Čo týždeň dal: indexy klesli z historických maxím

NEW YORK – Dôvodom tohto týždňovej korekcie nielen amerických akcií bola neistota ohľadom diania v Afganistane, čínske regulácie a zverejnenie zápisnice z posledného zasadnutia americkej centrálnej banky.
Spojené štáty zahájili formálne vyšetrovanie systému autopilota od spoločnosti Tesla po takmer tucte kolízií. Zintenzívnili tak kontrolu systému, za ktorý si automobilka účtovala tisíce dolárov posledných 6 rokov. Vyšetrovanie NHTSA pokrýva odhadom 765 000 vozidiel Tesla – modely Y, X, S a 3 z rokov 2014 – 2021. Regulátor, ktorý má právomoc považovať autá za chybné a zrušiť ich objednávky uviedol, že vyšetrovanie zahájil po 11 nehodách, ktoré si vyžiadali 17 zranení a jedno úmrtie. „U všetkých predmetných vozidiel bolo potvrdené, že mali pred nehodou aktivovaného autopilota alebo tempomat.“ Autopilot je asistenčný systém Tesly, ktorý udržiava rýchlosť vozidiel a pri zaradení ich udržiava v strede v jazdných pruhoch, aj keď by mal vodič vždy dohliadať na jazdu. Spoločnosť je už
roky kritizovaná za to, že systém pomenovala potenciálne zavádzajúcim spôsobom. Od konca roku 2016 uvádza na trh funkcie vyššej úrovne s názvom Full Self-Driving Capability.

Teraz predáva tento balík funkcií – často označovaný ako FSD – za 10 000 dolárov alebo 199 dolárov mesačne. „Sme radi, že NHTSA konečne uznala náš dlhodobý záujem vyšetriť spoločnosť Tesla, ktorá uvádza technológiu
na cesty, ktorá je nesprávne používaná spôsobom, ktorý vedie k nehodám, zraneniam a úmrtiam,“ povedal Jason Levine, výkonný riaditeľ Centra pre automobilovú bezpečnosť.

Cena ropy pokračovala v poklese aj tento týždeň, pričom z technického hľadiska sa blíži k silnej  supportnej úrovni 200-dňového kĺzavého priemeru a k psychologickej hranici 60 dolárov za barel v prípade americkej ľahkej ropy. Ropa smeruje k svojmu najdlhšiemu poklesu od roku 2019, pretože dolár posilnil po tom, čo Federálny rezervný systém naznačil, že začne znižovať stimuly a oživujúca sa pandémia vyvoláva otázky o raste dopytu po energii. Slabosť ropy prichádza uprostred slabnúcich očakávaní ďalších veľkých čerpaní zásob v nasledujúcich mesiacoch. Bank of America uviedla, že ceny budú v druhej polovici roka pravdepodobne závislé od rozsahu zásob, pričom prudké poklesy zásob sú nepravdepodobné. Cenový prepad môže podľa Citigroup donútiť Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu a jej spojencov pozastaviť ďalšie plánované zvýšenie produkcie. Skupina 23 krajín vedená
Saudskou Arábiou sa má stretnúť 1. septembra.

Väčšina predstaviteľov Federálneho rezervného systému sa minulý mesiac dohodla, že neskôr v tomto roku by mohli začať spomaľovať tempo nákupov dlhopisov, pričom usúdili, že sa dosiahol dostatočný pokrok pri dosahovaní inflačného cieľa, pričom sa dosiahli aj ciele v oblastizamestnanosti.

„Rôzni účastníci uviedli, že ekonomické a finančné podmienky by si v nasledujúcich mesiacoch pravdepodobne vyžiadali zníženie stimulov,“ uvádza sa v zápisnici zo stretnutia Federálneho výboru pre voľný trh, ktoré sa uskutočnilo 27.-28. júla. Niekoľko ďalších členov však uviedlo, že zníženie tempa nákupov aktív bude vhodnejšie začať začiatkom budúceho roka.

