v januári 2023 oproti predchádzajúcemu mesiacu prudko vzrástol o 40,2 bodu na +16,9 bodu, čím sa prvýkrát od februára vrátil do kladného pásma. Miera nezamestnanosti v Spojenom kráľovstve sa za tri mesiace do novembra 2022 nezmenila a ostala na úrovni 3,7 %, čo je rovnako ako v predchádzajúcom období a v súlade s očakávaniami. Výrobný index NY Empire State sa v januári 2023 prepadol na -32,9, čo je najnižšia hodnota od mája 2020. Hodnota naznačuje piaty najhorší pokles podnikateľskej aktivity v štáte NY v histórii. Japonská centrálna banka ponechala na svojom poslednom zasadaní svoju kľúčovú sadzbu na úrovni -0,1 %. Maloobchodné predaje sa v Spojených štátoch v decembri znížili o 1,1 % medzimesačne. Trh očakával zníženie len o 0,8 %. Medziročná miera inflácie v Japonsku vzrástla v decembri 2022 na 4 %. Čo je najvyššia úroveň od roku 1991.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:                 -0,72 %

DOW JONES:        -2,38 %

NASDAQ:               +1,27 %

DAX:                       -0,35  %

Euro Stoxx 50:     -0,74 %

NIKKEI:                   +1,66 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:              +3,47 %

DOW JONES:     +0,69 %

NASDAQ:            +6,44 %

DAX:                     +7,97 %

Euro Stoxx 50:  +8,60 %

NIKKEI:                +1,76 %

Patrik Bartoš, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.