AZZZ: o pôdohospodárskej politike na Slovensku

BRATISLAVA – Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ SR) sleduje neochotu ministerstva pôdohospodárstva nadviazať debatu s podnikateľmi zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK). Informuje o tom Adriana Tantošová, hovorkyňa AZZZ.

Podľa AZZZ SR sú doterajšie kroky, ktoré za jedenásť mesiacov prijalo vedenie ministerstva pôdohospodárstva nekoncepčné, chaotické, a škodlivé. Hazardujú s už aj tak krehkou potravinovou sebestačnosťou krajiny.

Neštandardná príprava Strategického plánu k novej Spoločnej poľnohospodárskej politike, minimálna forma pomoci z Plánu obnovy EÚ, dodatky k nájomným zmluvám od Slovenského pozemkového fondu a nesprávne nastavená forma covid pomoci, sú len niekoľkými príkladmi kritiky na adresu rezortného ministerstva.

Poslednou kvapkou je podľa AZZZ SR pripravovaná takzvaná redistributívna platba. To je priama platba odviazaná od produkcie, teda sa poskytuje len za udržiavanie poľnohospodárskej pôdy v stave vhodnom na produkciu. Návrh ministerstva hovorí o výške až 150 eur za hektár na prvých dvadsaťosem hektárov. Ak by zákon prešiel, tak by to bola zďaleka najvyššia redistributívna platba v EÚ, uvádza Oto Nevický, generálny sekretár AZZZ SR.

Veľká časť z týchto prostriedkov by sa tak rozdalo viac ako deväťtisíc fyzickým osobám – nepodnikateľom, ktorí na svojej pôde takmer nič neprodukujú. Niektorí sa môžu pohybovať v zóne šedej ekonomiky alebo výmenného obchodu, preto hovoríme o nekoncepčnom a veľmi neprijateľnom návrhu ministerstva.

V čase núdzového stavu je presadzovanie takýchto populistických opatrení veľmi nerozvážne. Spôsobí akurát výpadok príjmu tým, ktorí vyrábajú potraviny. Ohrozí sa ich existencia a prinesie zvyšovanie nezamestnanosti, dodáva Oto Nevický, generálny sekretár AZZZ SR.