Orphazyme: nepodľahnite investičnému šialenstvu

NEW YORK – Akcie americkej dcérskej spoločnosti malej dánskej biotechnologickej spoločnosti Orphazyme prudko vzrástli pri obchodovaní v USA o takmer 1400 percent, píše Bloomberg.

Miestni investori a analytici nedokázali nájsť vysvetlenie tohto zvýšenia hodnoty. Samotný Orphazyme tvrdí, že vôbec netuší, čo je dôvodom takéhoto rýchleho rastu. Keď sa obchodovanie začalo v Kodani, cenné papiere vzrástli o 76 percent. Spoločnosť požiadala investorov, aby nepodľahli všeobecnému šialenstvu.

Jediným rozumným vysvetlením by podľa Per Hansena, ekonóma kodanského makléra Nordneta, bolo naznačiť, že Dánsko má svoje vlastné „akciové mémy“. Takto nazvali médiá cenné papiere tých spoločností, ktorým sa vďaka podpore retailových investorov zo sociálnej siete Reddit podarilo dosiahnuť rast na amerických burzách. „Niekedy neexistuje logické vysvetlenie toho, čo sa deje na trhoch s akciami. Príkladom toho je situácia s cenami akcií spoločnosti Orphazyme, “uviedol Hansen.

Mém je virtuálna a replikujúca sa častica kultúrnej informácie. Mém je základný prvok kultúry, ktorý je dedičný negenetickou cestou. Mémom je väčšina kultúrnych diel (piesne, umelecké diela a iné). Slovo je odvodené z gréckeho mimema – napodobňovať.

Akcie spoločnosti Orphazyme vzrástli o 1387 percent, na konci obchodovania v USA vzrástli o 302 percent. Spoločnosť uviedla, že nemôže menovať žiadne zmeny vo svojej práci, ktoré by mohli viesť k takejto volatilite.

Pozoruhodným príkladom neočakávaného rastu amerických akcií bol rast ceny akcií spoločnosti AMC Entertainment Holding: jej kapitalizácia dosiahla 31,3 miliárd dolárov vďaka úsiliu „armády retailových investorov“ spojených s Redditom. Ich kroky pomohli ďalším spoločnostiam zvýšiť cenu a situácia spôsobila vážne straty niektorým investičným fondom.