Zo zápisnice tiež vyplynulo, že väčšina účastníkov „usúdila, že by mohlo byť vhodné začať tento rok znižovať tempo nákupov aktív“. Americkí centrálni bankári sa najbližšie stretnú 21.-22. septembra. Aj keď záznam ukazuje, že zatiaľ nemajú dohodu o načasovaní alebo tempe postupného znižovania nákupov aktív, väčšina z nich dosiahla konsenzus v tom, aby zloženie akéhokoľvek zníženia nákupov štátnych dlhopisov a cenných papierov krytých hypotékou bolo proporcionálne.

Hongkonský referenčný akciový index poklesol do pásma medvedieho trhu, keďže od svojho lokálneho maxima, ktoré dosiahol vo februári tohto roka je v strate už vyše 20 %. Dôvodom sú prehlbujúcej sa obavy investorov z čínskeho regulačného zásahu v celom rade odvetví. Tohto týždňový pokles o 5,8 % je najväčší od marca 2020. Pre investorov je stále ťažké priradiť spoločnostiam dotknutých reguláciou reálnu hodnotu, pretože čínske úrady a štátne médiá sa zameriavajú na niekoľko sektorov v kampani, ktorá zasiahla priemyselné odvetvia od vzdelávania a
online obchodu až po zdieľanie automobilov. V piatok legislatíva stanovujúca prísnejšie pravidlá používania údajov o zákazníkoch a komentáre miestnych médií k online predaju liekov vyvolali dvojciferné poklesy akcií, ako sú Ping An Healthcare and Technology a Alibaba Health Information Technology.

Index Hang Seng Tech sa prepadol na nové rekordné minimum. Najväčší vplyv na index Hang Seng tento týždeň mal pohyb akcií Alibaba, ktoré dosiahli rekordné minimum v Hongkongu, pretože spoločnosť Tencent varovala, aby sa sektor pripravil na ďalšie regulácie vrátane podstatných zmien v spôsobe, akým spoločnosti používajú údaje na reklamu. Keďže sa predaj zintenzívňuje, čínske internetové firmy miznú zo zoznamu 10 najväčších svetových spoločností podľa trhovej hodnoty.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku čínska priemyselná produkcia, ktorá vzrástla v júli o 6,4 % medziročne, očakával sa však rast o 7,8 %. HDP Japonska vzrástlo podľa odhadu o 0,3 % v druhom kvartáli oproti Q1, čo je lepší výsledok ako očakávaný rast o 0,2 %. Miera nezamestnanosti vo Veľkej Británii klesla v júni z 4,8 % na 4,7 %.

Novozélandská centrálna banka ponechala hlavnú úrokovú sadzbu na úrovni 0,25 %, trh však očakávala rast na 0,50 %. Rast cien v eurozóne zrýchlil, keď spotrebiteľská inflácia vzrástla v júli z 1,9% na 2,2 %. Zásoby ropy v USA klesli predchádzajúci týždeň o 3,234 milióna barelov, pričom sa očakával pokles o iba o 1,055 milióna barelov. Miera nezamestnanosti na Slovensku v júli klesla na úroveň 7,7 % oproti júnovej úrovni 7,8 %, v súlade očakávaniami. Čínska centrálna banka ponechala svoju hlavnú úrokovú sadzbu na úrovni 3,85 %, v súlade s očakávaniami.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?
S P 500: -0,59 %
DOW JONES: -1,11 %
NASDAQ: -0,73 %
DAX: -1,06 %
Euro Stoxx 50: -1,94 %
NIKKEI: -3,45 %
Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?
S&P 500: +18,25 %
DOW JONES: +14,75 %
NASDAQ: +14,17 %
DAX: +15,23 %
Euro Stoxx 50: +16,74 %
NIKKEI: -1,57 %

Capital Markets, o.c.p., a.s.