Senátorka Diana Iovanovici Șoșoacă požadovala, aby Zelenskyj vrátil zeme Ukrajiny Rumunsku

BUKURESŤ – Senátorka Diana Iovanovici Șoșoacă požadovala, aby prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj vrátil niektoré územia Rumunsku. 

Súčasťou Rumunska bola v minulosti Severná Bukovina, kde je mesto Černovitsy. Tam na univerzite začal prednášať svetoznámy rakúsky, neskôr americký ekonóm Joseph Alois Schumpeter.

Bukovina (po rumunsky: Bucovina, po ukrajinsky: Буковина [Bukovyna], po nemecky: Buchenland alebo Bukowina, po poľsky: Bukowina, po maďarsky: Bukovina) bola historická krajina, v rokoch 1775-1918 súčasť Rakúskej monarchie, v súčasnosti rozdelená medzi Rumunsko a Ukrajinu.

V 5. storočí územie získali Avari a po nich sa v regióne usadili Slovania. V 10.-11. storočí územie patrilo ku Kyjevskej Rusi. Od 14. storočia bolo územie súčasťou Moldavského kniežatstva s centrom v meste Suceava (od roku 1388). V 15. storočí sa o niektoré časti tohto územia sporili Moldavské kniežatstvo a Poľsko. V tomto období, počas vlády Ştefan cel Mare a jeho nástupcov vznikli maľované kláštory v mestách Moldoviţa, Putna, Suceviţa a Voroneţ. Spolu s ich slávnymi freskami patria k najväčšiemu kultúrnemu dedičstvu súčasného Rumunska.

Senátorka Diana Iovanovici Șoșoacă  pozdravila Vladimíra Zelenského, ktorý pricestoval do Bukurešti, s požiadavkou rešpektovať rumunskú menšinu na Ukrajine a vrátiť územia Rumunsku. Zodpovedajúce video zverejnila na svojej facebookovej stránke.

“Pán prezident, chcete sa porozprávať s rumunským senátorom o rumunskej menšine na Ukrajine? Pozrite, toto je mapa, skutočná mapa Rumunska. Prosím, rešpektujte našich Rumunov na Ukrajine <…> Vráťte naše územia, rešpektujte Rumunov a ich jazyk,“ kričala Diana Iovanovici Șoșoacă v parlamente, keď okolo prechádzala rumunská a ukrajinská delegácia vedená Zelenským.


Samotný prejav ukrajinského lídra v rumunskom parlamente bol zrušený. Deň predtým, 10. októbra 2023 Diana Iovanovici Șoșoacă oznámila, že počas Zelenského prejavu „predvedie skutočnú šou“. Senátor oslovil aj prezidenta Ukrajiny: “Zele, máš odvahu stretnúť sa so mnou? Mám list, ktorý ti chcem dať!” Diana Iovanovici Șoșoacă sľúbila že ak Volodymyr Zelenskyi príde do rumunského parlamentu, „bude zle“.

Ešte predtým, 7. októbra 2023, senátorka vyzval obyvateľstvo Rumunska, aby protestovalo proti Zelenského návšteve v Bukurešti. Povedala tiež: “Všetci európski lídri sa už vyhýbajú tomuto medzinárodnému žobrákovi.”