Čo týždeň dal: Wall Street hľadá bezpečie uprostred geopolitického nepokoja
NEW YORK – Ropa prudko stúpa a uzatvára volatilný týždeň podnietený vojnou medzi Izraelom a Hamásom. Očakávania spotrebiteľskej inflácie v USA vyskočili na päťmesačné maximum.
Ceny výrobcov vzrástli viac, ako sa predpokladalo, v dôsledku skokového nárastu cien benzínu.
Akcie v pondelok zaznamenali nárast, keďže vyjadrenia predstaviteľov Federálneho rezervného systému posilnili stávky, že úradníci sa tento rok zdržia zvyšovania sadzieb. Ropa vzrástla po tom, čo útok Hamasu na Izrael vyvolal obavy zo širšieho konfliktu. Dolár zaznamenal stratu. Futures na štátne pokladničné poukážky vzrástli, pričom peňažný trh bol pre Deň Kolumba zatvorený. Energetické spoločnosti viedli zisky indexu S&P 500, keď futures na americkú ropu nakrátko prekročili 87 USD za barel. Spoločnosti Exxon Mobil a Chevron vzrástli o viac ako 2,7 %. Obranné spoločnosti rástli, pričom Northrop Grumman vzrástla najviac od marca 2020 a Lockheed Martin si pripísala 8,9 %. Spoločnosti American Airlines Group a Delta Air Lines klesli o viac ako 4 %. Izraelské spoločnosti Teva Pharmaceutical Industries a Check Point Software Technologies počas obchodovania v USA klesli. Ceny plynu v Európe prudko vzrástli.
Ropa v utorok zaznamenala pokles po najväčšom raste od apríla. Index S&P 500 napredoval tretí deň po sebe. Spoločnosť Amazon.com získala na pozadí jesenného výpredaja pre predplatiteľov služby Prime. Spoločnosť PepsiCo stúpla na základe býčej prognózy. Miera čínskych akcií kótovaných v USA pridala 3,1 %, keďže agentúra Bloomberg News informovala, že ázijská krajina zvažuje nové ekonomické stimuly. Európske akcie rástli najviac od novembra 2022. V týždni nabitom prejavmi predstaviteľov americkej centrálnej banky prezident atlantskej pobočky Fedu Raphael Bostic uviedol, že politika je dostatočne reštriktívna na to, aby znížila ceny na dvojpercentný cieľ. Globálni investori pozorne sledovali aj geopolitiku. Prezident Joe Biden uviedol, že USA “prudko zvyšuje” vojenskú pomoc Izraelu po nečakanom útoku palestínskej militantnej skupiny Hamas. Ceny plynu v Európe vyskočili, Fínsko je v stave vysokej pohotovosti keďže má podozrenie, že únik plynu z plynovodu v Baltskom mori bol spôsobený úmyselným činom, čo vyvoláva obavy z úniku plynu v Baltskom mori. o bezpečnosť európskej energetickej infraštruktúry. Základné kovy klesli v dôsledku nových obáv z nepokojov na trhu s nehnuteľnosťami v Číne.
Ropa po prudkom náraste na začiatku týždňa v stredu klesla. Index S&P 500 rástol štvrtý obchodný deň za sebou. Spoločnosť Nvidia vzrástla o viac ako 2 %. Spoločnosť Exxon Mobil viedla straty energetických akcií po tom, ako sa dohodla na kúpe spoločnosti Pioneer Natural Resources. Výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov klesli o deväť bázických bodov na 4,56 %. Dolár zaznamenal najdlhšiu sériu strát od marca. Analytici z Wall Street zvyšujú prognózy zvyšovania ziskov v USA ešte predtým, ako sa začnú objavovať výsledky, čo signalizuje, že najhoršie poklesy ziskov sú pravdepodobne za nami. Stratégovia Bank of America predpovedajú, že americké spoločnosti dosiahnu finančné výsledky, ktoré výrazne prekonajú výsledky očakávaní analytikov, čo ich podnietilo k zvýšeniu odhadu zisku na rok 2023 keďže v tejto vykazovacej sezóne sa začína oživenie. Spoločnosti JPMorgan Chase, Citigroup a Wells Fargo začnú v piatok výsledkovú sezónu, pričom najväčšie americké banky sú pripravené odpísať viac zlých úverov, ako sa im podarilo od roku začiatku pandémie, keďže vyššie a dlhodobejšie úroky a potenciálny hospodársky pokles dostanú dlžníkov do ťažkostí.
