Prémia za riziko na trhoch s ropou sa znižuje

Ceny ropy tento týždeň mierne rastú, keďže sa zdá, že prémia za vojnové riziko, ktorá vznikla po útoku Hamasu na Izrael minulý víkend, sa znižuje v dôsledku rastúcich zásob a pokusov krajín obmedziť násilie

Agentúra Reuters odhaduje, že cena ropy Brent sa na konci týždňa zvýši o 2,3 % a West Texas Intermediate o 0,8 %.

Krátkodobý charakter rally je čiastočne spôsobený jasným zámerom obmedziť vypuknutie násilia na Blízkom východe a zabrániť jeho ďalšej eskalácii. Prezident Biden dôrazne vyjadril podporu Izraelu a americká armáda bola uvedená do pohotovosti, aby varovala ostatné krajiny pred zapojením sa do konfliktu. Upozornil však, že Izrael a Netanjahu musia dodržiavať pravidlá vojny.

Ďalším faktorom, ktorý pomohol udržať ceny ropy pod kotácie. API odhaduje nárast na 13 miliónov barelov, zatiaľ čo EIA odhaduje nárast na 10,2 milióna barelov.

Okrem toho Medzinárodná energetická agentúra informovala, že ruský vývoz ropy a palív sa v septembri zvýšil napriek dohode s Rijádom o znížení vývozu ropy o 300 000 barelov denne. Podľa IEA sa ruský vývoz ropy a palív od augusta do septembra zvýšil o 46 000 000 bpd. Ruský vicepremiér následne uviedol, že prísľub znížiť vývoz ropy o 300 000 bpd zahŕňal aj ropné produkty.

 

Potenciál ďalšieho rastu

Pozornosť celého sveta sa zároveň sústreďuje na Irán po tom, ako USA vyhlásili, že budú vyšetrovať, či sa Teherán podieľal na plánovaní útokov na Hamas, a zrušili prevod 6 miliárd USD do Iránu v rámci dohody o výmene väzňov. Irán poprel svoju účasť. USA tiež uvalili prvé sankcie na dvoch majiteľov tankerov prepravujúcich ruskú ropu do zahraničia s tým, že prepravovaná ropa sa predávala za cenu vyššiu ako 60 USD za barel, ktorú na ruskú ropu stanovila skupina G7 a Európska únia.

Ropu to podporilo, rovnako ako posledná mesačná správa OPEC, podľa ktorej dopyt po rope zostáva silný. Tento efekt sa zintenzívnil po zverejnení mesačnej správy Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA), ktorá poukázala na nedostatok ponuky ropy. Hoci na trhoch s ropou pretrváva napätie a geopolitické riziká budú v dohľadnej budúcnosti vyvolávať nervozitu medzi obchodníkmi, obavy z dopytu a rastúce zásoby v prostredí hospodárskej neistoty naďalej zaťažujú ropu.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.