KAZNU Al-Farabi v svetovom rebríčku QS WUR 150

ALMATY – Podľa svetového rebríčka vysokých škôl Quacquarelli Symonds World University Rankings (QS WUR) Kazašská národná univerzita Al-Farabi  obsadila 150. miesto medzi univerzitami z celého sveta.

V rebríčku QS World University Rankings: Eastern Europe and Central Asia (QS WUR EECA 2022) je Al-Farabi KazNU na 16. mieste.

Al-Farabi KazNU, transformujúca sa na svetovú výskumnú univerzitu, vykazuje fenomenálny úspech a dynamicky napreduje vo všetkých nomináciách svetového rebríčka.

Kazašská národná univerzita Al-Farabi ( Kazach : Әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті ), tiež nazývaná    KazGU  alebo KazNU , je národná výskumná univerzita v Almaty , Kazachstan . Pomenovaná podľa východného filozofa a učenca al-Farabiho je jednou z najväčších univerzít v krajine.

KazNU je najstaršia klasická univerzita v republike založená dekrétom kancelárie Kazašského regionálneho výboru (KRC) z 13. novembra 1933. Rok po vyhlásení nezávislosti Kazachstanu v roku 1990 sa názov zmenil na Kazašskú štátnu univerzitu Al-Farabi. Podľa QS World University Rankings 2023 je KazNU na 150. mieste v hodnotení najlepších univerzít sveta.

V roku 2001 ju vláda klasifikovala ako „národnú“ univerzitu. Na KazNU študuje viac ako 20 000 študentov, postgraduálnych a doktorandských študentov. Na KazNU pracuje viac ako 2 500 členov fakulty vrátane 400 doktorov vied, profesorov a viac ako 800 kandidátov vied a docentov. Rovnako ako iné univerzity založené v sovietskom systéme, je vysoko centralizovaná.  V roku 2021 bola Kazašská národná univerzita Al-Farabi označená za jednu z 500 najlepších univerzít na svete.