Akcie vo štvrtok klesli a výnosy štátnych pokladníc vzrástli, keďže údaje posilnili špekulácie, že Federálny rezervný systém nie je ani zďaleka pripravený vyhlásiť víťazstvo nad infláciou. Index S&P 500 zastavil štvordňový nárast. Dlhopisy klesli v USA, pričom 30-ročná sadzba vzrástla až o 19 bázických bodov po tom, čo aukcia cenných papierov zaznamenala slabý dopyt. Dolár získal najviac za posledných päť týždňov. Takzvaný jadrový index spotrebiteľských cien, ktorý nezahŕňa náklady na potraviny a energie, minulý mesiac vzrástol o 0,3 %. Od roku pred rokom vzrástol o 4,1 %, čo je najmenej od roku 2021. Guvernér Fed-u Christopher Waller v stredu poznamenal, že Fed môže pozorovať a sledovať, čo sa bude diať, skôr než pristúpi k ďalším krokom v oblasti úrokových sadzieb. Spoločnosť Walgreens Boots Alliance sa pripravovala na príchod svojho nového generálneho riaditeľa znížením nákladov o 1 mld. a zároveň vydala prognózu zisku na rok 2024, ktorá je nižšia ako prognóza Wall Street odhadov.
Akcie v piatok klesli a dlhopisy vzrástli, keďže Izrael sa pripravuje na pozemnú inváziu do Gazy a obchodníci pred víkendom hľadajú bezpečie. Zlato vzrástlo najviac od marca. Ropa rástla. Veľké technologické spoločnosti sa predávali, pričom Nasdaq 100 klesol o viac ako 1 %. Spoločnosť Boeing Co. sa prepadla po tom, ako uviedla, že vyšetruje problémy s kvalitou, ktoré sa týkajú lietadiel 737 Max. Spoločnosti JPMorgan Chase & Co. a Wells Fargo & Co. získali vďaka dobrým výsledkom. Výnosy 30-ročných štátnych dlhopisov klesli o osem bázických bodov na 4,78 %, čím sa čiastočne zrušil nárast z predchádzajúcej seansy. Cena ropy West Texas Intermediate prekročila 87 USD za barel. Prudšia eskalácia konfliktu na Blízkom východe by mohla priviesť Izrael do priameho konfliktu s Iránom, ktorý je dodávateľom zbraní a peňazí pre Hamas, ktorý USA a Európska únia označili za teroristickú skupinu. Podľa odhadov by v takomto prípade mohli ceny ropy stúpnuť na 150 USD a globálny rast by klesol na 1,7 %, čo by znamenalo recesiu, ktorá by svetovú produkciu pripravila o približne 1 bilión USD.
Index spotrebiteľského sentimentu inštitútu Westpac-Melbourne v Austrálii vzrástol v októbri 2023 o 2,9 % na 82 bodov zo 79,7 bodu v septembri, čím dosiahol najvyššiu úroveň za posledných šesť mesiacov. Spotrebiteľské ceny v Číne zostali v septembri 2023 oproti predchádzajúcemu roku nezmenené, po 0,1-% náraste v predchádzajúcom mesiaci. Prebytok obchodnej bilancie Číny sa v septembri 2023 znížil na 77,71 mld. dolárov z 82,67 mld. dolárov v rovnakom období predchádzajúceho roka, ale prekonaly trhové prognózy na úrovni 70 mld. dolárov. Britská ekonomika v auguste 2023 medzimesačne vzrástla o 0,2 %, čo zodpovedalo trhovým odhadom. Výrobné ceny v Spojených štátoch v septembri 2023 medzimesačne vzrástli o 0,5 %, najmenej za posledné tri mesiace. Jadrové spotrebiteľské ceny v USA, ktoré nezahŕňajú volatilné položky, ako sú potraviny a energie, sa v septembri 2023 oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšili o 0,3 %, čo bolo v súlade s trhovými očakávaniami. Spotrebiteľské ceny v USA v septembri 2023 oproti predchádzajúcemu mesiacu vzrástli o 0,4 %.
Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?
S&P 500: + 0,45 %
DOW JONES: + 0,79 %
NASDAQ: – 0,18 %
DAX: – 0,27 %
Euro Stoxx 50: + 0,15 %
NIKKEI: – 2,14 %
Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?
S&P 500: + 12,72 %
DOW JONES: + 1,58 %
NASDAQ: + 28,10 %
DAX: + 8,66 %
Euro Stoxx 50: + 8,60 %
NIKKEI: + 21,32 %
Roman Hronček, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.