Putin: vakcína Sputnik V je globálnym hitom

MOSKVA – Ruská vakcína proti koronavírusu sa stala svetovým hitom, uviedol ruský prezident Vladimír Putin na zasadnutí Rady pre vedu a vzdelávanie pod záštitou prezidenta. Jeho vyjadrenie je tu.

 „Nepoviem nič prekvapujúce či nové, keď vyhlásim, čo všetci dobre vedia. Vďaka našim vedcom sa Rusko svetovým lídrom vo vývoji vakcíny proti koronavírusu. Navyše, sme jediná krajina, ktorá už má tri vlastné vakcíny proti tomuto ochoreniu. Je to bezpochyby veľký vedecký úspech,“ uviedol Putin.

“O to významnejšia je skutočnosť, že Rusku sa podarilo vyvinúť výrobu vakcín a zorganizovať masové očkovanie,” poznamenal prezident. Vďaka spoločnému úsiliu vedcov, domácich ruských spoločností a štátu, „tento obrovský vedecký úspech“ môžu využiť občania Ruska a tiež ďalších krajín sveta. Vladimír Putin tiež zdôraznil, že pandémia sa stala pre ľudstvo nielen skúškou, ale urýchlila aj rozsiahle zavádzanie pokrokového vývoja vo všetkých oblastiach života.

V Rusku sú oficiálne zaregistrované dve vakcíny proti koronavírusu. Prvou bola vakcína Sputnik V vyvinutá vo Výskumnom ústav epidemiológie a mikrobiológie Gamaleya v Moskve. Ako druhá bola, v októbri, zaregistrovaná vakcína – EpiVacCorona. Registrácia tretej vakcíny, vyvinutej vo Federálnom vedeckom ústave výskumu a imunobiologických preparátov M. P. Čumakova, je naplánovaná na 16. februára.