Ceny ropy sa dnes držia na úrovni 100 USD za barel

Na začiatku tohto týždňa kotácie júnových futures na ropu Brent strácajú približne 2 %, čím sa cena opäť blížia k hranici 100 USD/barel.

Účastníci trhu s ropou pokračujú v práci na negatívnych faktoroch z predchádzajúceho týždňa, keď IEA a USA oznámili plány na uvoľnenie rekordného objemu ropy a ropných produktov zo strategických zásob, ako aj v súvislosti s pokračovaním karantény v Číne. .

Dnes 11. apríla 2022 dopoludnia sa júnové futures Brent obchodovali za 100,2 USD/barel, čo je pokles o 1,94 %. Májové futures na ropu WTI sa momentálne obchodujú za 95,5 USD/bbl, čo predstavuje pokles o 1,92 %.

Investori sledujú situáciu v Číne, keďže krajina je najväčším svetovým importérom ropy. Tamojšie úrady ponechali Šanghaj (26 miliónov obyvateľov) uzamknutý v súlade s ich politikou „nulovej tolerancie“ pre COVID-19. Obavy z ekonomického rastu v Číne boli hlavným dôvodom slabých cien ropy, keďže karantény v Šanghaji zatiaľ nevykazujú žiadne známky zrušenia a v Guangzhou sa čoskoro začne masové testovanie vírusov. V tejto súvislosti narastajú obavy, že ak sa nová čínska vlna vírusu Omicron môže rozšíriť aj do ďalších miest, povedie to k masovým karanténam, čo následne negatívne ovplyvní priemyselnú výrobu aj domácu spotrebu paliva.

Ďalším dôležitým faktorom, ktorý vytvára tlak na ceny ropy, je rozhodnutie o predaji 240 miliónov barelov ropy zo strategických zásob zo strany USA (180 miliónov barelov za šesť mesiacov) a krajín IEA (60 miliónov barelov) v nasledujúcich šiestich mesiacoch. Opatrenie je zamerané na kompenzáciu nedostatku ropy v Rusku po tom, čo Moskvu po invázii na Ukrajinu zasiahli prísne sankcie.

Ruská ropa momentálne na európskom trhu nie je zvlášť žiadaná a obchoduje sa s ňou s veľkou zľavou. Na konci minulého týždňa predstavovala zľava Ural na Brent približne 34,5 USD/barel. Takáto veľkorysá zľava je zaujímavá pre nákupcov ropy z Ázie. Pravda je taká, že nie všetko je jednoduché. Ruská ropa v objeme cca 1,5 – 2,0 mil. barelov denne si dnes nevie nájsť kupcov (z takmer 8 mil. barelov denne celkového exportu). Zároveň je dopyt v Indii a Číne len po surovej rope, pričom tieto krajiny produkujú ropné produkty v prebytku.

Nedávno vyšlo najavo, že Čína, ktorá mala veľké plány s exportom ropy, netúži po uzatváraní nových zmlúv s Ruskom o dodávkach surovín, a to aj napriek zľavám. Dôvod: všeobecná toxicita ruského exportu, ktorá by mohla ovplyvniť čínske spoločnosti za spoluprácu na obchádzaní sankcií. A to nepočítam problémy s logistikou: vytýčenie nových trás, poistenie, veľké dopravné rameno (náklad v Číne je dodaný do 30-40 dní namiesto 6-dňového dodania do Európy). K tomu teraz pribúdajú problémy s koronavírusom, s ktorým teraz Čína aktívne bojuje zavedením karantény.

V apríli sa objavili správy, že India zvyšuje dovoz ruskej ropy. V pondelok prezident Joe Biden uskutoční virtuálne stretnutie s indickým premiérom Narendrom Modim. Biely dom zároveň dal jasne najavo, že si neželá zvýšenie dovozu ruských energetických zdrojov do Indie. To všetko naznačuje, že téma veľkej zľavy na ruskú ropu rýchlo neopustí trh.

Čo sa týka Iránu, ťažba ropy v krajine bude závisieť od výsledku rokovaní o jadrovej dohode. V základnom prípade by k dohode mohlo dôjsť v druhej polovici roka. Potom sa produkcia v krajine môže do decembra tohto roku zvýšiť o 500-tisíc barelov denne v porovnaní s januárom.

Piatkové údaje od Baker Hughes ukázali, že počet aktívnych súprav za týždeň prudko vzrástol na 546. v porovnaní s 533 minulý týždeň. Celkový počet vrtných súprav v USA je teraz 689 jednotiek. oproti 673 jednotkám. o týždeň skôr. Zdá sa, že s vysokými cenami ropy sa ropný priemysel v USA opäť začína roztáčať. Ak sa zároveň zvýši objem produkcie, stane sa to negatívnym faktorom pre ceny ropy.

pondelok sa júnové futures na ropu Brent opäť vrátili na úroveň 100 USD/barel. Je vidieť, že každá ďalšia vlna rastu cien ropy sa znižuje a je možné, že marcové minimá 95 USD/bbl sa stanú ďalším cieľom poklesu. Stochastic na dennom grafe, aj keď je v prepredajnej zóne, sa stále pozerá nadol, čo naznačuje, že ceny ropy môžu naďalej klesať.